Wpis z mikrobloga

czy zbiornik buforowy na powrocie obiegu grzewczego ma sens? Czy powinien byc na zasilaniu?
panowie zamontowali pompe ciepła dopiero co. testuje. w ogole sie nie znam, wiec poiłkuje sie informacjami z internetu.

pompa 14kw, grzejąca do 55 stopni.
20 proc. podlogówka, reszta grzejniki.
dom stary 190m, dobrze zaizolowany.
2 tygodnie bylismy bez ogrzewania, wiec temp spadła do 15stopni.
Wczoraj odpalona, grzała od popołudnia. zuzyła ok 50kw.
Dzisiaj od pólnocy do teraz ok 80kw.
Czy moge liczyc na znaczny spadek zuzycia, kiedy dom sie nagrzeje?

#pompaciepla #ogrzewanie #dom #oze
  • 11
@kbm_: @zibizz1: co wy #!$%@?? Pokaż jakiś schemat instalacji z taką konfiguracją.

@bgjm: główną zaletą bufora jest to że pompa ciepła się rzadziej włącza. Przez co wydłuża jej to żywotność.
To tak jak byś jechał samochodem rozpędzając się do 100km/h i gasząc silnik. Jak samochód zwolni do 50km/h to znów odpalasz i się rozpędzasz do 100... prościej jechać 70km/h ale stale i równo.
Więc bufor do PC jest obowiązkowy
@Silikon: Ty coś nie wiesz

1. Bufor nie jest potrzebny jak jest 100% podłogówka bo wtedy podłógówka jest buferem, ja nie mam bufora i grzeje głównie tylko w nocnej taryfie jesli sie pompa w niej wyrabia, a mam gruntowy on/off a nie coś z inwerterem co może redukować moc
2. Jak ma się głównie kaloryfery to dobrze jest mieć bufor na powrocie, bo szybciej kaloryfery robią się ciepłe niż gdyby był
@Silikon: a i analogia z prędkością samochodu nie trafiona bardzo.(bo to bardziej porównanie inwertera do on/off)
Jeslichodzi o bufor to takie porównanie jest ok:
Z dużym górnym żródłem (podłogówka/bufor) jeździ się jak autostradą, odpalamy i jedziemy setki kilometrów, a potem kilka godzin stoimy
a z małym górnym źródłem( kaloryfery) jeździmy jak handlowiec po sklepikach, co kilkanaście minut odpalamy i jedziemy kilka minut dalej, (rozrusznik, akumulator i rozgrzewanie i chłodznei silnika co
2. Jak ma się głównie kaloryfery to dobrze jest mieć bufor na powrocie, bo szybciej kaloryfery robią się ciepłe niż gdyby był na zasilaniu


@zibizz1: używam bufora 900l. Różnica szybokści nagrzewania się grzejników spadła o minutę lub dwie.
Z funkcji użytkowania to żadna różnica bo na wyjściu z bufora mam zawór trójdrogowy który cały czas trzyma zadaną temperaturę. A jak ogrzewanie uruchomię na jesień to pompa obiegowa wyłączana jest na wiosnę
@Silikon: a jaka zaleta jest że bufor jest na zasilaniu a nie na powrocie?
-Bufor na zasilaniu powoduje że pompa działa na wyzszych parametrach, to samo zawór mieszający. Bez sensu jest grzać wode do wysokich parametrów z gorszym COP a potem ją mieszac z zimną
a jaka zaleta jest że bufor jest na zasilaniu a nie na powrocie?


@zibizz1: bo robi jako sprzęgło

Bufor na zasilaniu powoduje że pompa działa na wyzszych parametrach, to samo zawór mieszający. Bez sensu jest grzać wode do wysokich parametrów z gorszym COP a potem ją mieszac z zimną


@zibizz1: przy drugiej taryfie wykorzystuje się tani prąd do bólu i na COP mniej korzystne trzeba przymknąć oko bo i tak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silikon: jeśli bufor ma pełnić funkcję sprzęgła to jest podłączony równolegle czyli zarówno na zasilaniu i powrocie a nie szeregowo. Pompa wtedy grzeje tylko bufor a inna pompka kręci woda po domu. Takie coś pozwala na podłączenie wielu źródeł ciepła i wielu odbiorów i np wymagane jest przy elektronicznych sterownikach w rozdzielaczach które mogą przymknąć cały przepływ.

Natomiast gdy tylko chcemy zwiększyć ilość wody w instalacji wystarczy wpiac bufor szeregowo, najlepiej