Wpis z mikrobloga

  • 4
348 + 1 = 349

Tytuł: Maska Cthulu
Autor: August Derleth
Gatunek: Weird fiction
Wydawnictwo: IX
Ocena: ★★★★★★

...„Maska Cthulhu” to zbiór sześciu opowieści z pogranicza horroru i fantasy, z których część pierwotnie ukazała się w magazynie „Weird Tales” (w latach 1939-1953), a ostatecznie zostały zebrane w całość w 1958 roku. Pierwsze z nich, „Powrót Hastura” powstało w oparciu o notatki pozostawione przez samego Lovecrafta, a kolejne, opowiadając historię nieszczęśników, którzy zetknęli się z przerażającą mocą Cthulhu, rozwijają w fascynujący sposób koncepcje panteonu Przedwiecznych...

Książka której autor bardzo mocno wzorował się na twórczości swojego przyjaciela H.P. Lovecrafta, próbując pisać dalsze opowiadania z mitologii Cthulu. Bardzo mocno czuć, że nie jest to Lovecraft, po za pierwszym opowiadaniem, które napisane zostało w oparciu o jego notatki, każde kolejne jest już radosną twórczością własną Derletha. Niestety nie do końca się to udało, nie czuć grozy, klimat jest zdecydowanie spokojniejszy, a uczucie utraty zmysłów i bycia o krok od śmierci właściwie niewyczuwalne.

Niestety najsłabsza książka nawiązująca do mitologii Cthulu i Przedwiecznych, jaką czytałem.
Również piersza moja książka z Wydawnictwa IX, bardzo przyjemne wydanie i okładka. w wykonaniu Krzysztofa Wrońskiego

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
źródło: comment_1603556883WjmFTIBXJDkp0UZcM3IQ07.jpg
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Lawsuit: "W górach szaleństwa", podobała mi się bardziej niż "Przyszła na Sarnath zakłada". Pierwsze opowiadanie, a właściwie pierwszą część mam w wydaniu Albumowym/Ilustrowanym z wydawnictwa Vesper.