•  

  przymierzam sie do przeczytania biblii, musze wiedzieć jak to dokładnie wygląda i sam to rozkminić xd (oczywiście jakaś interpretacja po przeczytaniu wszystkiego nie zaszkodzi) to w końcu teoretycznie moja religia jakby nie patrzeć(jestem ochrzczony ale raczej nigdy nie uważałem że "coś jest" choć miałem różne epizody duchowe), w ogóle to pojebane że 90% Polaków jest ochrzczona i w pewnym sensie jest Katolikami a większość nigdy tej książki nie przeczytała, to tak jakbyś kibicował jakiemuś klubowi i nie widział żadnego jego meczu xd ale w sumie co sie dziwić jak chrzest, komunie są robione jak jesteśmy jeszcze mali a imprezy pokroju ślubów czy pogrzebów to tylko "odbębnienie", kiedyś już przeczytałem całą księge rodzaju i chyba troche księgi wyjścia, ale porzuciłem no bo zestarzał sie ten tekst nie ma co ukrywać xd(ci co czytali wiedzą że niektóre motywy są "dziwne"), mam nadzieje że potem sie rozkręca xd macie jakieś doświadczenia lub porady? wcześniej czytałem przekład tysiąclecia bo jest za darmo w internecie są jakieś lepsze?

  źródło: 0_0_productGfx_7ab8b2ae652a70dd6ea1023d0b1abe85.jpg

  +: CzerstwaBulka, K............y +261 innych
  •  

   @morgiel: szkoda czasu , stary testament to propaganda syjonistyczna a nowy to jest to co czytaja w kosciolach .
   PS : poza tym byl tyle razy redagowany i naciagany przez watykan , ze nie ma to nic wspolnego z oryginalem

  •  
   P.......e

   +435

   @morgiel: główny bohater ginie, trochę słabo.

   poważnie mówiąc szanuje podejscie. Mój znajomy przeczytał 2 razy całą i tego co wiem zabierał się 3 raz i polecał każdemu. A warto wspomnieć, że nie jest jakoś nawiedzony. Wierzący, ale ze zdrowym rozsądkiem

  •  
   K............y

   +32

   @morgiel: oczywiście że ma to głęboki sens - jeśli chodzi o zrozumienie Biblii to trzeba na wstępie wiedzieć że ją się studiuje - to tak jakbyś podjął studia i to trwa latami i otwiera przed tobą nowe portale które prowadzą cię do następnych portali - to podróż w nieznane ale zrozumiesz to dopiero po tym jak na bierzesz świadomości bycia w zgodzie z tym słowem

  •  
   K............y

   +3

   @morgiel: pytaj o co chcesz

  •  

   @CzerstwaBulka: pewnie masz racje xd ale i tak chce sie zapoznać chociażby dla kulturowego rozwoju :d

  •  

   @Kwiatsloneczny: to oczywiste to stara księga i perspektywa starożytnych na świat była zupełnie inna niż nasza :d

  •  

   @Kwiatsloneczny: przede wszystkim chciałbym wiedzieć który przekład jest najlepszy :d

  •  

   @morgiel: to się strasznie zdziwisz jakie srogie akcje są odwalane w starym testamencie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   K............y

   +4

   @morgiel: no i dobrze, próbuj jeśli ciekawi cię - nie daj się zniechęcić nawet jeśli lektura będzie trudna to zrób taki trick - wejdź na YouTube i sobie posłuchaj lektora - kontemplacji sprzyja oddech - poćwiczyć też możesz - 10 minut przed rozpoczęciem lektury

  •  

   @morgiel: Polecam tylko pierwszą część. Zwaną w szerszym gronie Starym Testamentem. Przypomina taką mieszankę horroru slasher i postapo, przy akompaniamencie mordów na całych miastach i masowych wysiedleniach narodów.

   Druga część to jakieś nieporozumienie. Z porąbanej krwawej jatki, zamienia się to w jakąś sielankową opowieść o dorastaniu w biedzie, opodal Jerozolimy, biednych przedstawicieli proletariatu w czasie świetności cesarstwa rzymskiego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @ciekawskie_jajo: no księga rodzaju czytana była xd najlepsza jest niespójność miedzy liczbą zwierząt branych na arke gdzie biblia co dwa wersety sobie zaprzecza i nie może sie zdecydować czy na arce było po jednej parze każdego gatunku czy po siedmiu parach xd miałem niezłego mindfucka ( ͡° ͜ʖ ͡°) albo pijany Noe przeklinający swojego wnuka. no ale tak jak mówię spojrzenie starożytnych na świat było troche inne xd

  •  
   K............y

   +3

   @Kotniepies: jest burza jest tęcza i słońce... Opie... Dyskutujesz o Biblii jak o jakimś jakiejś powieści...

  •  
   K............y

   +7

   @morgiel: Tam jest symbolika dlatego napisałem że Biblię się studiuje

  •  

   @Kwiatsloneczny: no ok ale jednak czasami Biblia potrafi zaskoczyć xd

   +: K............y
  •  
   K............y

   +9

   @morgiel: ale dobrze, popieram, próbuj nawet sceptycznie ale to dobrze

  •  

   @Kwiatsloneczny: > no ale tak jak mówię spojrzenie starożytnych na świat było troche inne xd

   @morgiel: albo średniowieczni tłumacze nie mieli jednolitej koncepcji ¯\_(ツ)_/¯

   @Kwiatsloneczny: ej, no i? Co w tym złego?

   +: trgf
  •  
   K............y

   +9

   @Kotniepies: czy ja mam udowadniać cokolwiek? Najwięksi tego świata klękają przed Biblią i ją respektują a inni walczą przeciw jej słowu z innych powodów - a ty mnie pytasz co w tym złego kiedy piszesz o niej jak o zeszycie ze złotymi myślami?

  •  

   @Kwiatsloneczny: możliwe że byłem na wagarach na tej lekcji ¯\_(ツ)_/¯

  •  
   K............y

   +1

   @Kotniepies: ¯\_(ツ)_/¯

   +: Piranie
  •  

   @morgiel IMO edycja sw Pawła jest w bardziej przystepnym języku napisana,brak archaicznych zwrotów itp. Plus dużo komentarzy. Wiec możesz się zabrać za to, a jak przeklad tysiąclecia jest w necie to możesz np porównywać fragment w obu przekładach. mi czasami pomaga np zwracając uwagę na roznice w tłumaczeniach zauważam nowe rzeczy

   źródło: 1606540554755.-Duzy-format.-Paginatory.jpg

  •  

   @Vinet: dzięki bardzo, na pewno ogarne :d

  •  

   @morgiel: przeczytalem, ogólnie polecam poza częścią Starego testamentu. Masa przepisów prawa archsicznego w stylu jezeli A i B to C, ale jeżeli A i B ale nie D to E, jeśli jednak A i B oraz E to F. Okropnie potrafi znużyć

  •  

   @morgiel: czytalem za młodu wlasnie to wydanie. Z tego co pamietam to 4 strony dziennie i w rok przeczytasz całe.

   +: Radziey
  •  

   @morgiel: 7 par było tylko zwierząt czystych a reszta po dwie pary. Na upartego nie ma w tym sprzeczności bo najpierw Bóg kazał zabrać pare każdego zwierzęcia a potem doprecyzował że czystych ma być więcej. Większy mindfuck jest jak mit potopu jest praktycznie identyczny do sumeryjskiego.

  •  

   @morgiel ogólnie z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że warto przeczytać 2 razy pierwszy żeby się obić a drugi żeby zacząć łapać zależności. Dodatkowo polecam posłuchać Petersona który analizował część biblii z punktu widzenia psychologa. I polecam wydania mniej unowocześnione bo w Biblii zmiana znaczenia 1 słowa może zmienić wydźwięk całej przypowieści o czym często Szustak wspomina w swoich filmach niestety nie ma dedykowanej serii gdzie ktoś by skleił te ciekawostki. U mnie przeczytanie biblii w połączeniu z innymi książkami i seriami na yt sprawiło że przestałem należeć do organizacji KK która z Biblią ma niestety niewiele wspólnego.

  •  

   @morgiel: Biblia Warszawska w wielu opiniach najlepszy przekład

  •  

   Tam jest symbolika dlatego napisałem że Biblię się studiuje

   @Kwiatsloneczny: każdą książkę, której fabuła jest bes sensu i ma błędy logiczne można usprawiedliwić, że to tylko symbolika albo błędy w przekładzie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler Żeby nie było- byłam wierząca i praktykująca do 39 roku życia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Również przeczytałem i polecam, niestety nie można podejść do tego jak do Harrego Pottera bo trzeba co chwilę odrywać się od tekstu i czytać odnośniki, Wikipedię i generalnie poznawać historię tej kultury, bo bez tego im dalej w tekst tym mniej będzie zrozumiałe.
   Niestety wydaje mi się niemożliwe czytanie tego bez swoich wstępnych założeń, a to bardzo przeszkadza, na przykład punktowanie od razu często pozornych sprzeczności od Biblii może odrzucać natychmiast, a dając kredyt zaufania i ucząc się na ten temat po jakimś czasie daje się temat zrozumieć - chociaż nie zawsze, bo często zostaje pole do dyskusji, przez co mamy tyle odłamów :)
   Dlatego też myślę że dobrze jest nie czytać Biblii samemu tylko poznawać różne punkty widzenia osób z różnych kręgów i w tym starać się samemu szukać siebie, a jeśli chcesz to szukać w tym wszystkim swojej relacji z Bogiem.
   Niestety wydaje mi się że ciężko znaleźć blogi czy kanały zajmujące się tym co jest w Biblii napisane po prostu, bez opowiadania na rozległe tematy, możesz sprawdzić odwyk.com, który stara się tak właśnie do Biblii podchodzić, na yt może też Mikołaj Kapusta, ale też czasem warto posłuchać i jakiegoś starego księdza ;)
   Biblia tysiąclecia jest napisana współczesnym językiem i z reguły dobrze oddaje sens tego o co chodzi w tekście, ale czasem można się zaskoczyć poznając to co było w tekście hebrajskim będącym językiem... dziwnym i zrozumieć jak wielkim wyzwaniem jest tłumaczenie tego na każdy inny język.
   Sam myślę że z podobnymi przemyśleniami co Ty zacząłem szukać kilka lat temu, w wieku 25 lat i dzięki temu dużo się zmieniło, ale to temat na inną powieść ;)

  •  
   K............y

   +2

   @E_li_mi_nator: a po 39? Była wojna??

  •  

   a po 39? Była wojna??

   @Kwiatsloneczny: odpowiem Ci w ten sam sposób: nie ze...j się ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  
   K............y

   +3

   @E_li_mi_nator: Ja Wisła, Ja Wisła, powtórz! Nic nie zrozumiałem!

  •  

   Zaczynasz od Nowego Testamentu, kolejność ksiąg bez problemu znajdziesz e internecie a ja osobiście polecam aplikacje „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu wyd. Św. Paweł” zdj poniżej.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: IMG_2108.PNG

  •  

   @morgiel a wez skumaj, ze byl dlugi okres w historii kosciola, w ktorym ksiazki byly unikatowe bo nikt nie wymyslil jeszcze druku, potem jak juz drukowali bilblie, to i tak wiekszosc wiernyvh byla analfabetami, msze byly byly po lacinie, bo tak xD, a slowem swietym bylo to co klecha kazal, bo jak nie to do piekla. Fajna ta religia, taka niezbyt madra.

  •  

   @SpaceMonkey: @morgiel:
   Już dawno pokazano że Biblia to zbiór skopiowanych i przeinaczonych mitów i opowiadań z dawniejszych kultur, przeczytałem, jeszcze bardziej mnie odrzuciło od "Boga"

  •  

   @morgiel: kup sobie taką co z tyłu ma plan czytania

   źródło: weqe.jpg

  •  

   @morgiel: Jestem wierzący(dla niektórych to pewnie dewot) i uważam, że czytane pisma świętego od dechy do dechy to nieporozumienie kompletne.

  •  

   @morgiel: biblia tysiaclecia z przypisami.

