•  

Cześć Mirki i Mirabelki!
    W tym roku chcemy zachęcić Was nie tylko do tworzenia wyjątkowych paczek, ale również do chwalenia się otrzymanymi przesyłkami. Tag #wykopaka jest od zeszłego roku tagiem autorskim, a w konsekwencji domyślnie obserwujący otrzymują powiadomienia tylko od nas, dlatego zapraszamy Was do dzielenia się swoimi paczkami pod tagiem #pokapake.

Zgodnie z zapowiedzią, organizujemy dla Was konkurs, w którym zarówno nadawcę, jak i odbiorcę zwycięskiej paczki nagrodzimy kartami podarunkowymi o wartości 50zł do wykorzystania na Allegro.

Dlaczego nagradzamy nadawcę i odbiorcę? To proste! Nadawcę, ponieważ bez niego nie byłoby tak wspaniałej paczki, a odbiorcę, bo sposób jej prezentacji jest równie ważny, jak zawartość.

Co trzeba zrobić aby wygrać? Przede wszystkim trzeba być uczestnikiem aktualnie trwającej edycji wykoPAKI. W konkursie udział biorą wpisy odbiorców, będące prezentacjami otrzymanych w zabawie paczek. Wpisy muszą być opublikowane na tagu #pokapake i nie mogą zawierać tagów mających na celu zwiększenie zasięgu (np. rozdajo). Z konkursu wyłączone są wpisy, których wydźwięk wskazywałby, że nagrodzenie nadawcy byłoby niezasadne. W przypadku, kiedy nadawcą lub odbiorcą zwycięskiej paczki byłby organizator lub moderator zabawy, zobowiązujemy się przekazać przypadającą mu nagrodę na wybrany cel charytatywny, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do nagrody dla jego pary. Ogłoszenie wyników nastąpi 6 stycznia.

Więcej informacji znajdziecie w regulaminie konkursu.

Pozdrawiamy – Ekipa wykoPAKI
    #wykopaka

źródło: download_20201205_194425.jpg

•  

@wykoPAKA: Będzie decydować liczba plusów?

•  

@magnes125: zabrakło najważniejszej informacji (╯︵╰,)

pokaż spoiler Na szczęście jest ona w regulaminie.

Tak, o wygranej decyduje liczba plusów

•  

@Shyvana: @wykoPAKA: A nie da się tego rozwiązać inaczej? Najwięcej plusów zbierają paczki, które zostały wysłane najwcześniej. Te wysłane później już nie cieszą się takim zainteresowaniem. Obserwuje takie tendencje od kilku lat. Jeśli mi nie wierzycie, to zerknijcie sobie choćby na poprzedni rok :P

•  

@magnes125 dokładnie tak jest, jak decydują plusy to kicha a nie konkurs.

@wykoPAKA powinny być zasady bardziej takie, że wszystkie zdjęcia paczek zostaną zebrane w jeden post i będzie głosowanie.

•  

@magnes125: A masz pomysł, jak inaczej?
      @Ksionc-Tomasz: W tej edycji będzie 535 paczek, myślisz, że jakby to zebrać w jeden post i zrobić głosowanie to komukolwiek chciałoby się przejrzeć tyle zdjęć naraz? Zresztą samo zdjęcie nie oddaje ducha tego, co przekazuje odbiorca - ważny też jest opis.

•  

@wykoPAKA @Shyvana ultra niesprawiedliwe jeżeli będzie decydowała liczba plusów.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@alma_: niestety nie bardzo istnieje jakikolwiek inny sposób.
      Losowanie nie może zostać przeprowadzone ze względu na ustawę o grach hazardowych, a nie zdecydowaliśmy się na wybór zwycięskiej paczki w drodze głosowania w gronie organizatorów i moderatorów, żeby nie być posądzonymi o brak obiektywizmu.

•  

@wykoPAKA: Nawet nie próbujcie mnie przekonywać. Paczki takie bez wow (ot normalne) na początku zbierają lawinę plusów. Potem paczka musi być petardą, żeby osiągnąć podobną liczbę. Mam w sobie za dużo sprawiedliwości, żeby nie wiedzieć jak plusowane są paczki od lat na wykopace/wykopoczcie, żeby napisać, że jest to konkurs miarodajnie oceniający paczki w konkursie :P

•  

@Shyvana: To w ogóle nie róbcie konkursu, skoro wyniki będą niesprawiedliwe. XD Najwięcej plusów dostaną wpisy osób znanych na wykopie, godzina wstawienia i dzień ma duże znaczenie tak jak i czynnik o którym mówi @magnes125 Serio, zastanówcie się nad innym sposobem.

