Wpis z mikrobloga

545 + 1 = 546

Tytuł: Gottland
Autor: Mariusz Szczygieł
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★

2/3 książek przybliżających mi Czechy. Tym razem nie fikcja jak przy Procesie Kafki, ale reportaż i historia Czech XX wieku z perspektywy Polaka- Mariusza Szczygła, który wie o Czechach więcej niż oni sami. I to nie dlatego, że Czesi nie kszatłcą się w swojej historii- ich historia dzieli się na okresy dziesięcioleci będących białymi plamami, które zostały wyssane przez system komunistyczny z ich świadomości. Szczygieł przybliża dlaczego książka "Proces" ma taką, a nie inną formę. Czesi w książce Szczygła to ludzie, którzy nie chcą zadawać pytań, którzy mają swoich Lordów Voldemortów w każdej dziedzinie życia; którzy nie wymawiają nazw, których mogą wymawiać ze zwykłej przezorności, wypuszczając ze świadomości istnienia swoje wielkie ikony.
Świetny reportaż i kawał solidnej, trudnej i nieprzyjemnej zapewne pracy.
Teraz Kundera i "Nieznośna Lekkość Bytu".

#ksiazki #czytajzwykopem #literatura #bookchallenge 24/20 #wykopkindleclub

#bookmeter
FormalinK - 545 + 1 = 546

Tytuł: Gottland
Autor: Mariusz Szczygieł
Gatunek: reportaż...

źródło: comment_1607344324WPAdFsWv1smFrC6iwLTBYd.jpg

Pobierz
  • 6
@jotpeg: Ja nawet miałem większy plan z Czechami bo chciałbym się tam przeprowadzić, właśnie odnośnie literatury, i ogarnąłem, że zupełnym przypadkiem równocześnie zacząłem czytać 3 książki związanie z tym krajem :D Coś polecasz? Kunderę czytam i naprawdę potrafi pisać o uczuciach jak mało kto.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FormalinK: Hrabal? Przy nim Kundera to jak Joyce przy Kajku i Kokoszu :-)
Pisał pięknie, nostalgicznie, śmiesznie i mądrze. Śmiech przez łzy to stan permanentny kiedy trzymasz jego książkę w ręku. Na percepcję na pewno wpływa znajomość realiów zarówno ustroju poprzednich dekad jak i odniesienia do czasów przedwojennych. Popularność Kundery trochę jedzie na tym samym rumaku co Kafki, Joyca czy Cortazara. wypada się pokazać z tomiszczem pod pachą. Choć teraz pewnie