   Najlepiej skup się na ewangeli, przeczytasz ją w godzinę a to najważniejsza część.

  •  

   @morgiel ja nie polecam, zobaczysz jak źle się to czyta i się poddasz

   +: Rzuku, Elec
  •  

   @Kwiatsloneczny: Polecam serię @Gorti ego na temat bibli i jej "oryginalnej" treści. Chociażby odcinek o potopie.

   I przestań pisać o symbolice bo to jest słabe. Tam gdzie Biblia jest absurdalna albo są niedomówienia to tam jest ta słynna symbolika i przenośnia. Pls.

   źródło: youtube.com

  •  

   @morgiel: polecam, żadna ksiazka ateistyczna nie przekona cie do ateizmu jak biblia.
   W ogóle rozpoczecie traktowania religii na powaznie zbliza cie do jej porzucenia.

  •  

   @morgiel porady: zacznij od Ewangelii synoptycznych (Mateusz, Marek, Łukasz), potem Dzieje Apostolskie i listy. Następnie wróć do Ewangelii Jana. Następnie Stary Testament w zasadzie od deski do deski i na końcu Apokalipsę. Chodzi o to, że każdy kolejny tekst będzie trudniejszy do zrozumienia bez znajomości kontekstu całości Pisma Świętego.
   Przekład w zasadzie jest mało istotny. Jaki masz taki czytaj, ale jeśli nie masz żadnego egzemplarza i i tak chcesz kupić, to ponoć najlepsza jest Edycja Świętego Pawła.

   źródło: 1606551330230.jpg

  •  

   macie jakieś doświadczenia lub porady?

   @morgiel: w wieku nastoletnim zdarzyło mi się przeczytać całość, choć nie jednym tchem. Dzisiaj uważam, że to był jeden z fundamentalnych kroków do "utracenia" przeze mnie wiary. Czytaj wstępy do ksiąg i przypisy. Żeby zrozumieć dlaczego, w jakich okolicznościach i po co poszczególne teksty zostały napisane. Moje studiowanie Biblii było podparte komentarzami biblistów, z różnych publikacji, wypożyczonymi z... parafialnej biblioteki. Wtedy nie było w necie tyle contentu rozjaśniającego aspekty kulturowe, polityczne i lingwistyczne. Ale polecam, bo część tekstów bez dodatkowej wiedzy, nie będzie miała większego sensu. No chyba, że lubisz sobie po prostu popływać w realizmie magicznym.

  •  

   @morgiel: ja próbowałem czytać ale mi totalnie nie szło, nie mogłem czasem zrozumieć logiki w Starym Testamencie
   Widziałem kiedyś na Facebooku, że była akcja, że publikowali codziennie fragment i dodawali opis z wyjaśnieniami co, jak i dlaczego (jednocześnie pokazując jaki był kontekst historyczny, jak wyglądało prawo w danym okresie i dlaczego to w Biblii było na tamten okres innowacyjne). Może da się jeszcze znaleźć (chyba 'przeczytam całą Biblię')
   Szostak chyba też zaczął serie filmów i omawia kolejne fragmenty na YouTube ale dopiero zaczęli więc to może trochę potrwać

  •  

   @morgiel: Oprócz serii na temat biblii na kanale jednego Mirka pt "Kosmiczne opowieści" polecam jeszcze odcinek podcastu "Podcast historyczny" (też jednego Mirka xD) na temat samej postaci Jezusa której nie neguję ale rzuca ciekawe światło min właśnie na postrzeganie tekstów z biblii.

  •  

   @morgiel zamiast czytać Stary Testament, polecam tak że trzy razy przeczytać Nowy Testament I w razie czego chętnie polecam się do dysput na te tematy, chociaż jestem małym żuczkiem (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   @morgiel: polecam wydanie św Pawła, stary testament jest bardzo symboliczny i wiele z niego ma sens dopiero jak weźmiesz pod uwagę kontekst oryginalnego języka.

  •  

   @morgiel: Bardzo dobrze - czytaj. Przeczytanie tego wszystkiego, najlepiej z edycji św. Pawła, z komentarzem jest pierwszym krokiem ku zastanowieniu się czy to wszystko aby nie po prostu najzwyklejszy wytwór myśli człowieka, który podobnie jak kilka innych zrobił niebywałą karierę na świecie. Potem najlepiej poczytać jakieś książki teologiczne i wreszcie dojdziesz do momentu, że będziesz musiała zdecydować czy w to wszystko wierzyć czy rozumowo odrzucić.

  •  

   @morgiel: przeczytałem i zostałem ateistą. Polecam. Nie interpretuj tego co tam jest napisane bo to tłumaczenie tych bzdur na siłę. Inni Ci powiedzą że stary testament jest nieaktualny albo trzeba to inaczej interpretować ale to wszystko są bzdury. Po prostu przeczytaj i już będziesz wiedział na jakich bzdurach opiera się cała ta wiara.

  •  

   @morgiel nudy stary testament jest i tak lepszy od nowego, jak dla mnie szkoda czasu. 1000 lecia Ti chyba najlepszy przekład

  •  

   @morgiel powiem Ci tak. Przeczytanie faktycznie od dechy do dechy calej bilbii zmienia perspektywe mocno :D

  •  

   @morgiel: Uwaga, główny bohater ginie, a jednak nie a potem świat się kończy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler Bierz Biblię Poznańską jeśli chodzi o tłumaczenie.

  •  

   @morgiel: Dla katolika najważniejszy jest Nowy Testament. Zacznij od niego. Stary testament jest w dużej mierze pokazaniem drogi ewolucji człowieka z czasów przed naszą erą. Moze być niezrozumiały dla osoby nieznającej tematu.

  •  

   @morgiel: to co wstawiles to jakies poganskie i balwochwalcze bajki, prawdziwa Biblia ponizej

   źródło: memorialbibles.com

   +: loczyn
  •  

   @morgiel: Mnie to wydanie idzie szybko.

   źródło: rSaved3112036810550587754.0

  •  

   @morgiel: tylko nie czytaj w tym gównianym przekładzie Biblii Tysiąclecia XD

   +: loczyn
  •  

   w ogóle to pojebane że 90% Polaków jest ochrzczona i w pewnym sensie jest Katolikami a większość nigdy tej książki nie przeczytała

   @morgiel: co ( ͡° ͜ʖ ͡°) przecież Biblia jest czytana co tydzień (codziennie) w kościele i przy każdym święcie. Jak kibicujesz jakiemuś klubowi to nie musisz widzieć wszystkich jego meczy - dobrze jeśli widzisz najważniejsze

   To tak jakbyś się nabijał że 99.999% Polaków mówi po polsku, a prawie nikt nie przeczytał nigdy całego Słownika Języka Polskiego i twierdził, że jak się nie przeczyta nigdy całego to nie można dobrze mówić po polsku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @morgiel: Katechizm sobie kup lepiej. Tam będzie wyłożone wszystko w zrozumiały sposób

  •  

   @morgiel szanuje, nie słuchaj tęczaków i lewactwa. Przeczytaj całość i daj znać co sądzisz

  •  

   @morgiel przeczytanie tego pogłębi twój ateizm więc nie zaszkodzi przeczytać. Stary testament to fajne historie.

  •  

   @morgiel: Polecam Biblię Gdańską (nie uwspolczesniona) przekład ok 1950 roku. Jest to wersja protestancka, znajdziesz na internecie w wersji pdf.

  •  

   @morgiel: Pamiętaj, że Biblia to wzór cnót moralnych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: i.imgur.com

  •  
   Potat

   0

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @jaki_inny_nick to oczywiste,że to wymyślone dla głupich ludzi
   @ZaplutyKarzelReakcji jak chce to niech Biblię czyta ciekawe historie tam są i przeczytanie pogłębi jego ateizm

  •  

   @morgiel: A żeby nie było, że tylko ST:

   źródło: i.imgur.com

  •  

   @morgiel: Polecam zaznaczanie co zabawniejszych historii. Najlepsze są fragmenty o prawach ustanowionych przez samego Boga pod groźba strasznych kar w razie ich nie spełnienia - fajnie jest sobie uświadomić że tak naprawdę wiele z nich nie ma kompletnie nic wspólnego z naukami współczesnego Kościoła. Na przykład kwestia, że jeśli mężczyzna umarł bezdzietny, to jego brat ma obowiązek zapłodnić jego żonę w celu przedłużenia rodu brata. W tym temacie była bodajże historia, że gdy nie chciał tego zrobić, to wdowa po bracie udawała kurtyzanę przy bramach miejskich i podstępem przedłużyła ród zmarłego męża z jego bratem. Dla zachowania zasad.

   Zawsze słyszę, że te zasady zostały zniesione wraz z Nowym Testamentem, ale nigdy nie mogę zrozumieć jak można po prostu znieść słowa wszechmogącego i wszechwiedzącego Boga.

   Polecam też przy natknięciu się na co sroższe historie, jednak poszukać np. w Internecie co tak naprawdę autor miał na myśli. Można się natknąć na króciutką historie o (dosłownie) łysym idącym przez las i dzieciach które się z niego śmiały. Dzieci za to, że śmiały się z łysego mężczyzny zostały rozszarpana przez niedźwiedzia. Dziwne? Tak. A naprawdę ponoć to nie był łysy człowiek, tylko przynależał do grupy, ktorych nazwa jakoś nawiązywała do brzmienia tego słowo (nie pamiętam dokładnie jak to było). A dzieci, to nie dzieci tylko uczniowie wrogiej mu i Bogu szkoły (grupy, wyznania?).

  •  

   @PapaForge: głównym bohaterem Biblii nie jest Jezus. Zajmuje góra 1/10 całej książki.
   @morgiel: Ja przeczytałem dwa razy Biblię Tysiąclecia i dwa razy Biblię Warszawską (protestancką). To drugie tłumaczenie było imo lepsze. Czytałem na studiach jako źródło historyczne i nadal je tak traktuje, nie jako tekst objawiony. Źródło wielu dobrych cytatów, kilku ciekawych historii. W USA nieznajomość Biblii czasem to faux pas bo w XIX i na przełomie XX wieku Amerykanie na Biblii uczyli się czytać, dlatego jest ona tak ważna w ich kulturze (poza tym, że są WASP).

   +: loczyn, Zear
  •  

   @morgiel: Pamiętaj, że Biblii nie czyta się tak jak powieści. Biblię powinno się codziennie rozważać i opierać na interpretacji Ojców Kościoła. Musisz też pamiętać o kontekście historycznym każdej księgi, niektóre rzeczy ze Starego Testamentu są już w Nowym nieaktualne

  •  

   @morgiel: widzę że dużo pierdu-pierdu, a odpowiedzi na Twoje pytanie nie ma zbyt wielu

   Biblia Poznańska jest bardzo dobrym przekładem. Szczególnie że względu na dużą ilość przypisów dzięki czemu tłumaczone są różne nieścisłości czy rzeczy które w dzisiejszej kulturze wydają się dziwne ale były całkowicie normalne w 2 tysiące lat temu.

  •  

   @R187: to co cytujesz faktycznie w dzisiejszym rozumowaniu wygląda jak zbrodnia wojenna, ale w czasach o których mowa wymordowanie obcego plemienia często było jedynym sposobem na przetrwanie.

  •  

   @morgiel przeczytałem pismo Święte ze dwa razy. Jako książka był dla mnie ciekawy. Mnogość styli, ciekawe historie, zetknięcie z inna kulturą. Warto było.

   +: loczyn
  •  

   @morgiel: z jednego przeczytania nic nie zrozumiesz. Nie traktuj tej książki jako fskty historyczne, większość to alegorie, parabole metafory itd. Na przykład jeżeli piszą że Jezus chodził po wodzie, to nie, nie chodzil po niej fizycznie. Generalnie ludzie całe życie studiują stary testament, a i tak nie rozumieją go w całości. Biblia to ciężki kawałek chleba. Czytanie takiej książki “jednym tchem" nie ma zbyt wiele sensu. Raczej cię odrzuci.