•  

@wykoPAKA: No niestety, ciężko jest nie przyznać, że metoda "plusowa" mocno faworyzuje pierwsze paczki. Obecnie na tagu jest dość mocna posucha, więc każdy wpis z paczką zgarnie konkretniejszą liczbę plusów, a dodatkowo wpis ma duże szanse dostać się do gorących. Po 15 grudnia pewnie większość paczek zacznie być wysyłanych i wtedy nikt nie zwraca praktycznie uwagi na kolejne wpisy ile nie traf się coś mega mega. Niby takie jest założenie, że ma wygrać super paczka, więc to nie jest problemem. Problemem są pierwsze paczki, które faktycznie mogą z tego powodu mieć sporego boosta do wyniku.
      Ale czy da się wymyślić coś lepszego, też nie wiem.

•  

@wykoPAKA : co 10-20 fotek wrzuconych pod tag róbcie głosowanie, będzie dodatkowa atrakcja, a potem zbierzecie wygranych z każdego głosowania i zrobicie głosowanie finałowe :D Podejrzewam, że pod tag nie trafi aż 500 fotek (szkoda, bo lubię je oglądać)

•  

@Harold: Nie tyle, co 10 fotek, mogłyby być najlepsze paczki tygodnia po prostu i potem zrobić finał, nie wiem coś takiego.

•  

co 10-20 fotek wrzuconych pod tag róbcie głosowanie
      @Harold: przy takim pomyśle musielibyśmy już całkiem zrezygnować ze spania przynajmniej do stycznia (╯︵╰,)

•  

@chybaDapi: umowa stoi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler :D Nie no żartuje, no to nie wiem jak to rozwiązać. Ogólnie zgadzam się z przedmówcami

•  

@wykoPAKA Może wy wybierzecie w drodze dyskusji między sobą z trzy najlepsze, co najbardziej zapadły wam w pamięci, potem wstawicie nam linki do wpisów i zdjęcia i wybierzemy w drodze ankiety/plusów zwycięzcę.

Co myślisz @magnes125? Twoja sprawiedliwość byłaby zaspokojona? ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

Nawet nie próbujcie mnie przekonywać. Paczki takie bez wow (ot normalne) na początku zbierają lawinę plusów.

@magnes125: no to pora na "twarde dane", bo to lubimy najbardziej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Wyciągnęliśmy wszystkie wpisy z tagu, które zawierały otrzymane paczki z zeszłorocznej edycji. Losowanie odbyło się 3 grudnia. Pierwsze paczki zaczęły przychodzić podobnie jak w tym roku, po niespełna tygodniu.

Top 10 paczek prezentuje się jak na screenie. Zdecydowanie nie są to pierwsze paczki. Nie wszystkich autorów też kojarzę, chociaż na tagu spędzam codziennie długie godziny. Sprawdziliśmy też na kiedy przypadła "mediana" jeśli chodzi o daty chwalenia się paczkami na tagu i był to 18 grudnia. Tak więc rok temu wygrałaby paczka z drugiej połowy "chwalenia się", co zdecydowanie obala Twoją teorię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: lh3.googleusercontent.com

•  

@chybaDapi: Pani Shyvana znalazła się w zestawieniu zupełnie przypadkowo ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pomysł sam w sobie nie jest zły, ale podzieliłbym go na etapy. Bo część osób dostanie pakę już teraz, część za tydzień, a część za dwa. Gdzie zainteresowanie tagiem i plusowaniem bedzie tylko malało z czasem.

•  

Gdzie zainteresowanie tagiem i plusowaniem bedzie tylko malało z czasem.
      @picasssss1: źródło danych? Bo powyżej wkleiłem statystyki, które przeczą teorii jakoby pierwsze wpisy zbierały najwięcej plusów.

