•  

  497 + 1 = 498

  Tytuł: Nie Oświadczam Się
  Autor: Wiesław Łuka
  Gatunek: Reportaż
  Ocena: ★★★★★★★★★☆

  Must-read polskiego reportażu. Przedstawiona została w nim sprawa połaniecka, zbrodnia, która swoimi okolicznościami szokuje, oburza, ale przede wszystkim nie daje się zrozumieć. Jeśli o niej nie czytaliście, możecie to zrobić przed lekturą tej książki, bo i tak w przedmowie do nowego wydania wydawnictwo zdecydowało się ją opisać, ale też polecam zalinkowany artykuł na wikipedii. Nie chodzi w tym reportażu o tworzenie zagadki, bo i tak ich jest zbyt wiele w tej sprawie.

  Najważniejszą z nich jest: kim są Ci ludzie? Czy oni są tacy jak my? Czytając mamy wrażenie, jakby cywilazacja w aspekcie elementarnych wartości do Zrębina nie dotarła. Owszem, mieszkańcy korzystają z elektryczności, samochodów, etc., jednak obca jest dla nich sprawiedliwość, moralność, empatia, poszanowanie życia. Takiego ciemnogrodu nie spotkałem jeszcze w żadnym dziele kultury, nawet fikcyjnym. Nie mamy dobrej opinii o sądownictwie a tym bardziej prokuraturze za czasów PRL, ale przy społeczności Zrębina i sprawcach zbrodni jawią się oni jako siły światła. Jest w tym pewna ironia, że zbrodnia dokonała się w okolicach Połańca, gdzie Tadeusz Kościuszko podpisał Uniwersał uwłaszczający chłopstwo, stwierdzając, że należy im się godność i wolność. Przy mieszkańcach Zrębina możemy w to zwątpić.

  Reportaż jest pisany w formie pitawali, czyli relacji z rozpraw sądowych. Sam tytuł wziął się ze słów wypowiadanych przez oskarżonych, gdy byli pytani o swoje stanowisko (ma oznaczać odmowę składania zeznań). W pewnym momencie można się trochę pogubić w wątkach, bo sami zeznający wprowadzają chaos, plączą się, kłamią, manipulują. Dostajemy taką surową formę, ale dzięki temu realizm i wrażenie uczestnictwa w procesie jest zwielokrotnione. Serdecznie polecam.
  #bookmeter #ksiazki #reportaz

  źródło: cdn-lubimyczytac.pl