  •  

   @morgiel: od około roku czytam regularnie, polecam! Zacznij koniecznie od NT, leć wg kolejności ksiąg. Ja czytam przekład edycji sw Pawła, podobno najlepszy. Ich appka posiada komentarze do każdego fragmentu. Koniecznie czytaj z komentarzem. Dużo wyjaśnia.

  •  

   Szustak wspomina w swoich filmach niestety nie ma dedykowanej serii gdzie ktoś by skleił te ciekawostki. U mnie przeczytanie biblii w połączeniu z innymi książkami i seriami na yt sprawiło że przestałem należeć do organizacji KK która z Biblią ma niestety niewiele wspólnego.

   @keltan: we wspomnianej Biblii św. Pawła masz komentarze z oryginału, które podają oryginalne znaczenia słów itd. W porównaniu z tym interpretacja Petersona jest bardzo płytka i po prostu błędna, o czym mówił jego przyjaciel zresztą, specjalista ds. ikonografii.

  •  

   @PapaForge: Ginie ale używa spella z magii życia ( ͡° ͜ʖ ͡°) I wraca na kilka tygodni.

   +: P.......e
  •  

   Zacznij koniecznie od NT,

   @kryshak: co za bzdura ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Powinien zacząć od ST

   Zaczynanie od NT to manipulacja i propaganda. Nie można sobie czytać tylko kawałka, pasującego do aktualnej narracji.

  •  

   głównym bohaterem Biblii nie jest Jezus. Zajmuje góra 1/10 całej książki.

   @StrongSilentType: Kwestia tego, że cała Biblia się do niego odnosi, psalmy nawet nie były częścią Tory tylko zostały dodane właśnie w NT. Ogólnie tych nawiązań są tysiące, a j. hebrajski jest bardzo złożony i połączony z liczbami

   źródło: chrisharrison.net

  •  

   @morgiel: u nas w Liceum mieliśmy zadanie całoroczne od księdza że mamy przeczytać nowy testament na końcoroczny egzamin z niego, z którego ocena miała mieć największą wagę w stosunku do wszystkich innych ocen z tego przedmiotu.
   Najlepsze że pytania były tak szczegółowe że nawet jedyną osoba w klasie zagorzała katoliczka, poległa i dostała 3+.

  •  

   @morgiel:

   Masowe mordy i składanie ludzi w ofierze.

   Księga Powtórzonego Prawa 13:13-19
   Jeśli usłyszysz w jednym z miast, które Pan, Bóg twój, daje ci na mieszkanie, że wyszli spośród ciebie ludzie przewrotni i uwodzą mieszkańców swego miasta mówiąc: «Chodźmy, służmy obcym bogom!», których nie znacie - przeprowadzisz dochodzenia, zbadasz, spytasz, czy to prawda. Jeśli okaże się prawdą, że taką obrzydliwość popełniono pośród ciebie, mieszkańców tego miasta wybijesz ostrzem miecza, a samo miasto razem ze zwierzętami obłożysz klątwą. Cały swój łup zgromadzisz na środku placu i spalisz ogniem - miasto i cały łup jako ofiarę ku czci Pana, Boga twego. Zostanie ono wiecznym zwaliskiem, już go nie odbudujesz. Nie przylgnie do twojej ręki nic z rzeczy poddanych klątwie, aby Pan zaniechał zapalczywości swego gniewu, a okazał litość i miłosierdzie, rozmnażając cię, jak przysiągł twym przodkom, jeśli będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego, strzegąc poleceń, które ja ci dzisiaj nakazuję wykonywać, czyniąc to, co słuszne jest w oczach Pana, Boga twego.
   Zabijanie dobrego samarytanina

   2 Księga Samuela 6:3-7
   Umieszczono Arkę Bożą na nowym wozie i wywieziono ją z domu Abinadaba, położonego na wzgórzu. Uzza i Achio, synowie Abinadaba, prowadzili wóz, z Arką Bożą. Achio wyprzedzał Arkę. Tak Dawid, jak i cały dom Izraela tańczyli przed Panem z całej siły przy dźwiękach pieśni3 i gry na cytrach, harfach, bębnach, grzechotkach i cymbałach. Gdy przybyli na klepisko Nakona, Uzza wyciągnął rękę w stronę Arki Bożej i podtrzymał ją, gdyż woły szarpnęły. I zapłonął gniew Pana przeciwko Uzzie i poraził go tam Bóg za ten postępek, tak że umarł przy Arce Bożej.

   Zabij wyznawców innych religii

   Księga Powtórzonego Prawa 13:7-12
   Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: «Chodźmy, służmy bogom obcym», bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa. Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud. Ukamienujesz go na śmierć, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana, Boga twojego, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Cały Izrael, słysząc to, ulęknie się i przestanie czynić to zło pośród siebie.

   Poligamia, gwałty, zabijanie niemowląt i Boże "Przebaczenie"

   2 Księga Samuela 12:11-14
   To mówi Pan: Oto Ja wywiodę przeciwko tobie nieszczęście z własnego twego domu, żony zaś twoje zabiorę sprzed oczu twoich, a oddam je twojemu współzawodnikowi, który będzie obcował z twoimi żonami - wobec tego słońca. Uczyniłeś to wprawdzie w ukryciu, jednak Ja obwieszczę tę rzecz wobec całego Izraela i wobec słońca». Dawid rzekł do Natana: «Zgrzeszyłem wobec Pana». Natan odrzekł Dawidowi: «Pan odpuszcza ci też twój grzech - nie umrzesz, lecz dlatego, że przez ten czyn odważyłeś się wzgardzić2 Panem, syn, który ci się urodzi, na pewno umrze».

   Bicie niewolników

   Księga Wyjścia 21:20-21
   Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.

   Morderstwo za zbieranie opału "na pustyni?"

   Księga Liczb 15:32-36
   Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu. Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. Pan zaś rzekł do Mojżesza: «Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować». Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi.

   Prawo co do gwałtów

   Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29
   Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

   Morderstwa, gwałty, grabieże i rabunek

   Księga Powtórzonego Prawa 20:10-18
   Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój, a ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli. Jeśli ci nie odpowie pokojowo i zacznie z tobą wojować, oblegniesz je. Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda w ręce - wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój. Tak postąpisz ze wszystkimi miastami daleko od ciebie położonymi, nie będącymi własnością pobliskich narodów.
   Tylko w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu. Gdyż klątwą obłożysz Chetytę, Amorytę, Kananejczyka, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę, jak ci rozkazał Pan, Bóg twój, abyście się nie nauczyli czynić wszystkich obrzydliwości, które oni czynią ku czci bogów swoich, i byście nie grzeszyli przeciw Panu, waszemu Bogu.

   Mordowanie i podpalanie świątyni

   2 Księga Królewska 10:18-27
   Jehu zgromadził cały lud i powiedział do niego: «Achab za mało czcił Baala, Jehu będzie czcił go bardziej. Teraz więc zwołajcie do mnie wszystkich proroków Baala, wszystkie jego sługi i wszystkich jego kapłanów. Niech nikogo nie zabraknie, ponieważ mam złożyć wielką ofiarę krwawą Baalowi. Kogokolwiek by zabrakło, nie pozostanie przy życiu». Jehu działał w sposób podstępny, aby wytracić wyznawców Baala. Jehu dalej rozkazał: «Urządźcie święte zgromadzenie dla Baala!»; i zwołali je. Jehu rozesłał posłańców po całym Izraelu, i przyszli wszyscy wyznawcy Baala. Nie pozostał nikt, kto by nie przyszedł. Weszli więc do świątyni Baala, która wypełniła się od krańca do krańca. Wtedy rzekł do strażnika szatni: «Wyłóż szaty dla wszystkich czcicieli Baala!»; i wyłożył dla nich szaty. Wtedy Jehu wraz z Jonadabem, synem Rekaba, wszedł do świątyni Baala i powiedział do czcicieli Baala: «Przeszukajcie i zobaczcie, czy nie ma tutaj z wami kogoś z czcicieli Jahwe, a są tylko czciciele Baala». Następnie wyszedł, aby złożyć ofiary krwawe i całopalne.
   Jehu postawił na zewnątrz osiemdziesięciu swoich ludzi i powiedział: «Ktokolwiek by pozwolił ujść komuś z ludzi, których ja wydaję w ręce wasze, płaci życiem swoim za życie zbiega». Kiedy Jehu skończył składać ofiarę całopalną, rozkazał straży przybocznej i tarczownikom: «Idźcie, uderzcie na nich! Niech nikt nie ujdzie!» Więc straż przyboczna i tarczownicy wycięli ich ostrzem miecza, położyli ich trupem i dotarli aż do sanktuarium świątyni Baala. Wynieśli stele świątyni Baala i spalili je. Następnie wyrzucili aszerę świątyni Baala i spalili ją. Potłukli też stele Baala. Wreszcie zburzyli świątynię Baala i zamienili ją na kloaki - aż do dnia dzisiejszego.

   Ludobójstwo

   Księga Jozuego 11:21-23
   W owym czasie Jozue w walce zwyciężył Anakitów z gór, z Hebronu, z Debiru, z Anab i ze wszystkich gór judzkich, i ze wszystkich gór izraelskich. Na nich wszystkich wraz z ich miastami Jozue rzucił klątwę. Anakici nie pozostali już w kraju Izraelitów, z wyjątkiem Gazy, Gat i Aszdodu. Jozue zawładnął całym krajem według polecenia Pana, danego Mojżeszowi, a następnie oddał go Jozue w posiadanie Izraelowi, dzieląc odpowiednio do ich podziału na pokolenia. I kraj zaznał pokoju od wojny.

   Miasta wymordowane

   Księga Liczb 21:1-3
   Król Aradu, Kananejczyk, mieszkający w Negebie, dowiedział się, że Izraelici nadciągają drogą od Atarim. Napadł na Izraela i wziął trochę ludzi do niewoli. Wtedy Izraelici złożyli następujący ślub Panu, mówiąc: «Jeśli dasz ten lud w nasze ręce, klątwą obłożymy ich miasta». I wysłuchał Pan głosu Izraela i wydał w ich ręce Kananejczyków. [Izraelici] obłożyli klątwą ich oraz ich miasta. Stąd miejscowość ta otrzymała nazwę Chorma.

   Rzeź

   Księga Jeremiasza 25:33
   wszystkich królów Zimri, wszystkich królów Elamu i wszystkich królów Medii; wszystkich królów północy, bliskich i dalekich, jednych po drugich; wszystkie królestwa, jakie są na powierzchni ziemi; .
   «Powiesz im: To mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Pijcie i upijajcie się; wymiotujcie i padajcie, nie mogąc powstać wobec miecza, który poślę między was. Jeżeli zaś się zdarzy, że nie będą chcieli wziąć kubka z twej ręki, by pić, powiesz im: To mówi Pan Zastępów: Musicie wypić! Bo oto od miasta, na którym wzywano mojego imienia, rozpoczynam karę, a wy mielibyście pozostać nie ukarani? Nie ujdziecie kary, lecz raczej miecz powołam przeciw wszystkim mieszkańcom ziemi - wyrocznia Pana Zastępów.
   Ty zaś będziesz im prorokował wszystkie te słowa i powiesz im: Pan grzmi z wysoka i ze swego świętego przybytku głos wydaje; grzmi potężnie przeciw swemu pastwisku, krzyk podnosi, jak tłoczący prasę do wina. Do wszystkich mieszkańców ziemi dochodzi wrzawa, aż do krańców ziemi; albowiem Pan prowadzi spór z narodami, pozywa przed sąd wszelkie ciało, występnych oddaje na pastwę miecza - wyrocznia Pana. To mówi Pan Zastępów: Oto nieszczęście ogarnia naród po narodzie, zrywa się wielka burza z krańców ziemi. W tym dniu będzie [wielu] zabitych przez Pana od krańca do krańca ziemi. Nikt nie będzie ich opłakiwał ani zbierał, ani grzebał; pozostaną jako nawóz na powierzchni ziemi.
   Zabijanie dzieci

   Księga Ozeasza9:11-19
   Jak ptak uleci chwała Efraima: nie będzie urodzin, ciąży ni poczęcia, a choćby nawet wychowali synów, będą ich pozbawieni, nim jeszcze dorosną:
   biada im samym, kiedy się od nich oddalę. Efraim - jak widzę -czyni zwierzyną dziką swoje dzieci, Efraim musi swoich synów wydać zabójcy.
   "Daj im, o Panie, co tylko dać zechcesz - łono, które roni, i piersi wyschnięte!"
   Kara za odstępstwo w Gilgal Cała ich złość dokonała się w Gilgal, tam też zacząłem ich nawiedzać z powodu czynów nieprawych.
   Wyrzucę ich z mego domu, nie będę ich więcej miłował.Wszyscy ich książęta są buntownikami. Efraim powalony na ziemię, wyschły jego korzenie - nie przynoszą już więcej owocu; a nawet gdy porodzą, Ja sprawię, że umrze drogi owoc ich łona.

