•  

  Nie rozumiem, dlaczego jeszcze do tego nie dorośliśmy. To jest w ogóle tak debilne oszukiwanie samego siebie, że aż nie dowierzam. Przecież i tak kto chce aborcji, to ją robi i nie pyta kapitana państwo o to, czy może... oni nie zauważają, że udasz się do jakiegokolwiek zagranicznego państwa i nie ma z tym żadnego problemu?
  #protest #aborcja #4konserwy #neuropa

  źródło: 544A04E0-4457-44B2-AF57-22CB865CBC8F.jpeg

  •  

   @rorf46: jak jest zakazana, to tylko naprawdę zdesperowani jadą za granicę i ją wykonują, a tak to byłoby totalnie powszechne, więc chyba jednak ten zakaz (z sensownymi wyjątkami!) dawał jakiś skutek.

  •  

   @rorf46: ale bez przesłanek medycznych i prawnych to nie na NFZ, ok?

  •  

   @rorf46: zakaz aborcji to jest pompowanie sobie ego kosztem innych ludzi, tak po katolicku

  •  

   o tylko naprawdę zdesperowani jadą za granicę i ją wykonują, a tak to byłoby totalnie powszechne, więc chyba jednak ten zakaz (z sensownymi wyjątkami!) dawał jakiś skutek.

   @MarcinBachleda: no ale co konkretnie dawał? Czyste sumienie katolików, bo dusza uratowana? Czy zniszczone życie rodziców i dziecka?

  •  

   @NapalInTheMorning: dawał to, ze nie zabijano płodów bez poważnego powodu takiego jak gwałt czy poważne uszkodzenie płodu, tylko przez kaprys nieodpowiedzialnych rodziców.

  •  

   ze nie zabijano płodów

   @MarcinBachleda: no ale to nie jest wartość sama w sobie, bo płód - szczególnie we wczesnej fazie rozwoju - nic nie czuje, nie rozumie, nie ma świadomości, nie jest człowiekiem.

   kaprys nieodpowiedzialnych rodziców.

   Jeśli rodzice chcą się podjąć aborcji, to z reguły to najlepsza opcja dla wszystkich zainteresowanych (z potencjalnym dzieckiem włącznie).

  •  

   @rorf46 zakazali narkotyków i ich nie ma, zakazali prostytucji i też jej nie ma. Wspaniały świat, co zakażą to od razu znika

  •  

   @Voilaszek: nie powiedziałem, że tego w ogóle nie ma. Po prostu byłoby więcej.

  •  

   @MarcinBachleda: kompromis aborcyjny dawał jedynie to że kobiety które aborcji potrzebowały musiały się użerać z machina prawna (w przypadku gwałtu) bądź z betonem wśród lekarzy, szczególnie na wioskach (w przypadku chorego dziecka). I kobiety które nawet przy obecnym prawie mogły otrzymać aborcję nie mogły jej zrobić bo np ktoś grał na czas i już było za późno żeby to legalnie rozwiązać. Jedynie aborcja na życzenie mogłaby rozwiązać te problemy ze względu na to że przestałoby się robić dochodzenie czy danej kobiecie aborcja przysługuje czy nie.

  •  

   @rorf46: ponieważ to implikuje zaistnienie kwestii eutanazji w jakiejś wersji - np. holenderskiej i rozumiem tutaj KK, że oficjalne stanowisko jest jedne, a przez rozdział od państwa odcinają się od prawa.

   Co by nie było, ale Biblia jest czymś, co tworzyło, zmieniało i poprawiało wiele pokoleń. Ja bym nawet określił, że wszystko, co jest w Biblii, jest dość mocno konsekwentne, aby nie wywoływać wewnętrznego konfliktu w człowieku, a tym samym chorób psychicznych dążących do autodestrukcji.

   Zresztą nie tylko Biblia. Każda religia ma taką swoją księgę/książkę/zbiór mądrości. Taki poradnik - jak można żyć, aby bez wyrzutów sumienia (z czystym sumieniem) przeżyć cały żywot.

   Nie widzę problemu, aby np. prawo w danym państwie było czymś takim lub żeby istniał przy państwowy instytut tworzący poradnik ze wskazówkami "jak żyć?". To jest jednak bardzo trudne, a np. obecna sytuacja w Polsce wskazuje, że Polacy mają wiele wewnętrznych/integralnych konfliktów, przez co podupadają na zdrowiu psychicznym.

   Co więcej - postępowanie wielu księży w roli duszpasterzy wywołuje poniekąd te wewnętrzne konflikty, gdyż sami nie rozumieją, co autorzy Biblii mieli na myśli. Podejrzewam, że wynika to z braku przekazywania potrzeby odnajdywania sensu/analogii do rzeczywistości/praw fizyki/aksjomatów matematycznych/aksjomatów z teorii informacji/praw świata/współistnienia z innymi kulturami na globie, a obecne nauki KK spłyciły wartości z Biblii do osobowej wizji Boga jako dziadka na chmurce i obyczajowych opowieści na poziomie Szansy na Sukces, zamiast przekazywaniu tego jako filozofii ściśle sprzężonej z rozwojem cywilizacji.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Teistyczny_ewolucjonizm
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Panenteizm

  •  

   @MarcinBachleda: liczby pokazują, że byłoby podobnie. Liczba kobiet przyznających się do dokonania aborcji na podobnym poziomie, co w krajach gdzie jest pełny dostęp. No chyba że polacy to jakiś wściekły naród, który chce się skrobać na potęgę i nie może, dlatego tylko tyle.

  •  

   @rorf46: super, rozumiem ze chcesz się wprowadzic aborcje na życzenie za darmo? Swietny pomysł! Juz widzę te wszystkie baby co zamiast się porzadnie zabezpieczyc - aborcja bo po chuj antykoncepcja jak jest za darmo usuwanie

  •  

   @rorf46: a mieszkam w Polsce, czy w kraju 3 swiata, ze musze za granice jechac zeby cos jak czlowiek zalatwic? Jak nie moge u siebie, to po co takie panstwo teoretyczne istnieje?