•  

@chybaDapi a może faktycznie jakieś podzielenie tego ani etapy tygodniowe a potem finał z ankietą? Bo teraz na tagu są 2 wpisy i plusy dałam każdej z paczek ze względu że są pierwsze a nie na zawartość.
      Jak paczek będzie 100+ to już będzie zupełnie inaczej :)

+: alma_
    •  

@CurlyHairGirl: rozumiem argument, ale nie ma on pokrycia w statystykach z zeszłego roku. Przy organizacji staramy się nie opierać na domysłach i niepotwierdzonych teoriach, jeśli możemy bazować na pewnych danych.

•  

@chybaDapi: Przecież naginacie statystyki pod tezę wyciągając najbardziej plusowane 10 paczek i patrząc na datę dodania. Średnia plusów na wpis zawsze jest większa na początku. Pisałam o tym wyżej. Potem jest się bardzo trudno przebić. Nie bez powodu ani jedna osoba pod tym wpisem nie poparła tego pomysłu. Takie wpisy cieszą się niewspółmiernie większym zainteresowaniem do tych pojawiających się później. Oprócz tego na popularność jak ktoś wyżej wspomniał ma wpływ dzień i godzina dodania wpisu. Nie był i na pewno nie będzie to konkurs w którym wszyscy mieliby równe szanse.

•  

Przecież naginacie statystyki pod tezę wyciągając najbardziej plusowane 10 paczek i patrząc na datę dodania. Średnia plusów na wpis zawsze jest większa na początku.
      @magnes125: No ale nagrodzona ma zostać najbardziej plusowana paczka, więc która paczka według Ciebie by wygrała w zeszłym roku, jeśli nie ta najbardziej plusowana? Gdzie tu naginanie statystyk? :D

•  

@chybaDapi: Wszyscy staramy Ci się wytłumaczyć, że najbardziej popularne są paczki, które docierają najwcześniej. Potem musi to być już naprawdę COŚ wielkiego, żeby jakkolwiek się przebiło. A i tak część paczek ginie w dniach, kiedy spływa ich najwięcej. Zauważ, że dwie osoby wstawiające nawet w niewielkim odstępie czasu ten sam obrazek mogą zebrać 2 plusy albo 2 tysiące. To co zostanie wyplusowane jest często kwestią dnia, godziny, odpowiedniego momentu.

•  

@magnes125: Dobrze, ale Wy swoje tłumaczenia opieracie na niepotwierdzonych teoriach i domysłach. Pokaż mi proszę dane, na których bazujesz. Pokaż mi, że w zeszłym roku to właśnie paczka z początku zabawy wygrałaby taki konkurs, a nie ta z środka, którą podałem. Jeśli prawdą jest, że paczki z początku mają większą szansę na wygraną, to musi być sposób na potwierdzenie tego. To, że średnia plusów na początku zabawy jest wyższa nie ma żadnego znaczenia (o ile to prawda, bo nie sprawdzałem), jeśli paczki z dalszej części też są w stanie się przebić, co też robią, jak pokazuje zestawienie TOP10. Wygrywa i tak JEDNA najbardziej plusowana paczka. To miałoby może znaczenie, gdyby wygrywało 50 paczek.

Swoją drogą...

Potem musi to być już naprawdę COŚ wielkiego, żeby jakkolwiek się przebiło
      Czy takiego konkursu nie powinno wygrać właśnie COŚ wielkiego? ;)

•  

@magnes125 przepraszam, ale czy wy naprawdę wykłócacie się o zasady konkursu, gdzie do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 PLN (słownie pięćdziesiąt złotych)?

•  

@FHA96 to chodzi oczne zasady!!!!!oneone

•  

@FHA96: Mógłby być nawet o pietruszkę. W sumie nawet nie wiem co będzie do wygrania i średnio mnie to interesuje. I do kłótni to temu daleko. Chyba, że kłótnią jest dyskusja w której nie liże się wzajemnie po jajkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@FHA96: ludzie na wykopie o 50zł potrafią się pokroić, popatrz losowe rozdajo z jakimś kodem na pyszne.pl
      @chybaDapi: Swoją drogą ile plusów zgarnęły paczki z początku zabawy i pod koniec? i jak rozkład tych plusów się plasował? ja tam się z @magnes125 zgadzam że wyłonienie najlepszej paczki tylko ze względu na plusy nie ma sensu. To nie będzie do końca sprawiedliwe, ba na tym etapie sama forma konkursu dyskwalifikuje część osób. To też nie jest w porządku w stosunku do wszystkich uczestników.

