Wpis z mikrobloga

#astronomia
Hejka mirki mam pare pytań, chciałbym troche bardziej pogłębić swoją więdzę o astronomii dlatego
1. Jak polecacie nauczyć się nieba? Zgaduję że wyjść na dwór z aplikacją i uczyć się gwiazdozbiorów i innych obiektów, ale polecacie jakąś łatwą apke dla początkującego? Bo widzę sporo tego jest.
2. Skończyłem czytać astrofizykę dla zabieganych i kosmiczne zachwyty, planuję jeszcze przeczytać krótką historię czasu w grudniu, polecacie coś jeszcze?
3. Przeglądacie jakies portale astronomiczne? Z yt to znam astrofaze i astronarium i wystarcza
4. Jeżeli chodzi o teleskop czy lornetke narazie nie czuję potrzeby kupować ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiem jak jest z tym bo czytalem, zresztą nie jestem jeszcze aż takim astro-fanem ale może kiedyś to się zmieni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chciałbym coraz więcej wiedzieć o niebie i zobaczyć czy znudzi mi się czy przeciwnie. Ten wpis to troche ,,astronomia- jak zacząć" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 3
@DoubleWu:Ad. 1. Mi przypadła do gustu StarWalk
Ad. 3. Z yt jeszcze polecam astrolife, ze stron przychodzi mi do głowy urania + 3 polskie fora (astropolis, astromaniak, forumastronomiczne).
Ad. 4. Przemyśl jednak lornetkę 10x50 - jest wystarczająco duża żeby coś pokazać na nocnym niebie i jednocześnie wystarczająco mała żeby wykorzystywać w turystyce albo do podglądania sąsiadek. Do tego Tabela Wimmera - łatwo znaleźć.
@DoubleWu:
1. Obojętnie co zrobisz, pamiętaj żeby nie psuć sobie podczas obserwacji adaptacji wzroku do ciemności, czyli używaj czerwonych świateł/ściemnionego na czerwono ekranu. Wg mnie łatwiejszym sposobem nauki jest wydrukowanie sobie na kartkach A4 mapy nieba, z prostego względu że kartka jest większa niż ekran telefonu. Fajne są też obrotowe mapy nieba, coś takiego
2. Jeśli Cię interesuje też astronautyka to "Kosmiczny poradnik życia na Ziemi" Hadfielda.
3. Bywałem na wielu