  •  

   @ButtHurtAlert: nie wiem, czy za darmo. Jak jest za granicą? Zróbmy tak jak tam. Niech będzie i za kasę. Nie napisałem wcześniej, że za darmo

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @rorf46: okej. Rozumiem ze faceci też moga w kazdym momencie aborcje prawna przeprowadzic?

  •  

   @ButtHurtAlert: nie, to jest zbyt skomplikowany temat

  •  

   @ButtHurtAlert: nie, bo płód nie rozwija się w ich ciele. Decyzja o aborcji, to decyzja o decydowaniu o własnym ciele, a nie do usuwania dzieci.

  •  

   @JakovKarnic: chociaż powinna powstać jakąś możliwość wywinięcia się od ojcostwa, gdy przed stosunkiem ktoś powiedział że nie chce dziecka

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Juz widzę te wszystkie baby co zamiast się porzadnie zabezpieczyc - aborcja bo po chuj antykoncepcja jak jest za darmo usuwanie

   @ButtHurtAlert: sorry, ale to są jakieś prawackie projekcje. XD

   Żyję w kraju, w którym aborcja na życzenie jest legalna i nikt tu nie używa aborcji jako środka antykoncepcyjnego.

  •  

   @rorf46: Jak popieram protesty, bo arogancja partii sięga Himalajów, to jednak fundamentalne oszołomstwo lewicy w wielu przypadkach sięga podobnego poziomu.

   1. Po pierwsze - nie w każdym przypadku aborcja powinna być legalna. Powinna być nielegalna, kiedy krzywdzi inne osoby.

   2. Po drugie - argument "bo i tak będą robić" jest bez sensu. Tą logika, to powinno znieść całe polskie prawo, "bo i tak ktoś będzie nieprzestrzegać"

   3. Po trzeciej - może się mylę, ale nawet w pozostałej Europie nie ma względnego prawa do aborcji, bez żadnych ograniczeń.

   Kompromis aborcyjny to akurat było rozwiązanie blisko optimum. Prawica to rozmontował, a lewica będzie teraz chciała ciągnąć linę w swoją stronę.

  •  

   1. Po pierwsze - nie w każdym przypadku aborcja powinna być legalna. Powinna być nielegalna, kiedy krzywdzi inne osoby.

   @Mr--A-Veed: a kiedy krzywdzi inne osoby?

  •  

   @rorf46: obie strony mają wiele sprzeczności i co lepsze, krzyżowo używają tych samych argumentów, tylko do innych spraw.

   Porównaj retoryki:
   * antyszczepy ^ aborcja (dawajcie wybór)
   * zakaz hodowli i zabijania zwierząt futerkowych ^ zakaz aborcji (tracimy kontrolę - i tak będą zabijać za granicą, u nas możemy ustalić dobre warunki zabiegu itp. itd.)

  •  

   @JakovKarnic: no to mówcie ze nie chcecie równych praw tylko przywilejów xD

  •  

   @ButtHurtAlert: od kiedy decydowanie o własnym ciele to przywilej?

  •  

   może się mylę, ale nawet w pozostałej Europie nie ma względnego prawa do aborcji, bez żadnych ograniczeń

   @Mr--A-Veed: mylisz się. Praktycznie w całej Europie prawo do aborcji jest względne i ciążę można usuwać tylko w określonych okolicznościach, aczkolwiek zakres tych okoliczności jest (z kilkoma wyjątkami) stosunkowo szeroki.

  •  

   zakaz aborcji to jest pompowanie sobie ego kosztem innych ludzi, tak po katolicku

   @zapomnialemhaslo: Czego oczekujesz od ludzi, którzy myślą że komuś pomagają gadając wspólnie jakieś nauczone wierszyki.

  •  

   Gdyby pozwalano na aborcję nawet że względu na widzimisię kobiet, bo chcą sobie poskakać na kutazie to na świat przychodziły by głównie dzieci, których rodzice są na to gotowi. Ludzie się prują, że ten kto się nie zabezpiecza ma ponieść konsekwencje. Ale po co? Co to da? Dziecko urodzi się niechciane. Kto poniesie większe konsekwencje? Rodzic czy dziecko? Co da to przeciwnikom aborcji?

  •  

   @rorf46 podobnie uważam w sprawie ubijania zwierzaków i wara ekologom i opresyjnym rządzącym od tego kiedy i jak pozyskam pożywienie, w każdym normalnym kraju np. USA można sobie hodować co chcesz i jak chcesz, nawet w przydomowym garażu, i nie trzeba papieru na poderżnięcie gardzieli.
   A weganie niech zaczną od swojego otoczenia i nie narzucają innym swojej wizji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @Voilaszek @bluberr @Felix_Camora @JakovKarnic

  •  

   podobnie uważam w sprawie ubijania zwierzaków

   @AmateurHardcore: czy ktoś zabrania ci zabijać zwierząt na jedzenie?

   i jak pozyskam pożywienie

   @AmateurHardcore: nieprawda, dlaczego miałbyś mieć prawo niepotrzebne zadawać zwierzętom ból, skoro są humanitarne metody, np. ogłuszenie przed zabiciem

  •  

   Decyzja o aborcji, to decyzja o decydowaniu o własnym ciele, a nie do usuwania dzieci.

   @JakovKarnic: no chyba jednak mimo wszystko jedno i drugie, inaczej nikt by się nie pruł

  •  

   @JakovKarnic oczywiście że się ogłusza, niekoniecznie prądem, wtedy jest szybciej ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   @JakovKarnic: O, widzę ze również potrafisz jedynie spłycać temat do "decydowania o wlasnym ciele"

   Może ci to da jakąś naukę, żeby powstało dziecko potrzebna jest kobieta i mężczyzna. Dwie osoby a nie jedna.

   Rozumiem ze twoim zdaniem sprawiedliwe jest to gdy kobieta usunie dziecko mimo że facet chce je zatrzymać. Niesprawiedliwym jest gdy kobieta zostawi dziecko a facet je prawnie abortuje i przestanie placic alimenty.

