Wpis z mikrobloga

Mirki! Potrzebuję przeżyć jeszcze tą zimę z wentylacją grawitacyjną. W 2021 będę zakładać rekuperację- przesunął mi się termin. Chcę założyć bezinwazyjnie nawiewniki na okna - tak aby ich nie rozwiercać i żeby dało je się potem zdemontować. Znalazłem nawiewniki wrębowe kilku firm. Ktoś to montował i ma z nimi jakieś doświadczenie? Widziałem wersje, w których się nacina uszczelki tylko na górze i inne, gdzie uszczelki były nacinane na dole do wciągania powietrza i na górze do nadmuchu (powietrze niby miało się nagrzewać przez przepływ pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą). Są też wersje z fitrem i bez. Po zdemontowaniu nawiewnika wystarczy wymienić uszczelkę. Mikrowentylacja u mnie nie daje rady, poza tym wieje naokoło okna, a nie z góry, co też wpływa na komfort- dzieci mają biurka pod oknami.
#budujzwykopem #rekuperacja #remontujzwykopem #okna
  • 17
@Norskee napisz teraz @maslokm jak ma ustawić okna by nie mieć problemu skoro twierdzisz, że się da.

@maslokm: podcinanie uszczelek to chyba najlepsza opcja w Twoim wypadku ale i tak będzie wiało, niestety taki urok wentylacji grawitacyjnej. Jak już to podcinaj tylko w górnej części okna tylko pytanie czy wtedy nie będziesz miał problemu z deszczem.
@maslokm ale jaki masz.problem? Wysoka wilgotność? Jak masz nowy dom albo po gruntownej przebudowie z masa mokrego materiału i oddaje wilgoć to tylko osuszacze i to takie potężne Tutaj żadna wentylacja nie da rady wilgoci odprowadzic i na to tylko osuszacze pomogą

A.okna na tryb letni i mikrouchyl to aż za dużo, dużo więcej niz pojedynczy nawiewnik w oknie
ak już to podcinaj tylko w górnej części okna tylko pytanie czy wtedy nie będziesz miał problemu z deszczem


@ksiak: co ty w ogole pierdzielisz. Widziales ty kiedys okno?
okna maja 2 czasem nawet 3 uszczelki. Jak wytnie dziure w jednej i na tym skonczy to co najwyzej pogorszy izolacje cieplna.
Uszczelki zewnetrzne wycina sie na bokach od dolu, a wewnetrzna od gory. Wtedy ogranicza sie dostajacy sie halas i nie
@Norskee: op ma problem z tym że wybudował dom w którym ma problem z wentylacją bo nie ma rekuperacji. Przy próbie rozszczelnienia okna, wentylacja jest za mała (brak komina?) a przy bardziej otwartym, wieje za mocno.
Ty twierdzisz, że reku jest niepotrzebne i grawitacyjna wystarczy. Kłóciłeś się ze mną ostatnio o to dlatego Cię zawołałem byś teraz wyjaśnił opowi jak ma zrobić by to działało bez większych szkód w oknie.
@ksiak: OP ma problem bo prawdopodobnie dom oddaje wilgoc technologiczna i zadna rekuperacja tutaj nie pomoze, bo to nie wilgoc bytowa XDDDD
Nie wiemy tego dopoki op nie potwierdzi

Skoro dom nie mial czasu na oddanie wilgoci z budowy przed zamieszkaniem to tylko osuszacze pomoga, a nie zadne rekupracje. Zadna wentylacja tutaj niczego nie zmienia, po prostu potrzebne sa osuszacze

Tluczesz glupot jak #!$%@?
@ksiak: no i dlatego moje pierwsze pytanie dotyczylo tego jaki jest dokladnie problem, co zreszta ty powinienes zrobic, ale ty byles za bardzo zajety #!$%@? sie do dyskusji sprzed miesiaca zeby sie zesrac po raz kolejny, dlatego teraz zrobie to co powinienem zrobic poprzednio, czyli czarnolisto
@Norskee: @ksiak @Felonious_Gru @Crow7422 dzięki panowie za odpowiedzi. Przepraszam za długi czas odpowiedzi, już spieszę z wyjaśnieniami. Dom ma już 4 lata. Do tej pory miałem grawitacyjną i problem w tym, że słabo u mnie działa.
Problemy:
- z jednej strony domu od której najczęściej wieje wpada powietrze przez rozszczelnione okna. Z drugiej strony domu też mam rozszeczelnione okna i tam powietrze najczęściej uchodzi zamiast wchodzić. Czyli powietrze wpada z jednej
@maslokm: a nie masz czasem rozszczelnionych okien w pomieszczeniach ktore maja kanal wentylacyjny? W tych okna powinny byc szczelne
Druga sprawa
Czy czasem cofanie sie w lazience nie pojawia sie jak wieje wiatr mocno/z konkretnego kierunku? Wtedy faktycznie musialbys miec strazaka na kominie zeby wiatr nie wpychal powietrza. Zreszta zawsze na kominach wentylacyjnych powinny one byc zamontowane, bo to wlasnie powoduje ze powietrze ma problem z wydostaniem sie z komina

u
@Norskee: Tak, mam zawsze rozszczelnione okno w kuchni i w łazience. W WC nie mam okien. Potestuję jak to będzie wyglądać gdy okna będą tam szczelnie zamknięte. Oczywiście wieje mocniej z kratek gdy wieje. Strażaka to się zakłada na komin spalinowy raczej? Na wentylacyne chyba są te obrotowe? Kratki mam z boku komina, tak jak na dołączonym przykładowym zdjęciu. Są właśnie od strony, z której często wieje.
Co do tej środokowej
Pobierz maslokm - @Norskee: Tak, mam zawsze rozszczelnione okno w kuchni i w łazience. W WC n...
źródło: comment_1604318583Pw6TWUShI5zBy6axVVpRTk.jpg
@maslokm:
czarne to uszczelki, biale to wyciete fragmenty uszczelki, niebieska to doklejone uszczelki zeby odizolowac chocby w wiekszosci czesc ktora niepotrzebnie by sie wychladzala bardziej niz to konieczne

Nakladki zaklada sie na wszystkie kominy w ktorych wiatr moze spowodowac zaburzenia ciagu. Jak widzisz u Ciebie pewnie wieje prosto w kratki i nie dosc ze nie pozwala powietrzu wyleciec z tego komina, to jeszcze je wpycha do srodka

ale gdyby to byly
Pobierz Norskee - @maslokm: 
czarne to uszczelki, biale to wyciete fragmenty uszczelki, nieb...
źródło: comment_1604319191FewlcrmdC0s2nBZBqNO2zg.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dyzenteria: faktycznie może jeszcze dam takie klapki w łazienkach żeby powietrze szło tylko w 1 stronę. W kibelku w zimie bardzo szybko robi się chłodno.
@maslokm: Tylko to jest leczenie objawów, a nie przyczyny. Problemem może być wadliwie zaprojektowana wentylacja grawitacyjna i może wyniknąć sytuacja, w której będziesz musiał zainstalować wentylatory wyciągowe z klapami zwrotnymi. Jeżeli o tej porze roku wentylacja jest niewydajna, to trzeba to skonsultować z specjalistą.