+: alma_
    •  

•  

Swoją drogą ile plusów zgarnęły paczki z początku zabawy i pod koniec? i jak rozkład tych plusów się plasował?

@picasssss1: Postaram się wrócić jutro z odpowiedzią. Tylko jakie to ma znaczenie w sytuacji, kiedy wygrywa tylko jedna paczka, a nie 50, a w zeszłym roku wygrałaby paczka z relacją opublikowaną 20 dni po losowaniu?

zgadzam że wyłonienie najlepszej paczki tylko ze względu na plusy nie ma sensu. To nie będzie do końca sprawiedliwe,
      Pewnie. Liczba plusów nie oddaje tego, która paczka jest najlepsza. Co więcej, żadna metoda wyłonienia najlepszej paczki nie będzie w 100% uczciwa. Gust komisji mógłby się różnić od gustu większości. Podział na najlepsze paczki z każdego tygodnia, wybranie najlepszych, a potem finał - tu pierwsze paczki miałyby mniejszą konkurencję na starcie, więc niemal pewne jest, że do finału weszłyby paczki gorsze niż te, które przegrały w środkowych tygodniach. W każdym rozwiązaniu będą jacyś poszkodowani. Jedyna opcja to nagrodzić wszystkich, ale nasz budżet tego nie wytrzyma ;)

•  

@picasssss1 według mnie nie ma złotego środka. Komu będzie zależało na zwycięstwie to zadba o odpowiednią jakość zdjęcia oraz porę dnia. Wybór przez liczbę plusów nie jest najlepszym a najprostszym rozwiązaniem.

•  

@chybaDapi: @FHA96: ale ja rozumiem że logistycznie może być ciężko ustalić najlepszą paczkę, i zadowolić każdego to też może być problem, dlatego ja cały ten konkurs zrobiłbym już po zakończonej edycji. W tym momencie wypuszczacie komunikat że można coś zgarnąć ekstra, część osób popakowała prezenty, ba już są pierwsze odebrane paczki. W tym momencie osoby które nie wysłały nic mają otwartą furtkę.

•  

@picasssss1: Akurat info o konkursie było od początku

•  

@SKYFander: spoko, ale w takiej formie jest dla mnie niesprawiedliwy. Ten konkurs powinien być ogłoszony z momentem wylosowania swojej pary.

•  

W tym momencie wypuszczacie komunikat że można coś zgarnąć ekstra, część osób popakowała prezenty, ba już są pierwsze odebrane paczki.

Ten konkurs powinien być ogłoszony z momentem wylosowania swojej pary.

@picasssss1: informacja o konkursie pojawiła się we wpisie opublikowanym po losowaniu par.
      https://www.wykop.pl/wpis/53903371/czesc-mirki-i-mirabelki-udalo-sie-rozlosowalismy-d/
      Właśnie dlatego, że pojawiły się już pierwsze paczki, to w tym wpisie przypominamy o konkursie, żeby nikt nie narzekał potem, że nie wiedział ;)

•  

@chybaDapi: a dobra, nie umiem czytać xD zrobię sobie jutro powtórkę z czytania ze zrozumieniem xD