   +: Yanekk99, belwarg +2 innych
  •  

   @ButtHurtAlert: nigdy nie będzie sprawiedliwości w tej sprawie, bo to po prostu niemożliwe

  •  

   @JakovKarnic: zgoda jeśli faceci zostaną zwolnieni z przymusu płacenia alimentów

  •  

   Niesprawiedliwym jest gdy kobieta zostawi dziecko a facet je prawnie abortuje i przestanie placic alimenty.

   @ButtHurtAlert: ale problem jest taki, że kobieta nie powinna mieć prawo do zabijania dzieci. Inaczej, jeśli kobieta urodzi dziecko (czyli już nie będzie w jej ciele) to kobieta nie ma prawa dokonać aborcji. A jeśli ona będzie chciała porzucić dziecko, a ojciec zatrzymać, to będzie mógł ją sądzić o alimenty.
   Aborcja nie powinna służyć jako ostateczna antykoncepcja, a jej dobrowolność powinna wynikać tylko z tego, że państwo nawet nie powinno prowadzić dochodzenia, czy jej zdrowie jest wystarczająco zagrożone.

   Kwestia "aborcji prawnej" powinna rozstrzygać się przed stosunkiem, bo wtedy mężczyzna przestaje dawać "swoje ciało" i przed narodzinami "bo wtedy kobieta przestaje dawać swoje ciało". Ponieważ możemy zachować jakiś humanitaryzm, zezwólmy na aborcję do 18 tygodnia, bo wtedy jeszcze płód nie odczuwa bólu, oprócz poważnego zagrożenia życia, zdrowia matki, choroby płodu czy dziecka z gwałtu.

   @TullamoreD: jeżeli przed stosunkiem powiesz: "nie chcę dzieci" to nie powinieneś ich płacić. Powinno być coś takiego w prawie, wystarczy szybka umowa i masz w razie czego dupochron. Jestem w 100% za.

  •  

   @JakovKarnic: ale co przed stosunkiem xD to niech baba robi aborcje przed stosunkiem tez xD

  •  

   @ButtHurtAlert: kobieta ma prawo decydować o swoim ciele, już o tym pisałem. To podstawowe prawo człowieka.

  •  

   @rorf46: ale to są katole. Stworzyli sobie jakąś nadprzyrodzoną istotę a potem sami stwierdzili że ta istota im daje prawo do decydowania o innych ludziach. Prosty fakt.

  •  

   @JakovKarnic: a ja pisalem ze facet ma prawo również decydowac o swoim życiu.

  •  

   @ButtHurtAlert: ma prawo, jak najbardziej, dlatego uważam, że jedno nagranie, że po prostu nie chce mieć dzieci na telefon, to dość niska cena za 18 lat (a może nawet więcej) spokoju

  •  

   @rorf46: xD Że jeszcze po tych latach pierdolenia nadal jest ten idiotyzm powtarzany. Gdzie niby robią te aborcje? Żaden kraj europejski nie ma widocznych zawyżonych aborcji. Polskie zmiany w prawie nie zwiększają także statystyk innych krajów. Czechom cały czas spada liczba aborcji i w ich statystykach nie widać żadnych skoków wywołanych zmianą polskiego prawodawstwa. W badaniach CBOSu z 2013 roku wychodzi także, że liczba przeprowadzanych aborcji u pokoleń które weszły w dojrzałość płciową po wprowadzeniu zakazu jest 2.5-3.5 razy mniejsza niż u pokoleń starszych.

   Wiadomo, że część kobiet pojedzie za granicę a część zrobi to w podziemiu tak jak przepisy o zakazie kradzieży nie powodują, że nagle kradzieże znikają do zera jednak nie jest to masowe zjawisko i w Polsce normalnym modelem w przypadku wpadki jest urodzenie i wychowanie dziecka a nie żadna aborcja. Żadne badania nie potwierdzają tezy o braku efektów legislacyjnych poza kretynizmami feministek które estymują liczbę aborcji w Polsce na podstawie jej wskaźników na zachodzie w ogóle nie badając samego zjawiska w kraju.

  •  

   @Herubin: po prostu - kto chce, to robi, i tyle w temacie. Nie interesuje mnie to, ile tych aborcji jest.

  •  

   @rorf46: No jak widać skoro brak aborcji na życzenie zmniejsza jej ilość parukrotnie to nie każdy kto chce zrobi, bo większość z niej rezygnuje.

  •  

   @Mr--A-Veed: mylisz się. Praktycznie w całej Europie prawo do aborcji jest względne i ciążę można usuwać tylko w określonych okolicznościach, aczkolwiek zakres tych okoliczności jest (z kilkoma wyjątkami) stosunkowo szeroki.

   @MostlyRenegade: Oczywiście przejęzyczenie - właśnie to miałem na myśli: że nie ma w innych krajach Europy bezwzględnego prawa do aborcji na zasadzie "kobieta ma prawo w każdej chwili dokonać aborcji bez żadnych warunków".

  •  

   @rorf46: Jedyne co można zmienić to dostęp do tabletek dzień po, reszta powinna zostać po staremu. Jak dwoje dorosłych ludzi nie potrafi się zabezpieczać to dlaczego koszty ich zaniechania ponosić mają wszyscy?

  •  

   Szansy na Sukces
   Chodziło mi o Modę na Sukces :P Sry.

  •  

   @TaSQ: Albo zresztą chuj w to, niech będzie w pełni legalna, ale niech nie będzie refundowana przez nfz, reszta mnie jebie.

   +: rorf46
  •  

   @MarcinBachleda: A wiesz, że nielegalne tabletki poronne kosztują +/- 500 zł, a w niektórych przypadkach nawet tego kobieta nie płaci, jak ma pomoc fundacji? Nie trzeba nigdzie jechać ani się operować.

  •  

   @Mr--A-Veed: no właśnie. Problem jednak nie dotyczy, czy aborcja jest legalna, czy nie (całkowita delegalizacja postawiłaby nas w szeregu dosłownie kilku wyjątków na świecie), ale w jakim zakresie. W zdecydowanej większości krajów Europy, przerwanie ciąży w pierwszym trymestrze praktycznie nie podlega ograniczeniom.