   Zabij synów grzeszników

   Księga Izajasza 14:21
   Przygotujcie rzeź dla jego synów
   z powodu niegodziwości ich ojca.
   Niech nie powstaną i nie wezmą świata w dziedzictwo,
   niech nie napełnią miastami powierzchni ziemi!

   Morderstwa, gwałty, i rabunek w Jabesz w Gileadzie

   Księga Sędziów 21:10-24
   Zgromadzenie więc wysłało tam dwanaście tysięcy walecznych mężów, nakazując im: «Idźcie, a pobijcie mieszkańców Jabesz w Gileadzie ostrzem miecza, także kobiety i dzieci. W ten sposób postąpicie: Obłożycie klątwą każdego mężczyznę i każdą kobietę, która obcowała z mężczyzną». I znaleźli wśród mieszkańców Jabesz w Gileadzie czterysta młodych dziewic, które nie obcowały z mężczyznami, i przyprowadzili je do obozu w Szilo, znajdującego się w ziemi Kanaan. Następnie całe zgromadzenie wysłało przedstawicieli do synów Beniamina, zebranych na skale Rimmon, aby oznajmili im pokój. Wówczas wrócili Beniaminici i dano im za żony zachowane przy życiu kobiety z Jabesz w Gileadzie, lecz nie było ich dosyć dla wszystkich.
   A lud litował się nad Beniaminem, że Pan uczynił wyrwę w pokoleniach izraelskich. Rzekli więc starsi zgromadzenia: «Co uczynimy, aby sprowadzić żony dla tych, którzy pozostali, gdyż zgładzone zostały kobiety w pokoleniu Beniamina?» Nadto powiedzieli: «Jak zachować resztę Beniamina, aby pokolenie nie uległo zagładzie w Izraelu? My jednak nie możemy im dać córek naszych za żony». Przysięgli to bowiem Izraelici: «Niech będzie przeklęty, kto da żonę Beniaminowi». Rzekli: «Oto co roku jest święto Pańskie w Szilo3. Leży ono na północ od Betel, na wschód od drogi wiodącej z Betel do Sychem, a na południe od Lebony». Nakazali więc Beniaminitom, co następuje: «Idźcie, a zróbcie zasadzkę w winnicach. Wypatrujcie, gdy córki Szilo pójdą gromadnie do tańca. Wyszedłszy z winnic niech każdy uprowadzi dla siebie żonę spośród córek Szilo, a potem wracajcie do ziemi Beniamina. A gdy ojcowie ich lub bracia przyjdą do nas ze skargą, powiemy im: Zmiłujcie się nad nimi, bośmy nie zdobyli dla każdego z nich żony na wojnie, a wyście im ich też nie dali, bo wtedy byście byli winni». Beniaminici tak uczynili, i z tych, co tańczyły, uprowadzili sobie żony odpowiednio do swej liczby. Następnie odeszli, wrócili na swoje dziedzictwo, a zbudowawszy miasta mieszkali w nich. Wówczas rozeszli się stamtąd Izraelici, każdy do swego pokolenia i do swego rodu, a stamtąd każdy na swoje dziedzictwo.

   Morderstwo i rabunek w transie bożym

   Księga Sędziów 14:19
   Opanował go wówczas duch Pana i przyszedłszy do Aszkelonu zabił trzydziestu mężów, a ściągnąwszy z nich łup, dał szaty ozdobne tym, którzy mu rozwiązali zagadkę. Potem uniesiony strasznym gniewem wrócił do domu swego ojca.

   Masowe mordy i składanie w ofierze własne dziecko

   Księga Sędziów 11:29-40
   Duch Pana był nad Jeftem, który przebiegał dzielnice Gileadu i Manassesa, przeszedł przez Mispa w Gileadzie, z Mispa w Gileadzie ruszył przeciwko Ammonitom. Jefte złożył też ślub Panu: «Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną». Wyruszył więc Jefte przeciw Ammonitom zmuszając ich do walki i Pan wydał ich w jego ręce. Rozgromił ich na przestrzeni od Aroeru aż do okolic Minnit, co stanowi dwadzieścia miast, i dalej aż do Abel-Keramim. Była to klęska straszna. Ammonici zostali poniżeni przez Izraela.
   Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: «Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić!» Odpowiedziała mu ona: «Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach!» Nadto rzekła do swego ojca: «Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo». «Idź!» - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo. Minęły dwa miesiące i wróciła do swego ojca, który wypełnił na niej swój ślub i tak nie poznała pożycia z mężem.

   Morderstwa, gwałty i rabunek Madianitów

   Księga Liczb 31:7-18
   Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn. Zabili również królów madianickich. Oprócz tych, którzy zginęli [w walce]: Ewi, Rekem, Sur, Chur i Reba - razem pięciu królów madianickich. Mieczem zabili również Balaama, syna Beora. Następnie uprowadzili w niewolę kobiety i dzieci madianickie oraz zagarnęli jako łup wszystko ich bydło, stada i cały majątek. Spalili wszystkie miasta, które tamci zamieszkiwali, i wszystkie obozowiska namiotów. Zabrawszy następnie całą zdobycz, cały łup złożony z ludzi i zwierząt, przyprowadzili jeńców, zdobycz i łup do Mojżesza, kapłana Eleazara i całej społeczności Izraelitów, do obozu, który się znajdował na równinach Moabu, położonych nad Jordanem naprzeciw Jerycha. Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety? One to za radą Balaama spowodowały, że Izraelici ze względu na Peora dopuścili się niewierności wobec Pana. Sprowadziło to plagę na społeczność Pana. Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.

   Mordowanie dzieci z premedytacją

   Księga Psalmów 137:9
   Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci.

   Życzliwość Saula

   1 Księga Samuela 15:6-7
   Zawiadomił tymczasem Kenitów: «Wyjdźcie, oddalcie się i wycofajcie spośród Amalekitów, abym was nie wytracił razem z nimi. Okazaliście bowiem życzliwość wszystkim Izraelitom, gdy wychodzili z Egiptu». W ten sposób Kenici opuścili Amalekitów. Saul pobił Amalekitów od Chawila w stronę Szur, leżącego naprzeciw Egiptu.

   Ludobójstwo na życzenie boga

   Księga Jozuego 11:16-20
   I opanował Jozue cały ten kraj: góry, cały Negeb, całą krainę Goszen, Szefelę, Arabę, góry izraelskie i ich równiny. Od góry Chalak, wznoszącej się ku Seirowi, aż do Baal-Gad w dolinie Libanu, u stóp góry Hermon. A wszystkich ich królów zwyciężył i skazał na śmierć. Przez długi czas Jozue walczył z tymi wszystkimi królami. Żadne miasto nie zawarło pokoju z Izraelitami prócz Chiwwitów mieszkających w Gibeonie. Wszystkie zostały zdobyte zbrojnie. Taki był zamiar Pana, który uczynił upartymi ich serca, tak że prowadzili wojnę z Izraelem i popadli pod klątwę bez miłosierdzia aż do wyniszczenia, jak rozkazał Pan Mojżeszowi.

   Gniew Boga

   Księga Jeremiasza 25:34-38
   Podnieście lament, pasterze, i krzyczcie!
   Tarzajcie się w prochu, przewodnicy trzody! Nadeszły bowiem dni waszej rzezi i padniecie jak wybrane owce. Nie ma ucieczki dla pasterzy
   ani ocalenia dla przewodników trzody. Rozlega się krzyk pasterzy i lament przewodników trzody, bo Pan pustoszy ich pastwisko. Niszczeją spokojne pastwiska od płonącego gniewu Pańskiego. Lew opuścił swą kryjówkę, bo jego kraj stał się pustkowiem,
   z powodu niszczycielskiego miecza i z powodu palącego gniewu Pańskiego».

   Kubek gniewu

   Księga Jeremiasza 25:15-16
   To powiedział do mnie Pan, Bóg Izraela: «Weź z mojej ręki kubek wina i daj je do picia wszystkim narodom, do których cię posyłam. Niech piją, zataczają się i szaleją przed mieczem, który poślę między nich».

   Całkowite zniszczenie

   Księga Jeremiasza 25:8-11
   Dlatego to mówi Pan Zastępów: «Ponieważ nie usłuchaliście moich słów, oto poślę, by przyprowadzić wszystkie pokolenia północy - wyrocznia Pana - i Nabuchodonozora, króla Babilonu, mojego sługę. Sprowadzę ich przeciw temu krajowi, przeciw jego mieszkańcom i przeciw wszystkim narodom dokoła. Wypełnię na nich klątwę, uczynię z nich przedmiot grozy, pośmiewisko i wieczną ruinę. Sprawię, że ustanie wśród nich głos wesela, głos radości, głos oblubieńca i głos oblubienicy, terkot żaren i światło lampy. Cały ten kraj zostanie spustoszony i opuszczony, a narody będą służyć królowi babilońskiemu przez siedemdziesiąt lat.

   Walki gladiatorów

   2 Księga Samuela2:12-16
   Abner, syn Nera, i słudzy Iszbaala, syna Saula udali się z Machanaim do Gibeonu. Wyruszył również Joab, syn Serui, ze sługami Dawida. Spotkali się u stawu gibeońskiego. Ci rozmieścili się po jednej stronie, a tamci po drugiej stronie stawu. Abner zawołał do Joaba: «A może wystąpią młodzieńcy i dadzą nam pokaz walki?» Joab rzekł: «Niech występują!» Powstali więc i ciągnęli w ustalonej liczbie: dwunastu Beniaminitów ze strony Iszbaala, syna Saula, i dwunastu ze zwolenników Dawida. Każdy pochwycił swego przeciwnika za głowę i [utopił] miecz w jego boku, tak że zginęli razem. Miejsce to nazwano "Polem Boków". Znajduje się ono w Gibeonie.

   Bóg jest źródłem złego ducha 1

   1 Księga Samuela 18:10-11
   A oto nazajutrz duch, zesłany przez Boga, opanował Saula, który popadł w szał wewnątrz swojego domu. Dawid tymczasem grał na cytrze, tak jak każdego dnia. Saul trzymał w ręku dzidę. I rzucił Saul dzidą, bo myślał: «Przybiję Dawida do ściany». Lecz Dawid dwukrotnie tego uniknął.

   Jedz gówno

   Księga Ezechiela 4:12-15
   Będziesz go spożywał jak podpłomyk jęczmienny; upieczesz go przed ich oczami na nawozie ludzkim». I dodał Pan: «Tak będą spożywać Izraelici swój pokarm nieczysty między poganami, wśród których ich rozproszę». Na to rzekłem: «Ach, Panie Boże, oto dusza moja nigdy się nie splamiła: od dzieciństwa aż do tej pory nie spożywałem ani padliny, ani tego, co zostało rozszarpane; żadne mięso nieczyste nie weszło do moich ust». A On rzekł do mnie: «Patrz, zezwalam ci, byś upiekł sobie pokarm na nawozie wołowym zamiast na ludzkim».

   Musisz zabić

   Księga Jeremiasza 48:10
   Przeklęty ten, co wypełnia dzieło Pańskie niedbale!
   Przeklęty ten, który swój miecz powstrzymuje od krwi!