•  
      S.............a

+1

•  

@wykoPAKA: Mam wrażenie, że część osób nie do końca rozumie o co właściwie chodzi w tym konkursie - przynajmniej na podstawie części powyższych komentarzy. Chodzi w nim przede wszystkim o umieszczenie przez odbiorcę wpisu na mikroblogu pod tagiem #pokapake, gdzie przedstawi otrzymaną paczkę i jej zawartość. Bardzo istotną częścią jest to, w jaki sposób odbiorca przedstawi paczkę - treść wpisu i dołączone zdjęcie będą miały tutaj duże znaczenie. Dlatego też nagradzany jest nadawca paczki, jak i jej odbiorca - obydwaj mają duży wpływ na efekt końcowy. Robiąc jakieś zbiorcze głosowania na zdjęcia pozbawiamy odbiorcę mocy przekazu - samo zdjęcie często będzie przedstawiało tylko rozłożone elementy, bez historii związane z paczką (np. w przypadku, gdy paczka zostanie specjalnie zaprojektowana pod odbiorcę - przykładowo, jeśli ktoś uwielbia akwarystykę, a nadawca przygotuję paczkę tak, że elementy będą spakowane na wygląd rybek, a pudło będzie udekorowane jak akwarium - nie da się prosto tego przestawić na samym zdjęciu, procesu rozpakowywania itd.). Nie jest to konkurs, w którym liczy się tylko zawartość paczki.
      Również może być wiele definicji najlepszej paczki - dla jednej osoby będzie to największa wartość paczki, dla innej pomysł na przygotowanie, a dla kogoś innego stopień spersonalizowania pod odbiorcę, ktoś inny będzie bardziej doceniał rękodzieło itd. Punktów widzenia na to może być ogrom, dlatego wydaje mi się, że najlepiej i najłatwiej jest sprawdzić, jaki był odbiór danego wpisu z paczką przez całą społeczność wykoPAKI.
      I rzecz moim zdaniem najważniejsza, która w powyższych dyskusjach jest całkowicie pominięta - jednym z głównych celów konkursu jest zwiększenie liczy osób, które w ogóle prezentują otrzymane paczki. W poprzednich edycjach mnóstwo osób nie pokazywało otrzymanych paczek społeczności, mamy też sygnały, że wielu nadawców nie otrzymuje żadnej informacji od odbiorcy po otrzymaniu przez niego paczki, pomimo przygotowania naprawdę świetnych paczek. Pomysł z konkursem nie sprawi, że nagle wszyscy zaczną wrzucać wpisy z opisem paczki, ale jeśli ten konkurs sprawi, pojawi się ich chociaż kilka procent więcej, to już będzie duży sukces dla nas, dla nadawców tych paczek jak i dla całej społeczności.

+: S.............a, Shyvana +3 innych
    •  

Swoją drogą ile plusów zgarnęły paczki z początku zabawy i pod koniec? i jak rozkład tych plusów się plasował?
      @picasssss1: w trakcie całej zabawy średnia plusów na wpis to 15,98. W pierwszym tygodniu (licząc od daty publikacji pierwszej paczki) średnia to 15,24. W ostatnim tygodniu (licząc do daty rozstrzygnięcia konkursu, czyli do 6 stycznia) średnia plusów wyniosła 12,51.

•  

@dobry_programista: @chybaDapi: ja już wszystsko wiem nie miałem absolutnie presji na konkurs po prostu nie doczytałęm na początku o co chodziło w nim, przepraszam za szum i mmiłego dnia

+: S.............a, Shyvana
    •  

@wykoPAKA: Jakiś czas temu zostawiłem komentarz pod Waszym wpisem, ale nie dostałem żadnej informacji, teraz dopiero przeczytałem, że macie swoją stronę, ale nie mam tam ani konta ani nie moge się zalogować przez wykop ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@wykoPAKA: Rozumiem zachętę, ale mnie nagroda nie interesuje więc nie wiem czy się mogę wypowiedzieć . Sam motyw przyznawania czegoś za "plusy" jest zawsze moim zdaniem błędny.

Ewentualnie metoda plusy + potem głosowanko. 10 najbardziej plusowanych pack leci w ankietkę i każdy głosuje. Wtedy ma to jakiś sens.

•  

@chybaDapi: fajnie, że masz te statystyki i na nich bazujesz, ale one są niekompletne. Weź jeszcze pod uwagę to, że post, który dostał mało plusów, mógłby dostać ich więcej, gdyby był wrzucony w innym czasie (tego Twoje statystyki nie uwzględniają), tak samo z tym postem, który zyskał najwięcej plusów, mógłby ich zyskać mniej, gdyby był wrzucony na przykład tydzień wcześniej, o innej godzinie. Jak dla mnie to taka zasada nie ma nic wspólnego z równymi szansami dla wszystkich uczestników, ale może regulamin nie mówi o tym, że ma być to uczciwy konkurs idk.

•  

@karololo: co proponujesz, żeby konkurs był uczciwy w takim razie?

