Wpis z mikrobloga

Jak jest oszczędniej ogrzewać mieszkanie w bloku?
Ustawić na jedną wartość grzejniki i nic nie kręcić żeby mieszkanie trzymało stałą temperaturę czy zakręcać grzejniki jak wszysyscy wychodzą i nikogo nie ma a potem odkręcać wszystko na pałe i grzać mieszkanie od zera. Pytam bo moja współlokatora ciągle zakręca grzejniki i mieszkanie nagrzewa się dopiero na noc.

#ogrzewanie #dom #mieszkanie #logikarozowychpaskow #pytaniedoeksperta
  • 14
@kumpek20: tak samo jak przy grzaniu chaty piecem - wbrew powszechnej opinii wyjdzie taniej jesli caly czas grzejniki lekko pyrkaja ciepelkiem

Temperatura w chacie to nie tylko powietrze, jeszcze mury trzymaja cieplo, wiec lepiej nie krecic

I jak wietrzysz to lepiej krociutki przewiew na cale mieszkanie niz lekko uchylone okno godzinami, przynajmniej jesli zawory na grzejnikach maja jakies czujniki.

I oczywiscie nie zakrywaj grzejnikow, zadnego suszenia prania na nich!
tak samo jak przy grzaniu chaty piecem - wbrew powszechnej opinii wyjdzie taniej jesli caly czas grzejniki lekko pyrkaja ciepelkiem


@DryfWiatrowZachodnich: Mieszkanie w bloku nie ma zazwyczaj własnego pieca. To że zakręcisz swój grzejnik nie ma wpływu na pracę pieca CO dla całego bloku a samo mieszkanie ma taką bezwładność cieplną i tyle innych źródeł ciepła (sąsiedzi) że nie powinno zdążyć się wychłodzić w stopniu w którym powoduje to konieczność nagrzewnia
@kumpek20: przecież to co masz na grzejnikach to są zapewne głowice termostatyczne i jaki ustawisz na 3 to zamkną się gdy w pomieszczeniu będzie ~20 stopni i więcej grzać nie będzie, otworzy się dopiero jak temperatura spadnie. Wydawało mi się, że grzać należy tyle aby temperatura była komfortowa więc przynajmniej to 20 stopni, jednak widać cebulactwo rządzi się swoimi prawami, szczególnie, że ogrzewanie płacisz już w czynszu więc to oszczędzanie gówno
Pobierz turok2016 - @kumpek20: przecież to co masz na grzejnikach to są zapewne głowice termo...
źródło: comment_1603286454kYUVswdIthbYD415xJb3Ps.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kumpek20: Nie pytasz się o sens tylko o to jak jest najoszczędniej. W jaki sposób nie będziesz grzał to energii zawsze musisz tyle samo dostarczyć - przy skręcaniu więcej korzystasz z ciepła sąsiadów pod swoją nieobecność.
Nie masz czujników temperatury gdzie przy X stopniach

W nowych instalacjach masz


@Krs90: @czapkakoloruczerwonego: Jak coś to niekoniecznie w nowych, mam mieszkanie w wielkiej płycie z 1988 roku i czujniki są, grzejniki mam całą zimę ustawione na 4-5 i w mieszkaniu jest stała temperatura - jak jest np. 15 stopni na dworze to odkręcone grzejniki są praktycznie zimne. Nie wiem kiedy ta automatyka była montowana bo mieszkam od roku, ale
@vertical: ja mam tak, że ogrzewanie w bloku włącza się gdy temperatura na zewnątrz to 12 stopni. Nie ważne jak masz ustawione grzejniki. Po prostu gdy temperatura spadnie poniżej 12 stopni, woda w grzejnikach zaczyna się grzać. Kiedyś miałem tak, że Ustawiałem pokrętło i grzejnik trzymał tą samą temperaturę, jeśli otworzyłem okno to w pokoju robiło się chłodniej. Po wymianie zaworów mam tak, że pokretlem ustalasz temperaturę w pokoju. Pokrętło na
Pokrętło na 5 a grzejnik jest raz cieplejszy, raz zimniejszy. Pokrętło na 2 tak samo.


@czapkakoloruczerwonego: Ja mam tak samo, tylko nie wiem czy robi się gorący podczas wietrzenia, muszę zwrócić na to uwagę. Ale na pewno jak na dworze ciepło to grzejniki zimne, a jak mróz to ciepłe, co jest super sprawą jak dla mnie. Może nie być mnie w mieszkaniu a i tak jest stała temperatura.
co? U nikogo w bloku już nie widziałem grzejników bez głowic termostatycznych.


@turok2016: taka ciekawostka, ja widzialem blok bez glowic. Ale nie ze byly i wszyscy sciagneli - po prostu wychodzi rura ze sciany i idzie do grzejnika, nie ma nic po drodze, zadnego regulatora nie podlaczysz, ile wysla ciepla, tyle masz.

Cwane. Jak kazdy ma tyle samo nie potrzeba podzielnikow, ani nie ma klotni miedzy sasiadami ze jeden drugiemu "kradnie"