Wpis z mikrobloga

Na całym starshipie chcą te bolce spawać? Trochę to się wydaje mało optymalne


@Atalas: W gruncie rzeczy to istnieją tylko dwie opcje (a przynajmniej ja nie widzę żadnej trzeciej) – na bolce albo na sam klej. Wiem, że eksperymentowali z różnymi super-klejami całkiem długo i może finalnie uznali, że potrzebne są też bolce. Atlantic rozbił się chyba dlatego, że klej puścił, więc każde dodatkowe wzmocnienie powłoki termicznej wydaje się krokiem w
@texas-holdem: Artykuł o płytkach, bolce raczej od początku stosowali na prototypach, ale tylko tam gdzie montowali płytki. Ale chyba im się udało sytuację z robotami ogarnąć. Jak dobrze pamiętam, to firma produkująca roboty, które zamówili, miała chińskiego właściciela, i rząd im kazał się ich pozbyć.
https://www.teslarati.com/spacex-starship-heat-shield-prototype-robots/
nawet na Starhopperze były bolce ;)
Pobierz A.....s - @texas-holdem: Artykuł o płytkach, bolce raczej od początku stosowali na pr...
źródło: comment_1605620553WWAFW4MRXlzfbPIeBnj15F.jpg
@Atalas: Ale to Ty dzwonisz, że bolce są "trochę chyba mało optymalne";) No to odpowiadam, że widocznie eksperymenty z klejami (jakie wiem, że SpaceX przeprowadzał swego czasu dość intensywnie) zakończyły się konkluzją, że nie da rady przymocować płytek na sam klej.

Z kolei info o chińskim robocie instalującym bolce (?) jest nowością dla mnie.
@texas-holdem: no dzwoniłem wcześniej z pytaniem o bolcach, poszukałem, to teraz dzwonie, żeby powiedzieć czego się dowiedziałem. NASASpaceFlight jakiś czas temu na streamie mówili, że Spacex zamówiło roboty spawalnicze od firmy z Niemiec, a po dostawie się okazało, ze firma należy do chińczyków i musieli się ich pozbyć. Nie wiem natomiast, czy to były akurat roboty do bolców xD
@Atalas: Na logikę muszą istnieć roboty do bolców, bo nie wydaje się realistyczne, że bolce na tym zdjęciu są ręcznie spawane. Natomiast dziwię się trochę, że amerykańskie sankcje na Chiny generują aż takie problemy, że głupiego robota nie można zamówić "bo chiński kapitał". Idź pan w #!$%@? z takim kapitalizmem;)