•  

@chybaDapi: ja proponuję rozwiązanie takie jak na załączonym filmie
      https://www.youtube.com/watch?v=eKzLv42mk9s

+: jalop, gizel
    •  

@chybaDapi: ten Wasz pomysł jest o tyle dobry, że rozwiązuje problem z potencjalnie dużą ilością wrzuconych konkursowych wpisów, bo w tym jest główny problem. Ktoś już to chyba sugerował wcześniej - głosowanie na paczki tygodnia, czyli zamiast tych np. 500 paczek do przejrzenia, byłoby 50, tylko to wciąż dużo. Jeszcze jakieś inne pomysły mam, ale to już przerost formy nad treścią wydaję mi się. Biorąc to wszystko pod uwagę to najlepsze co mi przychodzi do głowy, to żeby Wasz skład przyjął jakieś kryteria i wg nich ocenił paczki, wybrał np. top 10 i wtedy głosowanie na top 1 już z użytkownikami.

+: jalop
    •  

Ktoś już to chyba sugerował wcześniej - głosowanie na paczki tygodnia, czyli zamiast tych np. 500 paczek do przejrzenia, byłoby 50
      @karololo: w takim rozwiązaniu osoby z początku miałyby mniejszą konkurencję, bo w pierwszym tygodniu przychodziło mniej paczek, więc nadal niesprawiedliwe.

żeby Wasz skład przyjął jakieś kryteria i wg nich ocenił paczki, wybrał np. top 10 i wtedy głosowanie na top 1 już z użytkownikami.
      Celem konkursu, jak już @dobry_programista pisał wyżej, jest zachęcenie uczestników nie tyle do robienia lepszych paczek, co do publikowania fajnych relacji z ich otwierania, bo wiele osób w zeszłym roku było zawiedzionych, że odbiorca się nie pochwalił, nie odezwał i nie wiedzą nawet czy się podobało. Także rozwiązanie, w którym to my wybieramy paczki trochę mija się z celem i uważam że jest jeszcze mniej sprawiedliwe.

Weź jeszcze pod uwagę to, że post, który dostał mało plusów, mógłby dostać ich więcej, gdyby był wrzucony w innym czasie
      To prawda. Ale każdy może opublikować wpis w dowolnym terminie, który uważa za najlepszy.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Myślę, że jutro zakończymy historię bo nie wiele nam już zostało.

Po pogrzebie ojca wypędzono nas z tej skzoły, przygarnął nas komendant kołochozu /to był policjant/. Zamieszkaliśmy w jego biurze /odgrodził nam kąt/, stał tam duży piec na którym spaliśmy.
    W Zamian za to, że mieszkaliśmy, sprzątaliśmy i opalaliśmy jego biuro. Po opał musieliśmy jeździć do lasu. Zaprzęgaliśmy woła do sań i jechaliśmy do lasu, tam zbeiraliśmy drzewo opałowe, łądowaliśmy na sanie i wracaliśmy do biura, trzeba było to drewno porąbać i napalić w jego biurze. / to wszystko robiłam ja lat 11 i siostra lat 13./

- Cierpieliśmy nadal głód i musieliśmy chodzić do wsi po prośbie.
    Pewnego razu już nie mieliśmy siły jechać do lasu po drewno, więc wykombinowaliśmy, że zrobimy co innego. Ponieważ siostra i brat poszli po prośbie, a ja zostałam i miałam zorganizować opał. Stała tam bardzo długa drabina, więc pomyślałam, że nie dam rady sama jechać do lasu, porąbałam tę drabinę. Przyniosłam to drewno do biura, jeszcze komendanta nie było, rozpaliłam w piecu i szłam po resztę tej drabiny porąbanej, a tu idzie komendant i ma w ręce jeden szczebel od drabiny i krzyczy!! Ańka ty leśnicu szgła, ty swołocz idi suda. /Anka ty drabinę spaliła, ty diable chodź tu/. Podeszłam i wtedy dostałam takie lanie, że nigdy mnie nikt tak nie zbił. Siostra moja mnie obroniła, ale on nadal dobijał siędo naszej kajuty i krzycza. Chorowałam wtedy cały tydzień, nie mogłam nic jeść, na pewno od tego lania i ze strachu. Nie wychodziłam z domu długo.