   Co do argumentu "i tak będą robić": WHO kiedyś stwierdziło, że legalność aborcji nie ma wpływu na odsetek wykonywanych zabiegów. Różnica jest taka, że jeśli przerwanie ciąży jest legalne, odbywa się to w kontrolowanych warunkach, bez narażania zdrowia i życia kobiet. Ot taka drobnostka.

  •  

   @MarcinBachleda: Według badań, w Polsce corocznie może być wykonywanych nawet 100 tysięcy aborcji. W wielu badaniach (np. Guttmacher Institute „Unintended pregnancy and abortion worldwide” wychodzi, że w krajach, w których aborcja jest nielegalna, jest ich więcej, niż tam, gdzie jest łatwodostępna. Zakaz aborcji idzie w Polsce w parze z niskim poziomem edukacji seksualnej, a dodajmy do tego najgorszy w Europie dostęp do antykoncepcji. Także nie, ten zakaz najpewniej w ogóle nie działa.

  •  

   @rorf46 Po co w takim razie przepisy np. ruchu drogowego? Przecież jak ktoś będzie chciał jechać nieprzepisowo to po prostu pojedzie...

   +: Fennrir
  •  

   @Maib: a dlaczego chcesz kogoś karać za dokonanie aborcji?

  •  

   @rorf46 W przypadkach kiedy aborcja została dokonana na zdrowym dziecku albo bez wiedzy ojca to taki czyn powinien zostać ukarany

  •  

   @zapomnialemhaslo: tak jak zwiększanie socjalu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   zakazali prostytucji i też jej nie ma.

   @Voilaszek: ale przecież nikt nie zakazuje w Polsce prostytucji.

  •  

   @szatniarka: 100 tysięcy aborcji przy ~370 urodzeń rocznie?

   Co to za badania, o których piszesz w swoim komentarzu? Coś mi się wydaje, że zostały wzięte z biuletynu informacyjnego Instytutu Danych z Dupy.

   źródło

   źródło2

   +: Fennrir
  •  

   @rorf46: ogólnie są jedynie 2 logicznie spójne systemy wartości: 1 w którym można usunąć dziecko w dowolnym momencie ciąży i z dowolnego powodu, i drugi w którym nie można w ogóle (z wyjątkiem zagrożenia życia matki / dziecka i gwałtu)

   Kolejną kwestią już do rozważenia później jest finansowanie aborcji.

  •  

   @szatniarka: Co za bzdury. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_060_13.PDF

   Zagraniczne badania z IBZD sprzeczne z tymi robionymi w Polsce. W ogóle, że ktoś może uwierzyć w abstrakcje, że ponad 20% ciąż w Polsce kończy się aborcją mnie przeraża i pokazuje jak łatwo komuś kit wcisnąć.

  •  

   Nie rozumiem, dlaczego jeszcze do tego nie dorośliśmy

   @rorf46: ponieważ KK. Bo trzeba się wpieprzać w życie innych tak bardzo jak się tylko da. Jedni mówią, że jest "tęczowa zaraz", ja mówię że jest "katotalibańska zaraza". Zaraza prowadzona przez wybitnych ekspertów w sutannach do spraw ciąży, patologii ciąży, rodzenia, rodziny, wychowania i moralności.

  •  

   Przecież i tak kto chce aborcji, to ją robi i nie pyta kapitana państwo o to, czy może...

   @rorf46: Dokładnie! Dokładnie tak samo jak z każdym innym morderstwem!

  •  

   @rorf46 po pierwsze, nic nie daje takiego czystego poczucia władzy jak zakazanie czegoś komuś pod przymusem. I mam wrażenie że elektorat PiSu tak właśnie postrzega władze i rządzenie - że ja tak mówię, ty masz tak zrobić a jak nie to wpierdol. Bo ja wiem co dla ciebie lepsze.
   Trochę jak u mnie w domu jak dorastałem; ojciec swoją drogą to teraz zagorzały pisowiec.

   Po drugie wiele osób wyjedzie za granicę dokonać aborcji, ale pewni ci mniej zamożni nie będą sobie w stanie na to pozwolić i to oni będą w największej dupie.

  •  

   @Voilaszek: Prostytucja nie jest zakazana

   +: Fennrir
  •  

   @szybki_zuk w sumie cały kraj się nam pierdoli przy tych rządach, a takiego pierdolenia jak w TVP to nie zobaczysz nigdzie.

  •  

   W przypadkach kiedy aborcja została dokonana na zdrowym dziecku albo bez wiedzy ojca to taki czyn powinien zostać ukarany

   @Maib: chodzi ci o płód? Swoją drogą beka, że facet mógłby storpedować wszystko i zmusić kobietę do donoszenia ciąży przez kilka miesięcy xD

   @Bartholomew: Wyciągnij gwoździa z mózgu

  •  

   W ogóle, że ktoś może uwierzyć w abstrakcje, że ponad 20% ciąż w Polsce kończy się aborcją mnie przeraża i pokazuje jak łatwo komuś kit wcisnąć.

   @Herubin: dlaczego nie? Jak rozumiem wliczane były w to jakieś środki poronne i inne specyfiki.

  •  

   jak jest zakazana, to tylko naprawdę zdesperowani jadą za granicę i ją wykonują, a tak to byłoby totalnie powszechne, więc chyba jednak ten zakaz (z sensownymi wyjątkami!) dawał jakiś skutek.

   @MarcinBachleda: W dupie byles. Wiekszosc sie robi farmakologicznie tabletkami za kilkadziesiat zlotych. Te legendarne wyjazdy za granice to naprawde margines zjawiska. ;-)

  •  

   @rorf46: No tak się składa, że ten powód jednak jest istotny.

  •  

   Po drugie wiele osób wyjedzie za granicę dokonać aborcji, ale pewni ci mniej zamożni nie będą sobie w stanie na to pozwolić i to oni będą w największej dupie.

   @lone_sloane: Europa to nie USA, ze sie plod usuwa mechanicznie. W Europie wiekszosc sie przeprowadza farmakologicznie a odpowiednie srodki dostaniesz po wpisaniu hasla w google, ewentualnie recepte z UK.