   Bóg stworzył złych ludzi

   Księga Przysłów 16:4
   Wszystko celowo uczynił Pan,
   także grzesznika na dzień nieszczęścia

   Martwe dzieci, fałszywi prorocy

   Lamentacje 2:11-14
   Wzrok utraciłem od płaczu, drgają me trzewia,
   żółć się wylała na ziemię przez klęskę Córy mego ludu,
   gdy słabły niemowlę i dziecię na placach miasta.
   Do matek swoich mówiły: «Gdzie żywność i wino

   Padały jak ciężko ranione na placach miasta,
   gdy uchodziło z nich życie na łonie ich matek.
   Jak cię pocieszyć? Z czym porównać?
   Córo Jeruzalem! Z czym cię porównać, by cię pocieszyć? Dziewico, Córo Syjonu, gdyż zagłada twoja wielka jak morze. Któż cię uleczy? Przyczyna i następstwa klęski Prorocy twoi miewali dla ciebie widzenia próżne i marne, nie odsłonili twojej złości, by od wygnania cię ustrzec; miewali dla ciebie widzenia zwodnicze i próżne.

   Masowe morderstwa

   1 Księga Samuela 15:2-3
   Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły».

   Bóg przyznaje, że czynił zło

   Księga Jeremiasza 42:9-10
   i powiedział do nich: «To mówi Pan, Bóg Izraela, do którego mnie posłaliście, by przedstawił Mu waszą prośbę. Jeżeli będziecie nadal mieszkać w tym kraju, wzmocnię was, a nie zniszczę, zasadzę was, a nie wyrwę; ogarnął Mnie bowiem żal nad nieszczęściem, jakie wam uczyniłem.

   Piotr zabija dwóch ludzi

   Dzieje Apostolskie 5:1-11
   Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. «Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu». Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach. Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali. Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało. «Powiedz mi - zapytał ją Piotr - czy za tyle sprzedaliście ziemię?» «Tak, za tyle» - odpowiedziała. A Piotr do niej: «Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie». A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża. Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli.

   Zabic swoich nieposłusznych synów

   Księga Powtórzonego Prawa 21:18-21
   Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, i powiedzą starszym miasta: «Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu». Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się.

   Gwałt na kobietach (instrukcje)

   Księga Powtórzonego Prawa 21:10-14
   Jeśli wyruszysz na wojnę z wrogami, a wyda ich Pan, Bóg twój, w twoje ręce i weźmiesz jeńców, a ujrzysz między jeńcami kobietę o pięknym wyglądzie i pokochasz ją - możesz ją sobie wziąć za żonę i wprowadzić do swego domu. Ona ogoli swą głowę, obetnie paznokcie i zdejmie z siebie odzież branki. Zamieszkawszy w twym domu opłakiwać będzie swego ojca i matkę przez miesiąc. Potem pójdziesz do niej, zostaniesz jej mężem, a ona twoją żoną. Jeśli ci się przestanie podobać, odeślesz ją, gdzie zechce, nie sprzedasz jej za srebro ani nie obejdziesz się z nią jak z niewolnicą, ponieważ obcowałeś z nią wbrew jej woli.
   Więcej morderstw Samsona

   Księga Sędziów 15:14-15
   Gdy tak znalazł się w Lechi, Filistyni krzycząc w triumfie wyszli naprzeciw niego, ale jego opanował duch Pana, i powrozy, którymi był związany w ramionach, stały się tak słabe jak lniane włókna spalone ogniem, a więzy poczęły pękać na jego rękach. Znalazłszy więc szczękę oślą jeszcze świeżą, wyciągnął po nią rękę, uchwycił i zabił nią tysiąc mężów.
   Anioł Śmierci i jak traktować inne religie

   Księga Wyjścia 23:23-24
   Mój anioł poprzedzi cię i zaprowadzi do Amoryty, Chetyty, Peryzzyty, Kananejczyka, Chiwwity, Jebusyty, a Ja ich wygładzę. Nie będziesz oddawał pokłonu ich bogom i nie będziesz ich czcił. Nie będziesz postępował według ich postępków, lecz zburzysz zupełnie i bezlitośnie połamiesz w kawałki ich stele.

   Zostań eunuchem dla boga

   Ewangelia wg św. Mateusza 19:12
   Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»
   (a w następnym mamy to)

   Bóg dyskryminuje niepełnosprawnych

   Księga Powtórzonego Prawa 23:2
   Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

   Bóg karze potomków grzeszników

   Księga Powtórzonego Prawa 23:3
   Nie wejdzie syn nieprawego łoża do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

   Danici Zabijają sąsiadów.

   Księga Jozuego 19:47
   Posiadłość jednak była dla Danitów za szczupła, wyruszyli przeto synowie Dana przeciw Leszem, zdobyli je i pobili [mieszkańców] ostrzem miecza. Po zajęciu miasta zamieszkali w nim i nazwali Leszem-Dan od imienia ich praojca Dana.

   Bić dzieci z małżeństw mieszanych

   Księga Nehemiasza 13:23-27
   W owym czasie widziałem też Żydów, którzy poślubili kobiety aszdodyckie, ammonickie i moabickie. A co do synów ich - to połowa mówiła po aszdodycku czy językiem takiego lub innego narodu, a nie umieli mówić po żydowsku. Wtedy zgromiłem ich i złorzeczyłem im, i niektórych z nich biłem, i targałem ich za włosy, i zaklinałem ich na Boga: «Nie wydawajcie córek swoich za ich synów! Nie bierzcie córek ich dla synów swoich ani dla siebie za żony! Czyż nie przez to zgrzeszył Salomon, król izraelski? A przecież między wielu narodami nie było króla jak on. Był on miły Bogu swemu, i ustanowił go Bóg królem nad całym Izraelem: nawet jego skusiły do grzechu cudzoziemskie kobiety. Czy mimo tej przestrogi ma się słyszeć o was, że popełniacie zupełnie to samo wielkie zło, sprzeniewierzając się Bogu naszemu przez poślubianie kobiet cudzoziemskich?»

   Duży apetyt jest zły

   Księga Przysłów 23:2
   nóż sobie przyłóż do gardła,
   jeśli masz gardło żarłoczne.

   Usta koleżanek mężatych

   Księga Przysłów 22:14
   Usta żon cudzych są dołem głębokim:
   na kogo Pan się gniewa, ten tam wpadnie.

   Bóg aprobuje kazirodztwo

   Księga Rodzaju 19:30-38
   Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w tym mieście. A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, rzekła starsza do młodszej: «Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego». Upoiły więc swego ojca winem tej samej nocy; wtedy starsza poszła i położyła się przy ojcu swoim, on zaś nawet nie wiedział ani kiedy się kładła, ani kiedy wstała.
   Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: «Oto ostatniej nocy ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i śpij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego». Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca. Starsza, urodziwszy potem syna, dała mu imię Moab. Ten był praojcem dzisiejszych Moabitów. Młodsza również urodziła syna i nazwała go Ben-Ammi. Ten zaś stał się praojcem dzisiejszych Ammonitów.

   Morderstwa mężczyzn, kobiet i dzieci...

   Księga Ezechiela 9:5-7
   Do innych zaś rzekł, tak iż słyszałem: «Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu! Nie dotykajcie jednak żadnego męża, na którym będzie ów znak. Zacznijcie od mojej świątyni!» I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią. Następnie rzekł do nich: «Zbezcześćcie również świątynię, dziedzińce napełnijcie trupami!» Wyszli oni i zabijali w mieście.

   Zabija urwisów

   2 Księga Królewska 2:23-24
   Stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.

   Więcej mordu dzieci

   Księga Ozeasza 13:16
   16: Samaria shall become desolate; for she hath rebelled against her God: they shall fall by the sword: their infants shall be dashed in pieces, and their women with child shall be ripped up. (W polskiej biblii tego wersu brak?)
   Zabij homoseksualistów

   Księga Kapłańska 20:13
   Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.

   Karanie niewinnego potomstwa

   Księga Wyjścia 20:4-5
   Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

   Książe pokoju?

   Ewangelia wg św. Mateusza 10:34-36
   Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy.

   Zabijanie w Jerychu

   Księga Jozuego 6:20-21
   Lud wzniósł okrzyk wojenny i zagrano na trąbach. Skoro tylko usłyszał lud dźwięk trąb, wzniósł gromki okrzyk wojenny i mury rozpadły się na miejscu. A lud wpadł do miasta, każdy wprost przed siebie, i tak zajęli miasto. I na mocy klątwy przeznaczyli na [zabicie] ostrzem miecza wszystko, co było w mieście: mężczyzn i kobiety, młodzieńców i starców, woły, owce i osły.

   Palenie ludzi

   Księga Jozuego 7:15
   U kogo zaś znajdą rzeczy obłożone klątwą, będzie spalony wraz ze wszystkim, co do niego należy, bo złamał przymierze Pana i popełnił zbrodnię w Izraelu».

   Bóg dyskryminuje niepełnosprawnych (znowu)

   Księga Kapłańska 21:16-23
   Dalej Pan powiedział do Mojżesza: «Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka, ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę, ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra. Żaden z potomków kapłana Aarona, mający jakąś skazę, nie będzie się zbliżał, aby złożyć spalaną ofiarę Panu. On ma skazę - nie będzie się zbliżał, aby ofiarować pokarm swego Boga. Jednakże wolno mu jeść pokarm swego Boga, zarówno święty, jak i najświętszy. Tylko nie będzie podchodził do zasłony i nie będzie się zbliżał do ołtarza, bo ma skazę. Nie będzie bezcześcił moich świętości, bo Ja, Pan, jestem tym, który je uświęca!»

   Śmierć za przeklinanie rodziców

   Księga Kapłańska 20:9
   Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie.

   Śmierć za cudzołóstwo

   Księga Kapłańska 20:10
   Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica.

   Zabij(ukamieniuj) wróżbitów

   Księga Kapłańska 20:27
   Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie».

   Rzeki krwi

   Księga Ezechiela 32:5-7
   Ciało twe rozrzucę po górach i wypełnię doliny twoją padliną. Ziemię twego wylewu napoję twoją krwią aż do gór i napełnią się tobą wąwozy. Gdy gasnąć będziesz, zasłonię niebiosa
   i zaciemnię ich gwiazdy. Słońce zakryję chmurami, a księżyc nie da swego blasku.

   Niewolnicy muszą szanować swych panów

   1 List do Tymoteusza 6:1-2
   Wszyscy, którzy są pod jarzmem jako niewolnicy, niech własnych panów uznają za godnych wszelkiej czci, ażeby nie bluźniono imieniu Boga i [naszej] nauce. Ci zaś, którzy mają wierzących panów, niechaj ich nie lekceważą z tego powodu, że są braćmi, ale niech im lepiej służą, dlatego że są oni wierzącymi i umiłowanymi jako uczestnicy dobrodziejstwa. Tych rzeczy nauczaj i do nich zachęcaj!

   Niewolnicy bądźcie posłuszni waszym panom

   List do Efezjan 6:5
   Niewolnicy, ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom, jak Chrystusowi,

   Nienawiści do rodzinny

   Ewangelia wg św. Łukasza 14:26
   Jezus mówi-Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.

   Bóg zabija

   Księga Jeremiasza 15:1-4
   Pan jednak powiedział mi: «Nawet gdyby Mojżesz i Samuel stanęli przede Mną, serce moje nie skłoniłoby się ku temu ludowi. Wypędź ich sprzed mojego oblicza i niech odejdą! A jeśli ci powiedzą: Dokąd pójdziemy? odpowiesz im: To mówi Pan: Kto jest przeznaczony na śmierć - na śmierć, kto pod miecz - pod miecz, kto na głód - na głód, a kto na wygnanie - na wygnanie. I ustanowię przeciw wam cztery rodzaje [nieszczęść] - wyrocznia Pana: miecz, aby zabijał; psy, by wywlekały; ptaki powietrzne i zwierzęta lądowe, by pożerały i wyniszczyły. Uczynię ich postrachem wszystkich królestw ziemi z powodu Manassesa, syna Ezechiasza, króla judzkiego, za to, co uczynił w Jerozolimie.