Na wiosnę zaczęła się praca w polu i pasienie krów i świń. Sadziliśmy ziemniaki, pilnowali nas ażeby nie kraść, więc ziemniaki jedliśmy na surowo. Kiedy już posadziliśmy ziemniaki, przydzielono mnie siostrę i brata do pasienia ktrów i świń. Wypędzaliśmy krowy do lasu, a świnie na bagna. Mogliśmy sobie udoić trochę mleka, a robiliśmy to tak - jedna siostra doiła krowę do takiego kubeczka zrobionego z kory brzozowej, a jak się napiła to znów brat poszedł i tak wszyscy ratowaliśmy się tym mlekiem. Kiedy już wrosły ziemniaki, marchew, kapusta to już nie było głodu ponieważ jedliśmy wszystko na polu surowe. Przypędzaliśmy świnie z siostrą do zagród, więc trzeba było świniom nalać serwatki, albo zsiadłe mleko, stało w wiadrach. Najpierw my najedliśmy siętego mleka, a potem wlewaliśmy świniom.
    Pewnego razu przypędziliśmy świnie, szukaliśmy coś do jedzenia. W dużym kotle był ugotowany cały koń, który długo chorował więc zdechł i miały go zjeść świnie. Jedliśmy tego konia, jeszcze przynieśliśmy do domu, aby pożywili się pozostali w rodzinie.
    Lato minęło, nastała zima, nie mieliśmy żadnych zpaasów na zimę. Poszliśmy do predeseldatela i mówimy - pracowliśmy całe lato, jest nas siedmioro i nie mamy żadnych zapasów na zimę. Komendant powiedział: idtie k czortu, wy swołocze. Idźcie do diabła, nic nie dostaniecie. Zostaliśmy zdani na włąsny los i musieliśmy sobie sami radzić - m u s i e l i ś m y k r a ś ć.
    Dom w któym mieszkaliśmy był podpiwniczony, a do tych pownic skłądali ziemniaki na całą zimę dla kołchoźników. Do tej piwnicy wchodziło się włazem, który znajdował się w biurze komendanta. Brat kiedyś dorobił klucz do tej ogromnej kłódki / klucz zrobił z glizy naboju /. Otworzyliśmy ten właz, nabraliśmy ziemniaków i oczywiście zamknęliśmy z powrotem. Ziemniaki gotowaliśmy i piekliśmy i tak przeżyliśmy całą zimę jużnie głodni, ale w strachu, oby siętylko nie wydało, że kradniemy ziemniaki.

Paulina

Na wiosnę Paulina zostałą przydzielona do szuflowania zboża, przerzucało się zboże z miejsca na miejsce, ażeby nie spleśniałol. Pewnego dnia wróciła z pracy i przyniosła trochę pszenicy w butach. Kiedy zdejmowała buty i pszenica się wysypała, akurat przyszła do nas rosjanka i zobaczyła to. Zadenuncjowała Paulinę i zaraz przyszedł komendant i zabrali ją do ciurmy, ale do miasta. Prosiliśmy aby ją puścili, ale komendant powiedział, że trzeba było dobrze schować a tak to musi odpokutować.
    Po rozprawie otrzymała wyrok 1,5 roku.

Osadzili ją w więzieniu w Barnauł. Można było ją odwiedzać i cosprzynieść raz na m-c.
    Nie mieliśmy nic co mogłoby być aby jej zanieść. Chodziliśmy nadal po prośbie i to co uzbierałyśmy to zanosiliśmy jej, a to suszone ziemniaki, suszone buraki cukrowe, trochę soli, trochę cukru, piekłyśmy placki ziemniaczane i potem suszyliśmy. Chleba wogule nie było. Tak chodziliśmy do niej przez pół roku, już nastała zima. Pewnego razu zachodzimy do więzienia i mówimy do Pauliny, a oni zaczęli się śmiać i mówią - / ana udrałą i nawierno uże padochła/ Rozpłakaliśmy się i poszliśmy do domu, czekaliśmy na nią bo nie wierzyliśmy, że ona nie żyje. Po pół roku przyszli do nas z NKWD i szukali Pauliny ale sami widzieli, że jej nie ma.

#sybiracy #syberia #zapiskizsyberii #historia #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu
    pokaż całość

odpowiedzi (61)

Jak to możliwe że mój mały żarcik astronaucik trafił akurat w ręce spasłej team liderki?! Oczywiście zesrała się oburzyła i powiedziała że tego tak nie zostawi... #pracbaza #korposwiat

odpowiedzi (27)

• odpowiedzi (18)