Wpis z mikrobloga

#elektryka #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #majsterkowanie
Wala mi się w pracowni bezpiecznik nadprądowy 6A taki typowy do skrzynki w domu (pic rel)

Czy moge go użyć jako zabezpieczenie nadprądowe w układzie prądu stałego?
Często robie jakieś różne układy i chciałbym mieć jakieś zabezpieczenie a ciekawi mnie czy moge wykorzystać taki bezpiecznik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz Red_Hawk - #elektryka #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #majsterkowanie
Wala ...
źródło: comment_1607194483yuP4Ft37FerqIZwMZBM0aq.jpg
  • 15
Czy moge go użyć jako zabezpieczenie nadprądowe w układzie prądu stałego?


@Red_Hawk: tak, ale nie będzie tak dobrze działać jak w dedykowanym AC, bo sekcja "wyłączania na skutek szybkiej zmiany prądu" nie zadziała - jest dedykowana do AC, jeśli puścisz DC to stały prąd da stałę pole magnetyczne, któe nasyci do oporu w jedną stronę układ magnetyczny wyzwalacza. W praktyce zadziała tylko wyzwalacz nadprądowy termiczny czyli zwłoczny (w sensie - powolny,
@hrumque: Na pewno nie bede z nim używał napięcią wyższego niż 50VDC. A to o czym wspominasz, że bedzie dzialal tylko wyzwalacz nadprądowy termiczny, nie skróci żywotności bezpiecznika?
@Red_Hawk: żywotności nie skróci, natomiast znacząco zmniejszy ilość bezpiecznych rozłączeń - w DC prąd nie przechodzi przez 0, więc uwaga, którą @Analityk zgłosił jest jak najbardziej na miejscu. generalnie nie ma co, żeby ci nie dało pozornego poczucia bezpieczeństwa, kosztem paru cebulionów, a na końcu i tak zawiodło.
@Red_Hawk: Jak wyżej @hrumque napisał. To jest bezpiecznik tylko do prądu przemiennego. Prad stały potrzebuje innego-przeznaczonego- zabezpieczenia ze względu na łuk powstający podczas samego wyłączenia zabezpieczenia. I reszta wiedzy jw. Może spróbować go zastosować ale to zabawa na własną odpowiedzialność.
PS. nie możesz zastosować go po stronie wtórnej zasilacza/prostownika? Bedzie zgodnie z logistą i przeznaczeniem.
@Red_Hawk: to jako anegdotę powiem, że próbowałem używać przekaźnika AC do załączania prądu DC - 1.2A @ 60V. Pierwsze załączenie przekaźnika 250V AC 8A powodowało sklejenie styków (rozładowywał się kondensator w zasilaczu a grzałka podczas załączania bierze duży prąd, z pomiarów wyszło, że było około 30A przez 10 ms).
Skończyło się na zastosowaniu dwóch mosfetów połączonych źródłami (do drenów obwód) a między bramki a źródła dałem przetwornicę DC/DC. Taki solid state