   Morderstwo, gwałt i rabunek Madianitów

   Księga Liczb 31:7-18
   Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn. Zabili również królów madianickich. Oprócz tych, którzy zginęli [w walce]: Ewi, Rekem, Sur, Chur i Reba - razem pięciu królów madianickich. Mieczem zabili również Balaama, syna Beora. Następnie uprowadzili w niewolę kobiety i dzieci madianickie oraz zagarnęli jako łup wszystko ich bydło, stada i cały majątek. Spalili wszystkie miasta, które tamci zamieszkiwali, i wszystkie obozowiska namiotów. Zabrawszy następnie całą zdobycz, cały łup złożony z ludzi i zwierząt, przyprowadzili jeńców, zdobycz i łup do Mojżesza, kapłana Eleazara i całej społeczności Izraelitów, do obozu, który się znajdował na równinach Moabu, położonych nad Jordanem naprzeciw Jerycha. Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety? One to za radą Balaama spowodowały, że Izraelici ze względu na Peora dopuścili się niewierności wobec Pana. Sprowadziło to plagę na społeczność Pana. Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.

   Nie macaj penisa

   Księga Powtórzonego Prawa 25:11-12
   Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości.

   Bóg obiecuje więcej zabijania

   Księga Ezechiela 35:7-9
   Górę Seir zamienię w pustynię i pustkowie i wygubię na niej wszystko, co się tam rusza. Pagórki twoje pokryję trupami, na twych wyżynach, na twych dolinach, we wszystkich parowach padać będą pobici mieczem. Uczynię cię wieczną pustynią, miasta twoje staną się już nie zamieszkane i poznacie, że Ja jestem Pan.

   Żony są podporządkowane Mężą

   List do Efezjan 5:22-24
   Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim.

   Napletki na posagowe

   1 Księga Samuela 18:25-27
   Saul odrzekł: «Powiedzcie Dawidowi, że król nie żąda innej zapłaty, jak stu napletków Filistynów, aby pomścić się na wrogach królewskich». Saul liczył na to, że Dawid dostanie się w ręce Filistynów. Gdy słudzy zawiadomili o tym Dawida, wydało mu się dobrym to, że może zostać zięciem króla. Zanim upłynęły wyznaczone dni, powstał Dawid i wyruszył ze swym wojskiem, i zabił dwustu mężczyzn spośród Filistynów. Dawid przyniósł z nich potem napletki w dokładnej liczbie królowi, aby stać się zięciem króla. Wtedy Saul oddał mu córkę swą Mikal za żonę.

   Nie łam szabatu, śmierć!

   Exodus 35:2
   Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być ukarany śmiercią.

   Brak pokoju i powodzenia

   Księga Powtórzonego Prawa 23:7
   Nie będziesz się starał o ich szczęście ani o ich powodzenie, jak długo będziesz żył.
   Zniszczenie Aj

   Księga Jozuego 8:1-29
   Wtedy Pan rzekł do Jozuego: «Nie bój się i nie trać odwagi! Weź ze sobą wszystkich wojowników, powstań i wyrusz przeciw Aj. Patrz: oto wydaję w twoje ręce króla Aj, jego lud, miasto i kraj. Postąpisz z Aj i jego ludem, jak postąpiłeś z Jerychem i jego królem. Możecie jednak wziąć sobie łupy i zwierzęta. Przygotuj zasadzkę na miasto z drugiej strony - zachodniej».
   Podniósł się więc Jozue ze wszystkimi wojownikami, by wyruszyć przeciw Aj. Jednocześnie wybrał Jozue trzydzieści tysięcy dzielnych wojowników i wysłał ich nocą, dając im następujący rozkaz: «Uważajcie! Przygotujcie zasadzkę na miasto po jego stronie zachodniej, ale niezbyt daleko od miasta, i bądźcie wszyscy gotowi. Ja zaś i cały lud ze mną przyciągniemy pod miasto. Gdy oni wyjdą przeciw nam, jak za pierwszym razem, rzucimy się do ucieczki przed nimi. Oni będą nas ścigać i w ten sposób odciągniemy ich daleko od miasta, gdyż pomyślą: Uciekają przed nami, jak za pierwszym razem! I będziemy uciekać przed nimi. A wtedy wyjdziecie z zasadzki i zajmiecie miasto. Pan, Bóg wasz, odda je w wasze ręce. Gdy zaś zajmiecie miasto, spalicie je. Uczyńcie według słowa Pana. Patrzcie, ja wam to rozkazuję!» Jozue wysłał ich, a oni udali się na miejsce zasadzki i zatrzymali się między Betel i Aj, na zachód od Aj; Jozue zaś spędził tę noc wśród ludu. A wstawszy wcześnie rano, dokonał przeglądu ludu i wraz ze starszymi Izraela na czele poprowadził lud przeciw Aj. Wszyscy wojownicy, jakich tylko miał, poszli w góry, przybyli pod miasto i rozłożyli się obozem po północnej stronie Aj. Między nimi i Aj była dolina. Następnie wziął około pięciu tysięcy ludzi i umieścił ich jako zasadzkę między Betel a Aj, od zachodniej strony miasta. Lud rozłożył się obozem na północ od miasta, a jego część ostatnia na zachód od miasta. Jozue zaś spędził tę noc w środku doliny.
   Gdy to ujrzał król Aj, wyruszył pośpiesznie ze wszystkimi swoimi ludźmi do boju przeciw Izraelowi na zboczu, naprzeciw Araby. Nie wiedział jednak, że zasadzkę przygotowano na zachód od miasta.
   A wtedy Jozue i cały Izrael udali, że są pobici. Uciekali więc drogą ku pustyni. Wtedy zwołano wszystkich ludzi z miasta, aby puścili się w pogoń za nimi, ale gdy ścigali Jozuego, oddalali się od miasta. A w Aj i Betel nikt nie pozostał, kto by nie wyruszył za Izraelitami. Zostawili miasto otwarte, a ścigali Izraela. Wtedy rzekł Pan do Jozuego: «Podnieś oszczep, który trzymasz w ręce, przeciw Aj, gdyż daję je w twoje ręce». I podniósł Jozue oszczep, który trzymał w ręce, przeciw miastu. I zaledwie rękę wyciągnął, ludzie, którzy byli w zasadzce, pośpiesznie wyszli z ukrycia, przybiegli do miasta, zajęli je i jak najszybciej podpalili.
   Gdy zaś obejrzeli się ludzie z Aj, spostrzegli, jak dym podnosi się z miasta ku niebu. Nie było można uciekać w tę lub tamtą stronę, a tymczasem lud, który uciekał na pustynię, zwrócił się przeciw ścigającym. Skoro Jozue i cały Izrael ujrzeli, że ludzie z zasadzki zajęli miasto i że dym z miasta wznosi się w górę, odwrócili się i uderzyli na ludzi z Aj.

   Bóg zabija ciekawskich

   1 Księga Samuela 6:19-20
   Synowie Jechoniasza nie uczestniczyli jednak w radości, jaka była udziałem ludzi z Bet-Szemesz, gdy przyszli zobaczyć Arkę Pańską. Dlatego zabił On siedemdziesięciu ludzi spośród nich. Lud zasmucił się, ponieważ Pan dotknął ich wielką plagą. Mówili więc mieszkańcy Bet-Szemesz: «Któż zdoła stanąć przed obliczem Pana, przed tym Bogiem świętym? Do kogo uda się On od nas?»

   Kobiety są podporządkowane mężczyzną

   1 List do Tymoteusza 2:11-15
   Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem.

   Zamknij się kobieto!

   1 List do Koryntian 14:33-35
   Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.

   Bóg jest źródłem złych duchów 2

   1 Księga Samuela 19:9-10
   Zły zaś duch, zesłany przez Pana, opanował Saula, kiedy przebywał on w domu, trzymając dzidę w ręku, a Dawid [tymczasem] grał na cytrze. I Saul usiłował dzidą przybić Dawida do ściany. Uniknął on jednak [ciosu] Saula, a dzida utkwiła w ścianie. Tej też nocy Dawid ratował się ucieczką.

   Piec gniewu

   Ewangelia wg św. Mateusza 13:41-42
   Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

   David zabija wszystko aby zatuszować swoje zbrodnie

   1 Księga Samuela 27:8-11
   Dawid i jego ludzie wdzierali się do Geszurytów, Girzytów i Amalekitów; zamieszkiwali oni ten kraj od Telam w stronę Szur, aż do ziemi egipskiej. Dawid uderzając na jakąś krainę, nie pozostawiał przy życiu ani mężczyzny, ani kobiety, zabierał trzodę, bydło, osły, wielbłądy, odzież, a potem dopiero wracał do Akisza. Akisz mówił: «Gdzie byliście dzisiaj na wyprawie wojennej?» Dawid mówił: «W Negebie judzkim. W Negebie jerachmeelickim. W Negebie kenickim». Dawid nie zostawiał przy życiu ani mężczyzny, ani kobiety, aby ich przyprowadzić do Gat. Twierdził: «Aby nie wydali nas i nie mówili: Dawid w ten sposób postępował, tak łupił nas przez cały czas pobytu w kraju filistyńskim».

   Nieposłuszni szabatu będą się palić

   Księga Jeremiasza 17:27
   A jeżeli Mnie nie posłuchacie, by święcić dzień szabatu, by się powstrzymać od noszenia ciężaru, wchodząc bramami Jerozolimy w dzień szabatu, zapalę gniew w jej bramach i pochłonie pałace Jerozolimy, i nie zgaśnie».

   Dawida zbrodnie wojenne

   1 Księga Kronik 20:1-3
   Z początkiem roku, w czasie gdy królowie zwykli wychodzić na wojnę, Joab poprowadził siły zbrojne i spustoszył kraj Ammonitów. Potem poszedł i obległ Rabba. Dawid natomiast pozostał w Jerozolimie. Joab zdobył Rabba i zburzył je. Dawid zabrał koronę z głowy ich króla, a waga jej wynosiła talent złota; były też w niej drogie kamienie. Włożono ją na głowę Dawida. I wywiózł on z miasta łup bardzo wielki. Lud zaś, jaki się w nim znajdował, kazał wyprowadzić i przydzielić do pracy przy piłach, żelaznych kilofach i siekierach. Tak postąpił Dawid ze wszystkimi miastami Ammonitów. Potem wrócił Dawid i cały lud do Jerozolimy.

   Bóg chce zabić Mojżesza za nie obrzezanie swego syna

   Księga Wyjścia 4:24-26
   W czasie podróży w miejscu noclegu spotkał Pan Mojżesza i chciał go zabić. Sefora wzięła ostry kamień i odcięła napletek syna swego i dotknęła nim nóg Mojżesza, mówiąc: «Oblubieńcem krwi jesteś ty dla mnie». I odstąpił od niego [Pan]. Wtedy rzekła: «Oblubieńcem krwi jesteś przez obrzezanie».

   Bóg zabija wszystkich Pierworodne Egiptu

   Księga Wyjścia 12:29-30
   O północy Pan pozabijał wszystko pierworodne Egiptu: od pierworodnego syna faraona, który siedzi na swym tronie, aż do pierworodnego tego, który był zam
   knięty w więzieniu, a także wszelkie pierworodne z bydła. I wstał faraon jeszcze w nocy, a z nim wszyscy jego dworzanie i wszyscy Egipcjanie. I podniósł się wielki krzyk w Egipcie, gdyż nie było domu, w którym nie byłoby umarłego.

   Zabij kobiet, które nie są dziewicami w czasie ich nocy poślubnej

   Księga Powtórzonego Prawa 22:20-21
   Lecz jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwym, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, wyprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze, bo dopuściła się bezeceństwa w Izraelu, uprawiając rozpustę w domu ojca. Usuniesz zło spośród siebie.

   Więcej gwałtów, morderstw i zabijania niemowląt

   Księga Izajasza 13:15-18
   Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony - zgwałcone. Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów, którzy nie cenią sobie srebra ani w złocie się nie kochają. Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom.

