•  

  360 + 1 = 361

  Tytuł: Czarna lista
  Autor: Frederick Forsyth
  Gatunek: Sensacja
  Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

  Książki sensacyjne traktuję trochę jak odskocznie od innych gatunków, dlatego też ich oceny traktuję z lekkim przymrózeniem oka.
  Fabuła skupia się na 2 wątkach: tropieniu arabskiego kaznodziei, który publikując kazania przez internet namawia wyznawców koranu do zabijania niewiernych, oraz uwolnienia załogi statku porwanego przez somalijskich piratów. Same historie są dość ciekawe i trudno się do nich przyczepić. Są poprowadzone w ciekawy sposób obrazujący pracę wywiadu. Największym minusem jest jednak kreacja bohaterów, bo o ile ciekawym smaczkiem jest powrót bohatera z innej książki Forsytha "Fox", to reszta bohaterów jest bez wyrazu. Protagonista nazywa się "Tropiciel", jeśli gdzieś pada jego imię i nazwisko to tylko na chwilę i nie ma sensu ich zapamiętać, bo określenie Tropiciel pojawi się w książce kilkadziesiąt razy. Sam Tropiciel nie ma też żadnych cech szczególnych, a Kaznodzieja jako główny antagonista jest określony tak: jest arabskiego pochodzenia i ma bursztynowe oczy - tyle. Jest jeszcze jeden punkt, tytułowa Czarna lista, to nic innego jak lista najgroźniejszych terrorystów świata, których należy zlikwidować, w książce poznajemy jednak likwidację tylko i aż jednego z nich, szkoda.

  Gdyby popracować nad bohaterami, staliby się mniej nijacy i przez to łatwiej byłoby się z nimi utożsamiać, a przecież walka z najgoroźniejszymi terrorystami jest tym, do czego każdy z nas chciałby się choć trochę przyczynić.

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazka #legimi #czytajzwykopem

  źródło: 239959-352x500.jpg