Wpis z mikrobloga

Ktos korzysta moze z promiennikow podczerwieni jako ogrzewanie mieszkania/kawalerki? Mam wyremontowana kawalerke w kamienicy (obnizone sufity do okolo 2,5m, lacznie 36m2), na scianach kilka centymetrow welny i tak samo na sufitach, stare okna (ale raczej sa w miare szczelne). W chwili obecnej ogrzewam tylko jednym piecem akumulacyjnym 3kW, co jest niewystarczajace z uwagi na to, ze w innych pomieszczeniach nie ma czegokolwiek co by grzalo.

Znalazlem firme, ktora zaproponowala montaz takich promiennikow na sufitach w kazdym pomieszczeniu, uwzgledniajac podane im wczesniej wymiary pomieszczen. Teraz na testach mam jeden okolo 700W i jestem delikatnie zaskoczony ta koncepcja ogrzewania, bo faktycznie cos daje (aczkolwiek prawdziwy test bylby przy minusowej temperaturze na zewnatrz).

W kazdym razie nie mam watpliwosci, ze koncepcja montazu tego na suficie (laczna moc wszystkich paneli nieco ponad 3kW) ma sens, bo ciepla podloga odda to i tak do gory, nie mam problemu z tym, zeby to grzalo w godzinach tarfy nocnej bez przerwy (w tygodniu od 22-6 i 13-15 i caly weekend), mam obawy co do godzin w tygodniu w ktorych to nie bedzie dzialac/ewentualnie bedzie zeby utrzymac te 18-19 stopni (nie zalezy mi na wiekszej temperaturze) - w okresie grzewczym rachunek za prad to okolo 300zl i nie mam w sumie problemu z tym jak mi skoczy o 100zl.

Po prostu obawiam sie, ze zaplace za cos i bede zalowal pozniej, bo nie spelni oczekiwan. Montaz razem z zakupem paneli i termostatow to okolo 6k zl i uprzedzajac pytania - gazowego nie mam mozliwosci poki co zamontowac (chociazby z uwagi na o wiele, wiele wieksze koszta), na wegiel nie mam zamiaru ogrzewac.

Ktos mi zaproponowal zeby zamontowac klimatyzator, ktory moze tez grzac i ma wieksza wydajnosc (?) - moze w tym temacie jest ktos w stanie sie wypowiedziec?

Ktos, cos?

#ogrzewanie
  • 7
@turok2016: nie no napisalem, ze jestem wstanie grzac caly weekend i w tygodniu w wyznaczonych godzinach. Zastanawiam sie po prostu ile razy to bedzie sie musialo dodatkowo zalaczyc w tygodniu poza podanymi godzinami przy podanych wyzej parametrach zeby miec szanse na jakas normalna temperature w mieszkaniu.
@piastun: no nie tylko czlowieka, ale wlasnie kazdej powierzchni, ktora odda to cieplo, poza tym przy rownomiernym ogrzaniu powierzchni (co wlasnie zapewnia taki promiennik) troche latwiej o wieksza temperature i komfort.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@imo0mfg: Promienniki podczerwieni działają wtedy jak są włączone do sieci. Po wyłączeniu robi się zimno, i to dość szybko. Żadne z powierzchni ogrzewanych nie odda ci ciepła w ten sposób jak robi to pięć akumulacyjny. Plusem promienników jest ze szybko w pomieszczeniu robi się ciepło, minusem że równie szybko robi się zimno. Dodatkowym minusem ze musi być grzane niezależnie od taryfy energetycznej. Natomiast pięć akumulacyjny, włączony w nocnej taryfie 22-7 odda
@imo0mfg: nic ci nie da takie grzanie bo i tak będzie zimno jakbyś okien nie miał, grzejesz albo grzejesz w dzień albo bezsensu to.
Klima będzie miała dużo większy sens + ewentualnie jakiś grzejnik elektryczny w łazience.