  •  

   @Kotniepies: Nie wiem czy ironizujesz czy nie, ale różnice między ST i NT są od dawna "wytłumaczone". To jest ten sam Bóg. Naprawdę warto poznać kontekst napisania ksiąg ST. Mogę poszukać Ci kilku filmów na YT na ten temat jeśli jesteś zainteresowany.

  •  

   @morgiel: najbardziej przystępny dla współczesnego czytelnika jest przekład paulistów - edycja św pawła. Zawiera też komentarze do prawie każdej perykopy. Niestety tylko z punktu widzenia osoby wierzącej.

  •  

   @morgiel szczerze polecam, nieważne czy ktoś jest wierzący czy nie. Podczas czytania będziesz zaskoczony o ilu rzeczach wiedziałeś a nie wiedziałeś że są połączone z pismem xD. Bardzo ciekawa pozycja dla ciekawskich.

   To poważnie spojler

   pokaż spoiler Nagle uznasz, że na religii cię okłamywali bo Bóg wcale nie jest taki mily, sympatyczny tylko mściwy, zazdrosny xd

  •  

   @morgiel: Nie dziękuj.

   pokaż spoiler No i oszczędź sobie wiary.

  •  

   @morgiel polecam też inne przeczytać, apokryfy, Koran (to dopiero masakra stary), różne książki Buddyjskie, słowa Buddy itd. (te jedynie mają odbicie w rzeczywistości).

   Obecnie czytam książki Krisznowcow i Jehowych.

  •  

   @morgiel: @StrongSilentType: a jako klucz do zrozumienia początku to jest dobry film

   źródło: youtube.com

  •  

   @Kwiatsloneczny: Biblia Poznańska, czy Jakuba Wujka lepiej? Czy może tysiąclecia

  •  

   @morgiel poza tym Biblia to kopia Sumeryjskich mitów, które Żydzi poznali i pozmieniali na swoją modlę, podczas niewoli babilońskiej.

  •  

   @morgiel: przeczytałam kilka razy. Trochę tez komentarzy i egzegez. Jakbyś miał pytanie służę uprzejme

  •  

   Nie wiem czy ironizujesz czy nie, ale różnice między ST i NT są od dawna "wytłumaczone". To jest ten sam Bóg. Naprawdę warto poznać kontekst napisania ksiąg ST. Mogę poszukać Ci kilku filmów na YT na ten temat jeśli jesteś zainteresowany.

   @kryshak: nie, nie jestem ¯\_(ツ)_/¯

   Ale dzięki ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @morgiel: szkoda czasu. Jest tyle interesujących książek, podręczników, a ta akurat nie jest bardziej użyteczna niż Harry Potter i kamień filozoficzny. Pewnie nawet ta druga jest bardziej warta przeczytania.

  •  

   @kryshak: ja bym poprosił Mireczku :)

  •  

   @morgiel: tak chwalą to wydanie, a strony są wręcz przezroczyste :/

  •  

   @morgiel Warto wiedzieć w co się wierzy lub w co się nie wierzy.

  •  

   @morgiel czytać po kawałku i przemyśleć zamiast przeczytać 10 stron. Bo to nie beletrystyka :)

  •  

   @morgiel Z polskich tłumaczeń polecam NBG

  •  

   @morgiel: główny bohater ginie, trochę słabo.

   poważnie mówiąc szanuje podejscie. Mój znajomy przeczytał 2 razy całą i tego co wiem zabierał się 3 raz i polecał każdemu. A warto wspomnieć, że nie jest jakoś nawiedzony. Wierzący, ale ze zdrowym rozsądkiem

   @PapaForge: Jestem ateistą (w sumie dzięki temu, że przeczytałem :D) trzy razy. Sam mam w domu dwie wersje w różnych przekładach, bo nawet one potrafią mieć inne znaczenia. Czytałem też Torę i Koran.

   Super sprawa.

   @morgiel:

   +: P.......e, radkoslaw +1 inny
  •  

    i sam to rozkminić 
   @morgiel: To będziesz musiał w ogyginale, bo tłumaczenie jest interpretacją, jak wyraźnie podkreślają przekładający na polski. Jak mawiał mój nauczyciel greki, dobrowolność jest tak wysoka, że ewangelię przy odrobinie szczęścia można przetłumaczyć jako erotyk. Nie, nie żartuję. To słowa zawodowego językoznawcy.

  •  

   @morgiel: Stary Testament to dosyć dobre fantasy momentami, ogólnie fajna książka.

  •  

   @Vinet: Przekłady są istotne, chociażby podstawą jest by Bóg był wołany jako Jahwe, chociaż w starych oryginalnych księgach nazywany był Elohim co absolutnie zmienia znaczenie i odbieranie wszystkich religii Abrahamowych.

   Tak, księgi święte trzeba studiować, a nie tylko czytać.

   +: Alkreni
  •  

   @morgiel: Polecam jeszcze na necie obejrzeć deleted scenes. Między innymi jak Jezus napierdalał zombie rybami

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: i.kym-cdn.com

  •  

   już próbowałam to czytać przed snem i potem nie mogłam zasnąć. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @morgiel ja nie polecam, zobaczysz jak źle się to czyta i się poddasz

   @antek_akrobata: Nie no dobrze sie czyta

  •  

   Ogarnij Karola Fijałkowskiego na yt, on dobrze zna biblie i jest nigilistą. Też kanały Stacja Ateizm i Śmiem Wątpić. Bardzo dobrze są tam wytłumaczeni katolicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @morgiel: moj dziadek po przeczytaniu pierwszy raz w wieku 70 lat, zostal ateistą bo stwierdzil, ze "ci chrzescijanie to jednak skurwysyny byli" xD

  •  

   @powaznyczlowiek: Tylko, że na mszach jest czytane 1% w kółko, a te inne, równie ciekawe rzeczy są pomijane, a to one sprawiają, że ludzie porzucają Kościół.

  •  

   @CzerstwaBulka: w kościołach też czytają stary. Czytania są ze starego albo z nowego. Ale starego też jest dużo.
   Nigdy nie słyszałeś w kościele czytania i stworzeniu świata albo o wyjściu Egipcjan z Egiptu, o Mojżeszu albo Jonaszu? To wszystko stary testament.

  •  

   @Kwiatsloneczny Symboliką czego? Jest całe pole do różnych interpretacji, dlatego to nie ma sensu.. To po prostu opowieści spisane parę tysięcy lat temu gdzieś "na pustyni"

  •  

   PS : poza tym byl tyle razy redagowany i naciagany przez watykan , ze nie ma to nic wspolnego z oryginalem

   @CzerstwaBulka: Jeśli chodzi chociażby o Stary Testament to powstawał on na przestrzeni jakichś 1000 lat. Składa się on z 39 niezależnych ksiąg, z których jakby przełożyć to na nasze czasy, pierwsze 5 (Tora) powstawały w czasach Mieszka I, a najnowsza np. Księga Malachiasza jeszcze za naszego życia. Co kilkaset lat pojawiali się różni prorocy, w różnych miejscach. Wszystko to działo się w czasach starożytnych, gdzie nie było takiego dostępu do informacji ani łatwości w jej przekazywaniu. Początkowo wyglądało to tak, że ludzie, którzy wystarczająco mocno zafascynowali się tymi tekstami na własną rękę je po prostu kopiowali i przekazywali dalej. Nie było fizycznej możliwości żeby ktoś w ogóle kontrolował jakie teksty i w jakiej formy byłyby przekazywane, bo działo się to chociażby w Persji, Hiszpanii czy Antiochii. Nikt nie wiedział gdzie są wszystkie rękopisy. Te księgi były na tyle szanowane, że sama już ilość kopii dla pewnych pism, już była swego rodzaju dowodem na ich natchnienie (a przynajmniej dla Żydów i Chrześcijan skoro jak mniemam jesteś niewierzący).

   Mimo tego wszystkiego, po kilkuset latach kiedy spotykały się różne grupy Żydów, okazywało się że lokalne grupy uważały za księgi natchnione niemal ten sam zestaw. Żydzi dopiero w 90r n.e. w Jamni "ustalili" istniejący kanon ksiąg który istnieje do dziś. Sformalizowali po prostu coś co było przez wieki dla nich jasne. Nie wyglądało to też, że panowie w śmiesznych czapkach wybrali sobie co jest prawdziwsze.

   W Chrześcijaństwie o kanonie pism Nowego Testamentu dyskusje zaczęły się dopiero w IV w. bo wcześniej wyglądało to identycznie jak ze Starym Testamentem. Jeśli by jednak założyć, że wyrzucamy wszystkie pisma, które powstały po IV w. to i tak uda się skompletować cały Nowy Testament.

   Odpisóe oryginalnych manuskryptów Nowego Testamentu w oryginalnym języku greckim posiadamy ponad 5500, z czego niektóre fragmenty (np. rękopisy z Qumran) pochodzą nawet dokładnie z tamtych czasów czyli z przed 90r. n.e., kiedy powstały ostatnie teksty. Do tego dochodzi jeszcze kilkanaście tysięcy odpisów łacińskich, etiopskich, słowiańskich i parę innych. Zapewne nie negujesz istnienia i prawdziwości np. Herodota i jego dzieł, a między najstarszym znanym manuskryptem, a jego śmiercią jest jakieś 1300 lat różnicy i posiadamy tylko 8 kopii. Nowy Testament to najlepiej potwierdzony tekst piśmiennictwa starożytnego.

  •  

   @morgiel
   "teoretycznie moja religia jakby nie patrzeć(jestem ochrzczony)"

   Tylko przypadek zadecydował, że to “Twoja" religia. Gdybyś urodził się w rodzinie Ssiadkow Jehowy miałby inną Biblię. W rodzinie muzułmanów jeszcze inną. Masz swoje oczy, rozum, sam decydujesz.

   2/10 bo odpisałem.

  •  

   @morgiel:

   Polecam też bardzo dobre wykłady na podstawie poszczególnych ksiąg. Warto posłuchać w ramach uzupełnienia po samodzielnej lekturze.

   A kolejność najlepiej taka: ewangelie, listy, później ST, i później znów NT, bo po lekturze ST można już zupełnie głębiej zrozumieć ewangelię.

   https://www.youtube.com/playlist?list=PLd5GCd1nrmcxqRaN5NRg12za_zwIziD3H

  •  

   @Kwiatsloneczny: to oczywiste to stara księga i perspektywa starożytnych na świat była zupełnie inna niż nasza :d
   @morgiel: stary to był oryginał w języku aramejskim. Większość tego co jest w obecnej wersji, nawet pomijając niezamierzone błędy w tłumaczeniu, to jest inżynieria stołeczna którą sobie kościół katolicki pod tezę zredagował na soborach watykańskich.

  •  

   @morgiel: @terwer358: sam korzystałem z wielu przekładów i jak dotąd najlepszy jaki znalazłem to Biblia Ekumeniczna. Dużo łatwiej czyta się ją niż tysiąclecia czy gdańską. Polecam też Biblię Audio, można za free posłuchać na ich stronie, a genialną robotę zrobili tworząc ją

  •  

   @morgiel Jeżeli jesteś katolikiem, to wybierz przekłady katolickie, żeby potem nie było zdziwienia i wątpliwości przy interpretacji. Jako literaturoznawca polecam przekład Jakuba Wujka, ale jeśli chcesz przejść przez wszystkie księgi w miarę gładko, jest aplikacja "Biblia" do pobrania na tablet czy telefon, codziennie po trochę można czytać.
   Możesz mieć problem z przejściem przez Księgi Liczb, Kapłańską, Powtórzonego Prawa - niektórzy tam nie dają rady, bo to nużące totalnie.
   Według śp. Prof. Bednarka, to najlepsza książka, jaką w życiu czytał. A literaturoznawcy zwykle wiedzą, co mówią. To nie jest łatwa lektura, bo jej czytanie nie polega na przeczytaniu ot tak, jak kryminału czy fantastyki historycznej, ale na doczytywaniu wielu innych tekstów do zrozumienia.
   Podsumowując - jeśli zamierzasz czytać po to, żeby wypunktowywać błędy i nieścisłości albo cisnąć bekę jak niektóre wykopki, że katole tłumaczą się "symbolicznym znaczeniem", to po prostu nie czytaj. A jeśli masz chęć faktycznie poszerzyć wiedzę i horyzonty, żeby samodzielnie wyciągać wnioski, to powodzenia.