  •  

   zwłaszcza, że w momencie gdy aborcja jest legalna można łatwiej prowadzic statystyki jej ilosci. Wprowadzając rozwiazania antyaborcyjne typu edykacja seksualna, antykoncepcja mozna mierzyc jaki mają wpływ na ilość wykonywanych zabiegów. Niech zaczną wprowadzać rozwiązania zmniejszajace ilość aborcji u źródła, a nie dopiero zakazujac i udawać jakby ludzie nie wykonywali aborcji za granicą. W wielu krajach, w ktorych aborcja jest legalna notuje sie spadajaca jej ilosc z roku na rok. Nasza władza za to jest na tyle głupia, że chce wszystkiego zakazać i tworzyć iluzje jakby wszystko było ok ¯\(ツ)

   +: rorf46
  •  

   Ach Jurek Ubrach, jego dziadek przypadkiem nie walczył w powstaniu? Szkoda, że jego historia nie potoczyła się inaczej. W Izraelu by ze swoją inteligencją zrobił karierę większą niż Szejwach Weiss. Myślę że spokojnie w alternatywnej rzeczywistości (wyjazdu do Izraela w 1968 roku) jego gazeta przebiła by największe spokojnie. Zmarnowany potencjał moim zdaniem, kasy ma jak lodu

  •  
   belwarg

   0

   @rorf46: A co z potencjalnym ojcem? Jakie on ma prawa?

  •  

   Według badań, w Polsce corocznie może być wykonywanych nawet 100 tysięcy aborcji.

   @szatniarka: W DE przeprowadza sie ~100k rocznie, w kazdym razie tych udokumentowanych. Do tego dochodza te nieudokumentowane gdzie kobietom nie chce sie latac na spotkania i tlumaczyc a potem szukac placowki. Zakladalbym bardziej cos w desen 50-70k w Polsce.

  •  

   @ButtHurtAlert facet może w odpowiedniej chwili wyjąć i nie mieć problemu.

  •  

   @lone_sloane: no ale na tym polega społeczeństwo xD nie możesz zabić drugie człowieka bo wpierdol

  •  

   @szuineg: kobieta moze w odpowiedniej chwili nie dać i nie miec problemu

  •  

   Polskie zmiany w prawie nie zwiększają także statystyk innych krajów

   @Herubin A podzielisz się tym jak to wyliczyłeś? Z tego co widzę, to nasz kompromis aborcyjny został ustalony w 1993r. Więc masz jakieś statystyki do porównania przed rokiem 1993r? Do tego, czy statystyki innych krajów (np. Czech) na temat przeprowadzonych aborcji mają podział na narodowość kobiet, które jej dokonały?

   Czechom cały czas spada liczba aborcji i w ich statystykach nie widać żadnych skoków wywołanych zmianą polskiego prawodawstwa.

   No i dlatego przydałoby się mieć w statystykach podział na narodowość osób dokonujących aborcji. Bo np co jeśli Polki dokonują w Czechach średnio tyle aborcji co zawsze, a u rodowitych Czechów spada liczba przeprowadzanych zabiegów, bo przez lata podniósł się im poziom życia, plus edukacja seksualna, co przekłada się na lepsze korzystanie z antykoncepcji, lepsze planowanie rodziny, a jak zdarzy się wpadka, to przez lepszy poziom życia nie decydują się na aborcję, bo wiedzą, że dadzą radę. I stąd może być spadek przeprowadzonych aborcji w Czechach?

   W badaniach CBOSu z 2013 roku wychodzi także, że liczba przeprowadzanych aborcji u pokoleń które weszły w dojrzałość płciową po wprowadzeniu zakazu jest 2.5-3.5 razy mniejsza niż u pokoleń starszych.

   Możesz dać link do tego konkretnego badania CBOS?

  •  

   @rorf46: Ale co to w ogóle za argument jest. To może nie zakazujmy kradzieży bo jak ktoś będzie chciał ukraść to i tak to zrobi. Zanim się na mnie rzucicie że aborcja to nie kradzież to oświadczam że wiem o tym. Pokazuję tylko jak beznadziejny jest to argument.

   +: Fennrir
  •  

   @ButtHurtAlert ale to nie to samo, może nie mieć problemu za nie manie przyjemności, a facet może mieć przyjemność i uniknąć kłopotów.
   W wielu krajach aborcja jest dopuszczona do 12 tygodnia, kk twierdzi że od początku jest to człowiek. To proszę spróbować pochować zgodnie z obrządkiem kościoła 12 tygodniowy poroniony płód.
   Zdradzę ci sekret, kościół nie uznaje go za człowieka.
   No ale czego można oczekiwać od organizacji która niby jest powołana do szerzenia miłości a szerzy nienawiść.

  •  

   @grzsci: Masz badanie CBOS podane wyżej w moim komentarzu. Statystyki aborcji w Czechach znajdziesz w 2 minuty przez google.

  •  

   Statystyki aborcji w Czechach znajdziesz w 2 minuty przez google.

   @Herubin Ale pokaż mi konkretnie te z których sam korzystałeś.

  •  

   @rorf46: to tak jak z handlem ludźmi, kto chce to i tak to będzie robił ale to nie znaczy że państwo powinno się bawić w ten proceder

  •  

   @Voilaszek: zakazali broni i jej nie ma

  •  

   @grzsci: Mówię masz w google. Nie będę jeszcze raz ich wyszukiwał bo ktoś jest tak leniwy, że mu się nie chce wpisać prostego hasła w google.

  •  

   chociaż powinna powstać jakąś możliwość wywinięcia się od ojcostwa, gdy przed stosunkiem ktoś powiedział że nie chce dziecka

   @JakovKarnic: dokładnie, ale poruszenie tematu prawnej aborcji raczej spowodowałoby huk pękających dup obecnie strajkujących kobiet

  •  

   @Ark00: rozmawiałeś chociaż z jedną kobietą w tej sprawie?

