Wpis z mikrobloga

  • 25
372 + 1 = 373

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Autor: Ken Kessey
Gatunek: Literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★

...McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby wykpić się od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym wydaje mu się dobrym żartem. Do chwili, gdy dowiaduje się, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za wyleczonego. Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami. McMurphy, który buntuje przeciwko niej chorych, nagle zdaje sobie sprawę, że jeśli się przed nią nie ukorzy, nie opuści szpitala...

Książka, za którą zabrałem się po objerzeniu netflixowego serialu "Ratched". Nigdy wcześniej nie miałem okazji przeczytać jej w całości, a i film z Jackiem Nicholsonem oglądałem tylko w kawałkach. I bardzo żałuję, bo książka była świetna. Cała historia jest bardzo spójna, protagonista McMurphy jest świetnie wykreowaną postacią, dla której właściwie reszta, z wyjątkiem siostry Ratched, stanowi tylko tło. Poznajemy go jako nowego pacjenta zakładu psychiatrycznego, który dołącza do innych pacjentów w ramach odbycia kary. Narratorem historii jest Wódz Bromden, głuchoniemy pacjent, którego "schorzenie" pozwala mu na dostawanie się do miejsc w szpitalu, do których reszta inni nie ma wstępu. Relacjonuje on wszystkie przygody i utarczki pensjonariuszy z personelem szpitala.

Świetna książka, gorąco polecam, zdecydowanie jedna z tych, które należy przeczytać.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #legimi
Pobierz ali3en - 372 + 1 = 373

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Autor: Ken Kessey
Gatun...
źródło: comment_1604244627ksNRUPFjX3NBzCrXHvFjIG.jpg
  • 5