  •  
   cfvgbhn

   0

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @morgiel: ,,nigdy tej książki nie przeczytała"

   Co niedzielę słuchają ,,audiobook-a"

  •  

   @morgiel: czytaj Nowy Testament. Stary to taka "Chrześcijańska Mitologia".

  •  

   @cfvgbhn: żeby przetrwać jego wykłady trzeba mieć dużo samozaparcia.
   Swoją drogą, zapowiedział nową książkę, jak wyjdzie to sobie zamówię :3

  •  

   @loczyn: ludzie porzucają kościół przez coś co jest napisane w Biblii? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @morgiel: Jakbyś chciał porozmawiać z kimś obeznanym w temacie biblii i religii to TruckerHiob na Youtube często robi live i możesz z nim pogadać.Nie oglądam go ale jak nie będziesz przeklinać i robić błędów ortograficznych to raczej cię nie pogoni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @morgiel: czytałam w całości 4 razy, polecam zacząć od Nowego Testamentu, jest łatwiejszy. Później jak zaczniesz Stary, to będziesz miał fajne poczucie w niektórych fragmentach że

   o ja, to już rozumiem czemu tak
   I będzie Ci się zgrywać. Dostrzeżesz też łatwiej sprzeczności w tej księdze.

  •  

   @morgiel:

   wcześniej czytałem przekład tysiąclecia bo jest za darmo w internecie są jakieś lepsze?

   JESZCZE JAK!

   Np superprodukcja audiobook na 500 głosów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   https://bibliaaudio.pl/wideoaudio/

  •  

   @loczyn: ludzie porzucają kościół przez coś co jest napisane w Biblii? ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @powaznyczlowiek: Niektórzy. Nie wszyscy.

  •  

   Druga część to jakieś nieporozumienie
   @Kotniepies: Wyszło też DLC o dźwięcznym tytule "Apokalipsa". Jak ktoś lubił stare klimaty, mordy i katastrofy, to szybko się odnajdzie. Polecam na długie, zimowe wieczory.

  •  

   @morgiel: no mówią, że jak nie znasz Ewangelii to nie znasz Pana Jezusa.
   Stary Testament może Cię zanudzić i rzeczywiście ciężko go interpretować, bo jest bogata symbolika, ale polecam przeczytać Księgę Rodzaju oraz 4 Ewangelię, bo one są najbardziej ciekawe.

  •  

   ludzie porzucają kościół przez coś co jest napisane w Biblii?

   @powaznyczlowiek: tak. dociera do nich, ze Bóg dobry i miłosierny, o którym słuchają na okrągło w Kościele, to jest co najwyżej w Nowym Testamencie. A treść listów św Pawła tez pozostawia wiele do życzenia.

  •  

   @morgiel:

   oczywiście jakaś interpretacja
   bo zestarzał sie ten tekst
   ci co czytali wiedzą że niektóre motywy są "dziwne"
   macie jakieś doświadczenia lub porady


   Tekst się nie zestarzał, po prostu opisy używają ówczesnych słów na rzeczy, które my znamy jako coś normalnego, a ówcześnie uchodziło za magię. Czytaj tak, jakbyś czytał opisy ludzi próbujących opisać to czego nie znają. Czytaj tak, jakby opisywali technikę prostym językiem, a zobaczysz, ze bogowie to nic innego jak dosłownie przybysze z nieba (gwiazd).

  •  

   @loczyn: @E_li_mi_nator: jeżeli ktoś swoją wiarę i wyobrażenie o Bogu opiera o to co napisano na papierze (nawet świętym) to tak średnio bym powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @morgiel: Polecam biblię Jakuba Wujka (chyba tak się piszę) najwierniejsza i nieprzerobiona jak tysiąclecia. Niestety trudniejszy język.

  •  
   S................k

   +1

   @morgiel: Po przeczytaniu tej książki, stałem się nie wierzący. Nie wyobrażam sobie do dzisiaj, że można traktować takie bajki poważnie. Miałem 11 lat.

  •  

   @Wujo_Stachu: piękne cytaty, kiedyś planuje poczytać biblie, coś czuje że utwierdzę się tylko w niechęci do tej wiary

  •  

   Nie interpretuj tego

   @DexterFromLab: Świetne podejście, jak ktoś Ci powie "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu" to będziesz gołębia na dachu szukał?

  •  

   @morgiel: polecam, świetne wykłady tłumaczące każde z kolejnych zagadnień z Biblii. Polecam obejrzeć zanim zaczniesz czytać to będzie Ci łatwiej zrozumieć konteksty oraz interpretacje.

   źródło: youtube.com

  •  

   jeżeli ktoś swoją wiarę i wyobrażenie o Bogu opiera o to co napisano na papierze (nawet świętym) to tak średnio bym powiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @powaznyczlowiek: przecież jeśli Pismo i wszystko z tym związane to konstrukcja Abrahamowego Boga jest również teorią do śmieci. Więc dlaczego np. Buddyści z wielobóstwem nie mają racji?

  •  

   @morgiel: pamiętaj, że to tylko mitologia i traktuj tę książkę z przymrużeniem oka.

  •  

   @morgiel: z Pismem Świętym jest trochę jak z Gwiezdnymi Wojnami. Chronologicznie to oczywiście też ma sens, ale większy fun jest jak cykniesz najpierw Nowy Testament, a potem Stary, żeby w pewnych momentach złapać efekt "wow" i połączyć kropki między wydarzeniami, które dzielą tysiące lat.

  •  

   @morgiel: Biblia gdańska przetłumaczona przez protestantów w XVII wieku uchodzi za najwierniejszy przekład, bez żadnych przeinaczeń. No bo jest różnica:

   Biblia Tysiąclecia, współcześnie najpopularniejsze wydanie katolickie: "I Samuel kazał stracić Agaga przed Panem w Gilgal."

   Biblia Gdańska: "I rozsiekał w kęsy Samuel Agaga przed obliczem Pańskiem w Galgal"

  •  

   @morgiel: przypomniałeś mi, że też muszę dokończyć czytać. Kiedyś zaczęłam, ale w którymś momencie to były ciągłe opisy wojen i bitew między różnymi ludami i tego, którą stronę akurat wspierał Bóg, więc sobie odpuściłam bo zaczęło być monotonnie xd ale kiedyś wrócę do tego, warto mieć wiedzę na takie tematy (i czuć się lepszym, że jako osoba niewierząca lepiej znasz świętą książkę niż większość katolików :P)

  •  

   @morgiel: może trochę zaspoileruję:
   Pod koniec Jezus umiera

   pokaż spoiler Ale później zmartwychwstaje

  •  

   @morgiel: jesli jedziesz na zachod to poczytaj Koran

  •  

   główny bohater ginie, trochę słabo.

   @PapaForge: W wielu książkach tak jest i są to często dobre książki :/

  •  

   @morgiel: przeczytaj tylko nowy testament, cakiem ciekawy :) I niby ten nowy jest właśnie dla nas, w sensie po urodzeniu Jezuska, zagłębianie się w stary zostaw teologom.

  •  

   @keltan: co masz na myśli że nie ma za wiele wspólnego?

  •  

   jakieś doświadczenia lub porady?

   @morgiel: ST to są niezłe kurwa jazdy. xD

  •  

   @morgiel: czytanie biblii to najlepsza recepta na to, by przestac wierzyc w te zydowskie basnie, skopiowane od mezopotamczykow, generalnie.
   Nie bez powodu samodzielne czytanie biblii bylo zakazane przez ponad poltora tysiaca lat pod kara nawet smierci.
   Zwyczajnie obawiano sie, ze do chlopow mogloby dotrzec w co im rodzice kazali wierzyc i za co pan w smiesznym kaftaniku pobiera pieniadze.

  •  

   Wierzący, ale ze zdrowym rozsądkiem

   @PapaForge: sorry, ale to się wyklucza

   Urojenia (łac. delusiones) – zaburzenia treści myślenia polegające na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach, odpornych na wszelką argumentację i podtrzymywane mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość.

  •  

   kiedyś już przeczytałem całą księge rodzaju i chyba troche księgi wyjścia, ale porzuciłem no bo zestarzał sie ten tekst nie ma co ukrywać xd(ci co czytali wiedzą że niektóre motywy są "dziwne"), mam nadzieje że potem sie rozkręca xd macie jakieś doświadczenia lub porady? wcześniej czytałem przekład tysiąclecia bo jest za darmo w internecie są jakieś lepsze?

   @morgiel: no Tysiąclecia operuje językim naszych dziadków, więc tego... weź jakiś w miare nowy przekład, Ekumeniczną albo Literacki (EIB) - ten drugi jest do ściągnięcia w apce Quick Bible

  •  

   @morgiel tak jak z kierowcami - mają prawo, a w życiu ustawy PoRD nie przeczytali ;)

  •  

   @morgiel Polecam najpierw zapoznanie się skąd i dlaczego wziely się różne rodzaje Bibli. A potem poczytać UBG. Jakie mam argumenty za tą biblią?
   Ano takie że UBG jako jedyna w Polsce jest tłumaczona z języków oryginalnych manuskryptów.
   Wcześniej była Biblia Gdańska a UBG to jej wersja na na dzisiejsze czasy na dzisiejszy język.
   UBG jest przekładem protestanckim nie mylić z Jehowym.
   Drugą w kolejności jest Biblia Warszawska również jest to przekład protestancki.
   Dlaczego nie przekłady katolickie? Czyli np: Biblia Tysiąclecia. Ano dlatego, że:
   1. Komentarze których nie da się nie czytać. Dzięki czytaniu tekstu z Septuaginty ( tłumaczenie na którym opierają się katolickie Biblię w) już wchodzisz w katlicyzm np: matki boskie.
   2. Przykłady katolickie posiadają nieznacznie Minione teksty, wersety tak aby pasowało pod dane doktryny katolickiej. Np: dziewictwo Marii (Maria nie Maryja). W UBG jasno jest napisane że Józef nie zbliżał się do Marii póki nie porodziła pierworodnego. Czyli potem z nią współżył i miał kolejne dzieci. A w kościele katolickim matka boska jest wieczną dziewicą i miała tylko Jezusa za syna. Tego typu fikołków jest mnóstwo.

   Dodatkowo polecam kanał na YouTube tajemny plan. Jest prowadzony przez chrześcijanina w teorii nie jest on w żadnym ugrupowaniu protestantów.

  •  

   @morgiel i jeszcze coś. Najpierw czytaj tekst. Nie szukaj tam niczego prócz tekstu. Jak jest napisane że osioł zaczął gadać to zaczął. I to nie jest symbol, po prostu gadał.

  •  

   @morgiel: Pochodzę z głęboko katolickiej rodziny. Jako jedyny jej członek przeczytałem Pismo Święte. Chyba nawet ciotka katechetka nie przeczytała nigdy całego.

   Być może właśnie z tego powodu jestem pierwszym oficjalnym ateistą w rodzinie?
   Nie wiem, ale się domyślam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   macie jakieś doświadczenia lub porady?

   @morgiel: czytać z komentarzami.

  •  

   @morgiel: ja przeczytalem na razie tak 1/5 i jestem w szoku. Tyle tam mordow i dziwactw. guseł itd. Jakos nikt nam wczesniej nie mowil ze Mojzesz wyzwolil lud zydowski a potem szli i mordowali niewinnych ludzi:/

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @morgiel: Tez miałam taki zamiar, po kilku stronach dałam sobie siana. Walić

  •  

   @morgiel: dzięki za wszystkie odpowiedzi xd nie spodziewałem sie ich aż tylu
   @vveronikv: pomyśle ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @looongier: Jakich niewinnych? Przecież byli winni swojego pochodzenia, aj waj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A po kilkuset latach łaskawy bóg nagle zmienił zdanie i zaczął traktować ludzi jako coś więcej niż bydło, wspaniałe te bóstwa monoteistyczne, tak szybko dorastają (。◕‿‿◕。)