  •  

   @JakovKarnic: nie, ale podejrzewam co się może stać. Jeśli stanie się inaczej to zwracam honor

  •  

   @rorf46: To całe anty-abo to jest klasyczny "virtue signalling" - czyli sposób na poczucie się moralnie wyższym, jednocześnie nie robiąc niczego pożytecznego. Oczywiście to jebie hipokryzją na kilometr, bo jak sprawa dotyczy żon i córek takich deklarantów, to robią mentalne fikołki dlaczego jest to "wyjątkowa sytuacja". Tak na marginesie, to ja się PiS-owi nie dziwię, że zaostrzają prawo aborcyjne, żeby na nich głosować, to trzeba mieć jakieś naprawdę poważne upośledzenie umysłowe. Po prostu dbają o przyszły elektorat ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   @Ark00: ja rozmawiałem z koleżankami. I wiesz co? Raczej skłaniały się, że tak, ale system byłoby ciężko stworzyć z czym całkowicie się zgadzam. Przykład jednostkowy, ale jak się pytam czy ktoś rozmawiał, to nikt nie odpowiada, jesteśmy jednym z pierwszych.

  •  

   @rorf46: "to był chuj a nie kompromis: kto nie chce zabijać niech nie zabija cała reszta musi mieć taką możliwość bez względu na powód!"

   pokaż spoiler Lewaków już totalnie popierdoliło.

  •  

   https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_060_13.PDF

   @Herubin: Wiadomo, że szacunki są bardzo niedokładne, że względu na to, jakim tabu jest obarczona aborcja w Polsce. Możemy próbować policzyć to przez analogię. Przykładowo, w 46-milionowej Hiszpanii w 2011 przeprowadzono 118 tysięcy zabiegów (mają aborcję na życzenie do 12 tygodnia). Wiadomo, że trudno to przełożyć jeden do jednego na Polskę, ale mówimy o dwóch krajach z silną tradycją katolicką i raczej utrudnionym dostępem do edukacji seksualnej.

   Nawet na bazie tego badania CBOS na które się powołałeś (które zostało przeprowadzone tylko na próbie 3,5 tysięcy kobiet) wychodzi, że nawet 5 mln Polek w 2013 mogło mieć za sobą przynajmniej jeden zabieg aborcji. To dużo.

   Na zasadzie dowodu anegdotycznego, ja sama znam kilkanaście kobiet, które przeszły aborcje. Mówiły mi o tym zawsze w olbrzymiej tajemnicy i tylko dlatego, że wiedzą, że jestem pro-choice i nie będę ich oceniać. Wiedzą, że środowisko by je zlinczowało. Więc jestem skłonna uwierzyć, że w takim badaniu opinii respondentki również są nie do końca szczere.

   Poza tym aborcja to już raczej nie wyjazdy na Słowację autobusem z przyciemnianymi szybami, tylko tabletki z dostawą do domu - do ogarnięcia, jeśli jesteś kumatą laską znającą angielski.

  •  

   "to był chuj a nie kompromis: kto nie chce zabijać niech nie zabija cała reszta musi mieć taką możliwość bez względu na powód!"

   Lewaków już totalnie popierdoliło.

   @Jestembogaty: dlaczego? Nie dorosłeś do tego, żeby mieć wybór i musi ci to narzucić państwo?

   +: sagan_
  •  

   @szatniarka: Przeczytaj to badanie. Przy rozbiciu na wiek widać wyraźnie granicę legalizacji i delegalizacji aborcji. Badanie z 2013 roku, więc badane były głównie kobiety które żyły w czasach jej legalizacji i w tamtych grupach wiekowych nawet 35-40% wykonało aborcję a w tych gdzie była nielegalna 10-15%.

  •  

   @rorf46: całość rozbija się o różnicę w uznawaniu kiedy "zaczyna się" człowiek. To nie tak, że ludzie opowiadający się przeciw aborcji robią innym na złość pod swoje widzimisię. W ich pojęciu chronią życie ludzkie, a cytowany wpis brzmi jak "kto nie chce zabijać ludzi, niech nie zabija. Cała reszta powinna mieć do tego prawo, bez względu na powód". To aż tak proste.

  •  
   Borciuch

   0

   @rorf46: jak tylko zalegalizuja finansowa aborcje dla ojcow nie chcacych dzieci to ide na marsz manifestowac z macicami!

  •  

   @rorf46: tak samo narkotyki powinny być legalne - kto nie chce niech nie bierze/pilnuje swoich dzieci

  •  

   @MarcinBachleda chuja dawał, kto chce ten jedzie za granicę na zabieg albo zamawia tabletki kurierem do domu. Uwierz mi, że jak kobieta nie chce być w ciąży to w niej nie będzie.

  •  

   @Mr--A-Veed wytłumacz mi proszę i podaj argumenty dlaczego w Polsce nie powinno być legalnej aborcji do 12 tygodnia, podczas gdy w całej Europie jest.

  •  

   @MarcinBachleda

   A chuj Cię czyjeś płody obchodzą xD

  •  

   @rorf46: Tylko czyjaś aborcja ma wpływ na całe państwo. Możemy zabić drugiego Piłsudskiego, Mieszka I czy Mickiewicza lub seryjnego mordercę. Tak czy siak dotyczy to całego państwa, już nie mówiąc o efekcie skali.

  •  

   @syllot: jak zwalisz konia i sperme oczyścisz z podłogi, to też możesz zabić potencjalnego Piłsudskiego czy Mickiewicza

  •  

   @rorf46: Jeśli wprowadzą aborcję na życzenie, to obowiązek alimentacyjny powinien być jedynie po rozpadzie małżeństwa. Jeśli #plodnajulka mogła zadecydować o tym czy chce wziąć na siebie cały ciężar wychowywania dziecka i podjęła się tego, to dlaczego jakiś facet ma za to płacić przez 26 lat. Pozbędziemy się tym samym problemu naciągania na dziecko. Dwie dobre zmiany za jednym razem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @rorf46 bez sensu, że w tym kraju nie można obciąć komuś głowy, przecież wystarczy pojechać do Arabów i tam można obcinać.
   Nie dorośliśmy jeszcze do tego, żeby się rżnąć i skrobać do woli xDDDD dorosłość jest wtedy, kiedy robisz coś odpowiedzialnie i bierzesz odpowiedzialność za to co robisz. Skrobanie na życzenie to żadna dorosłość.

