Wpis z mikrobloga

Blenheim (1847)
Połowa XIX wieku była szokiem dla wszystkich ludzi związanych z morska wojaczką. Wówczas to silniki parowe zaczęły robić zawrotną karierę zmieniając świat. Ewolucja była tak gwałtowna, ze drewniane piękne żaglowce w trakcie budowy stawały się już przestarzałe, więc było trzeba je tak modyfikować, aby w przyszłości byłoby możliwe zamontowanie na nich silników parowych, a mimo tego po zwodowaniu i tak okazywały się być przestarzałymi, nawet posiadając napęd parowy.
Do tego wiele potęg morskich posiadały mnóstwo starego typu żaglowców które były wolniejsze, mniej pancerne i posiadały mniejszą siłę ognia niż każdy nowo zbudowany statek. Wiele z nich zostawało pływającymi koszarami, statkami szkoleniowymi, statkami z zaopatrzeniem, a niektóre po modernizacji pełniły funkcje pomocnicze jak okręty typu Blenheim które po zamontowaniu napędu śrubowego na 74-działowe okręty robiły za statki strażnicze.
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #marynarkawojenna #xixwiek
Pobierz orkako - Blenheim (1847)
Połowa XIX wieku była szokiem dla wszystkich ludzi związany...
źródło: comment_1604587392c75AachGLcggwDDdGzxDod.jpg
  • 3
Masz coś więcej o tej przemianie? Szukałem w ogóle pierwszych statków typu galeon czy liniowiec, które powstały z napędem parowym, a później pierwszej "łódki" wojskowej znanej dziś, ale przekopując nic nie znalazłem - szczerze mówiąc, trudno mi było wymyślić, co wpisać, żeby znaleźć.
W moim odczuciu to rewolucja na miarę wynalezienia samochodu, czy kolei lądowej, a znalezienie laikowi informacji o tych przemianach wydaje się niemal niemożliwe.
@event15: Fakt, trudno znaleźć, ale jak się znajdzie to jest tego cała masa. Szukaj w języku angielskim, Polskim, Francuskim i Hiszpańskim.
Z tym translatorem będzie łatwiej:
https://www.deepl.com/pl/translator
Do tego używaj Wikipedii. Jeśli znajdziesz fachowe hasło w języku polskim z którym translator sobie nie radzi, to po przełączeniu języka strony znajdzie ci odpowiednik w danym jezyku.

Z haseł jakich powinieneś szukać to:
Statki wojenne XIX wiek
okręty 1850 (wyszukaj wszystkie dekady aż
Pobierz orkako - @event15: Fakt, trudno znaleźć, ale jak się znajdzie to jest tego cała masa....
źródło: comment_1604681675HkQOQqKopxUmKwrwy23i6a.jpg