•  

  424 + 1 = 425

  Tytuł: Zagłada domu Usherów
  Autor: Edgar Allan Poe
  Gatunek: klasyka
  Ocena: 6/10

  Miałem nie lada problem z rozgryzieniem tej historii, ale postaram się jak najlepiej oddać swoje wrażenia i jej sens. Akcja rozpoczyna się wraz z przybyciem narrator do domu swojego dawnego przyjaciela – Roderyka Ushera – który wraz w siostrą cierpią na wiele chorób, wynikających (jak mniemam) z kazirodczych zapędów ich umiłowanego w sztuce rodu by pocieszyć go w trudnych chwilach na prośbę zawartą w bardzo tkliwym liście. List ten może nijako symbolizować jego chorobę, objawiającą się niebotycznym wyostrzeniem zmysłów, która zatruwa mu życie.

  Przybywając do domu Ushera zastaje go w stanie tak zamierzchłym jak sama budowla, tak jakby jej wiekowość odbiła się na nim samym. Posiadłość jest silnie związane z bliźniaczym rodzeństwem i odzwierciedla rozkład psychiczny jaki zachodzi u obojga z nich.

  Szaleństwo Roderyka wychodzi na wierzch gdy informuje on narratora o śmierci siostry, która w rzeczywistości cierpi na katalepsję w związku z czym tak naprawdę wpadła w trans tylko przypominający śmierć i w gruncie rzeczy nadal żyje. Składają ją w rodzinnym grobowcu na czas przed właściwym pochówkiem.

  Pewnego burzowego dnia u narratora narasta jednak niedające mu spać poruszenie, które będzie zwiastować upadek domu Usherów.  Do jego komnaty wpada Roderyka, a narrator próbuje go uspokoić czytając pewną powieść. Roderyk przeczuwa nadejście siostry, która wraz z przybyciem do pokoju umiera, a on z przerażenia wraz z nią. Narrator ucieka, a budowla rozpada się, kończąc swoją egzystencję wraz ze swoimi spadkobiercami.

  Poe moim zdaniem nie poradził sobie dobrze z budowaniem napięcia. Akcja dzieje się nazbyt szybko w stosunku do opisywanych wydarzeń, co sprawia, że nie można się należycie wciągnąć. Autor nie miał też zbytnio oryginalnego pomysłu. Historia składa się z wielu utartych schematów, nie dając nic od siebie. Przy czym za nic nie czuć atmosfery grozy typowej dla powieści gotyckich. Liczyłem na coś więcej więc trochę się zawiodłem, ale nie ma co rozpaczać, bo nie wydałem na opowiadanie ani grosza, ani też nie spędziłem nad nim jakoś szczególnie dużo czasu.

  #bookmeter #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka

  źródło: 1605342983167.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (26)

 • avatar

  Ogólnie to każdy normalny człowiek omija ten syf #jarmark szerokim łukiem, ale gdyby któremuś Mireczkowi przyszedł do głowy taki pomysł jak mi - zjeść oscypek - to przestrzegam - to jest ta kutasówa z supermarketu pakowana jako górski serek, odpakowana i sprzedawana za 300% ceny xD Wstydu nie mają. #wroclaw #chlewobsranygownem

  odpowiedzi (39)

 • avatar

  #rozdajo 1 z 2 Logitech G305 Hero Lightspeed by atencja się zgadzała na #blackfriday i #blackweek ᕦ(òóˇ)ᕤ

  Link zbiorczy do całej akcji: Black Week w MeblujDom - rabaty OD 15% (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  - Najważniejszą promką jest obniżenie o 20% cen modeli premium foteli Unique takich jak WAU, Hero, Spinelly, Ergotech i Space (ten ostatni nawet 22%)
  - Na pozostałe fotele od Unique przecena aż 15% - zobacz ranking foteli
  - Dużym zaskoczeniem jest dla nas współpraca producenta materacy od OPTIMUM gdzie obniżki zaczynają się od 20% i są lepsze niż niektóre lokalne promocje na topowe modele - w linku są poradniki i topowe polecane modele.
  - Fotele gamingowe z materiału Evolve PRO oraz Evolve GAMING Pro nieco taniej niż zwykle (spoko, wiemy, że tylko Markus z Ikei ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
  - Wszystkie produkty od firmy Halmar (stoły, krzesła, fotele, obrotówki, no wszystko) przecena -15% już zaaplikowana do cen produktu
  - Spora część mebli od Signal również na 15% (80% oferty)
  - Meble twarde od BogFran z przeceną 15%
  - Meble Helvetia 15% aż do 6 grudnia
  - Prawdziwe raty 0% w Credit Agricole na 3,6 lub 10 rat :)

  - Jeśli jakiś produkt jest w przedsprzedaży (niedostępny na stanach magazynowych) to gdy zamówisz dany towar po cenie promocyjnej również po takiej zostanie wysłany gdy pojawi się na stanach.

  O samym ROZDAJO (pierwsze z dwóch! W niedziele kolejne, jeszcze większe, tzw dawka przypominająca ):
  • Udział biorą wszyscy, nawet zielonki ale tylko te, które założyły konto przed rozdajo
  • Losowanie tego rozdajo o 17:00 jutro przez Mirkolos czy Mirkorandom - w zależności co tam działa i start z kolejnym, znacznie większym.
  • Koszty wysyłki pokrywamy my (Paczkomat, DPD, GLS)
  • Jeśli zwycięzca się nie zgłosi na PW w 24 godziny od wygranej losujemy ponownie (i tak w kółko aż ktoś potwierdzi)

  Powodzenia Mireczki i Mirabelki!

  P.S W sprawie porad co do zakupów prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub na fejsie - w tym dosyć ruchliwym okresie postaramy się pomóc ale moce przerobowe mogą być skończone!
  pokaż całość

  odpowiedzi (7)