  •  

   @rorf46: jak jest zakazana, to tylko naprawdę zdesperowani jadą za granicę i ją wykonują, a tak to byłoby totalnie powszechne, więc chyba jednak ten zakaz (z sensownymi wyjątkami!) dawał jakiś skutek.
   @MarcinBachleda: skąd to założenie, że byłoby totalnie powszechne? Statystyki z państw gdzie jest legalna na życzenie ale jednocześnie jest dobra edukacja i dostęp do środków antykoncepcyjnych pokazują co innego. Liczba aborcji spada. Skrobanka to nie jest sernik i kawka z mlekiem. Nikt nie będzie celował, aby znaleźć się w sytuacji, gdy musi rozważać taką ewentualność.

  •  

   wytłumacz mi proszę i podaj argumenty dlaczego w Polsce nie powinno być legalnej aborcji do 12 tygodnia, podczas gdy w całej Europie jest

   @whiteglove: Lol - dlaczego mam ci to tłumaczyć, skoro uważam, że do 12 tygodnia powinna być legalna?

  •  

   @rorf46: Nie, organizm wyprodukuje większą ilość i nadrobi braki. W przypadku ciąży proces się zaczął i wystarczy mu nie przeszkadzać by się skończył. Istnieją nawet specjalne środki do zapobiegania temu procesowi. Polecam zapoznać się z hasłem antykoncepcja. (:

  •  

   @rorf46: Ich zatwardziałe mózgi uważają że jak zamkną oczy to co to uznają za zło znika, odbierając przy tym państwu hajs z podatków które można by było za te usługi i towary sciągnąć.

  •  

   @rorf46: Kłania się Tobie państwo wyznaniowe. Choć nie zgadzam się z aborcją dla wygody (nie czas na dziecko, kariera, wpadka), to jednak jeśli w wyniku badań kobieta usłyszy, że dzieciak urodzi się martwy, z ogromną wadą lub poród zagraża zdrowiu i życiu kobiety powinna mieć wybór i dostęp do ewentualnej legalnej aborcji. A jeśli wybierze jednak poród chorego dziecka, to właśnie taka kobieta powinna być wspierana przez państwo, a nie Karyny z tuzinem dzieciaków.
   Piszę to jako katolik, któremu nie podoba się to, jak wiele do powiedzenia ma Kościół w sprawach polityki. To szkodzi obu stronom.
   Społeczeństwo jest coraz bardziej laickie, więc narzucanie moralności chrześcijańskiej wszystkim nie ma w ogóle sensu. To prowadzi, jak widać, to ogromnego wkurwu.
   Kościół przede wszystkim powinien zrobić porządki wewnątrz. A rząd zająć się postawieniem na nogi naszego państwa.

  •  

   @wazxse5: Z aborcją jest jak z samobójstwem - zakazywanie tego nic nie zmieni. Można to zrobić samemu, w domu - to nie jest przypadek jak z kradzieżą. I kobiety jeśli muszą zrobić sobie aborcje same, to łykają płyny do udrażniania ruch i robią inne potworne rzeczy - rocznie z tego powodu umiera ich około 40 tysięcy.

  •  

   @Mr--A-Veed wytłumacz mi proszę i podaj argumenty dlaczego w Polsce nie powinno być legalnej aborcji do 12 tygodnia, podczas gdy w całej Europie jest.
   @whiteglove

   Ponieważ wymaga tego poczucie elementarnej sprawiedliwości i szacunku dla ludzkiego życia.

  •  

   Wspaniały świat, co zakażą to od razu znika

   @Voilaszek: Biedy niech zakażą ustawą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @rorf46: po co nam kodeks karny w takim razie?

  •  

   @lazzyday a ty myślisz, że jak się czegoś zakaże, to to nie istnieje? Kurczę faktycznie, to dlatego w Polsce nie ma broni ani narkotyków!

  •  

   @whiteglove

   @lazzyday a ty myślisz, że jak się czegoś zakaże, to to nie istnieje? Kurczę faktycznie, to dlatego w Polsce nie ma broni ani narkotyków!

   Nie, ale można ten proceder znacznie utrudnić.

  •  

   @rorf46: dokładnie, a jak kobieta chce pieniędzy na dziecko, to niech se sama kurwa zarobi, a nie wyciąga brudne leniwe łapska, po pieniądze faceta

  •  

   @rorf46: kompromis jest taki ze ucinamy urbanowi jedno ucho a wiatr zrobi za nas swoje XD

  •  

   @whiteglove: a ty myślisz, że jak się czegoś zakaże, to to nie istnieje? Kurczę faktycznie, to dlatego w Polsce nie ma broni ani narkotyków!

   On nigdzie nic takiego nie napisał, ani nawet nie zasugerował.

   Faktem jest natomiast, że sankcja karna czy ograniczenia administracyjne niemal zawsze wpływają na wielkość danego zjawiska.

   - broni palnej jest w Polsce znacznie mniej niż chociażby w USA
   - narkotyki dość trudne zdobyć, zwłaszcza te twardsze
   - zakaz kradzieży również wpływa na to, że jest tych czynów stosunkowo mało
   - jeżeli jutro rząd zabroni kobietom noszenia publicznie tipsów to zapewniam cię, że liczba kobiet mających tipsy drastycznie spadnie

  •  

   @ButtHurtAlert ta na pewno. Łatwiej dać się wyskrobać niż łykać pigułki albo zmusić faceta do gumki. Przecież to bezinwazyjny proces prawie jak masaż stóp (-‸ლ)

  •  

   @rorf46:
   Polska była żółtą wyspą na mapie Europy, teraz będzie różową... jesteśmy Afryką (╥﹏╥)

  •  

   może się mylę, ale nawet w pozostałej Europie nie ma względnego prawa do aborcji, bez żadnych ograniczeń

   Mr--A-Veed: mylisz się. Praktycznie w całej Europie prawo do aborcji jest względne i ciążę można usuwać tylko w określonych okolicznościach, aczkolwiek zakres tych okoliczności jest (z kilkoma wyjątkami) stosunkowo szeroki.

   @MostlyRenegade: Co ty człowieku pierdolisz? Prawie na całej północnej części globu można robić aborcje na życzenie...

   źródło: embed.jpg

  •  

   @Desperated: nie zawsze. A teraz grzecznie usuń swój komentarz.

  •  

   @Desperated: Przecież ta mapa jest delikatnie mówiąc "niepełna", bo nie uwzględnia ograniczeń czasowych.

   "W krajach, w których aborcja legalna jest na życzenie, najczęściej dopuszczalna jest wyłącznie we wczesnym okresie ciąży. Po pierwszym trymestrze poza szczególnymi wyjątkami traktowana jest na ogół jako przestępstwo."
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja

  •  

   @Mr--A-Veed: W którym? W Holandii np? Nie wydaje mi się, żeby 24 tydzień był pierwszym trymestrem.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: IMG_2262.PNG

  •  

   @Desperated: Rozumiesz słowo "najczęściej"?

   Natomiast kluczowa informacja jest nadal ta sama - nawet Holandia nie pozwala na aborcję z każdego powodu w każdym momencie.

  •  

   @Mr--A-Veed: Podaj jakieś źródło tej informacji.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Podatek cukrowy: Coca Cola droższa o Podwyżki cen prądu.

  https://www.wykop.pl/link/5828383/podatek-cukrowy:-coca-cola-droższa-o-1.80-pln.-z-5-złotych-na-6.80.-w-tym-zero!
  https://www.wykop.pl/link/5828201/pis-rujnuje-polski-przemysł.-podwyżki-cen-prądu.

  O co w tym chodzi?
  Jestem botem i losowo tworzę "zdanie" łącząc 2 tytuły z popularnych znalezisk.

  Tag do obserwowania / czarnolistowania #dwielinie
  pokaż całość

  odpowiedzi (19)

 • avatar

  Dlaczego podatek cukrowy nie ma nic wspólnego z promocją zdrowia?

  Najnowszy podatek wprowadzany przez "rząd niskich podatków" ma oficjalnie szlachetne zamiary - ma zmniejszyć spożycie słodkich napojów i sprawić, by ludzie przerzucili się na zdrowsze alternatywy.

  Problem jednak polega na tym, że jego konstrukcja jest kompletnie absurdalna i temu przeczy.

  Pomijając już dyskusję, czy taki podatek powinno się wprowadzać, to zastanówmy się, gdybyśmy jednak chcieli stworzyć taki podatek, to jak byśmy go zaprojektowali?

  No po pierwsze, to wysokość podatku powinna zależeć od ilości cukru. Produkty bez cukru powinny być z niego zwolnione.

  Po drugie - podatek ten powinien zachęcać producentów do zmniejszania ilości cukru, np. swoją progresywnością, tak by wyjątkowo słodkie napoje były obciążone nim zdecydowanie mocniej niż napoje, gdzie ilość cukru jest minimalna.

  Niestety podatek wprowadzany przez rząd robi wszystko na odwrót.

  Po pierwsze - obciążone są nim nie tylko produkty zawierające cukier, ale także słodziki. I nie ma znaczenia czy to słodziki sztuczne czy naturalne (np. stewia). Napój może mieć 0 kcal i 0 gramów cukru a i tak będzie musiał mieć doliczony podatek.

  Po drugie - opłata bazowa w wysokości 50 groszy za litr (niezależnie od ilości cukru/substancji słodzących) jest bardzo wysoka i znacząco obciąża KAŻDY napój, nawet taki, który cukru ma dosłownie minimalne ilości.

  Po trzecie - opłata dodatkowa za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100ml jest mniejsza niż opłata za gram cukru w opłacie bazowej. Co to oznacza? Że napój z 5 gramami cukru na 100ml będzie obciążony podatkiem w wysokości 50 groszy za litr. Natomiast napój mający 2x więcej cukru (10g za litr) będzie miał podatek wyższy tylko 1.5x. Czyli podatkiem (w przeliczeniu na ilość cukru na litr) są bardziej obciążone napoje niskocukrowe a nie te zawierające wysokie ilość cukru!

  W Anglii podatek cukrowy wprowadzono w 2018 i zrobiono to tak, że mamy tam 3 progi podatkowe:
  - do 5g cukru na litr - brak podatku
  - pomiędzy 5 a 8 g cukru na litr - 18 pensów (90 groszy) podatku na litrze
  - powyżej 8g cukru na litr - 24 pensy (1.2 zł) podatku na litrze

  Taka struktura podatkowa zachęca producentów do obniżania zawartości cukru w swoich produktach, bo można łatwo nie płacić podatku o ile nasz napój będzie miał mniej niż 5g cukru na litr.

  W Polsce możemy być producentem zdrowej, naturalnej lemoniady słodzonej dla smaku łyżką miodu (tak, że ilość cukru to będzie np. 1g na 100ml) a i tak zapłacimy 70% podatku cukrowego, który będzie płaciła np. Fanta (mająca 9g cukru na 100ml).

  Mamy więc podatek, który zaprojektowany jest tak, że najbardziej karze producentów napojów light i dietetycznych, natomiast Ci sprzedający napoje pełne cukru zapłacą ten podatek niewiele wyższy od producentów zdrowszych napojów.

  Jego struktura niemal w ogóle nie zachęca do zmniejszania ilości cukru bo np. zmniejszenie ilości cukru o 20% (z 10 do 8g) obniży podatek tylko o 10 groszy na litrze (czyli 13.6%) i zaprojektowany jest tak by jak najwyższą stawką objąć jak największą ilość napojów, bez względu na to czy mają w sobie jakiś cukier czy nie.

  To nic innego jak próba wyciągnięcia dodatkowych 3 miliardów złotych z kieszeni Polaków i teksty o promocji zdrowia są tylko propagandą.

  #neuropa #polska #4konserwy #ekonomia #gospodarka #podatki #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (40)

 • avatar

  Niedługo na stanowiskach wybitnych prawników będą zatrudniać płody ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #bekazpisu

  odpowiedzi (96)