Wpis z mikrobloga

Pewnego rodzaju dumą napawa mnie, gdy widzę, jak na Wykopie (więc pewnie i ogólnie w społeczeństwie) zmieniło się nastawienie do piractwa. Kiedyś niemal każdy się tym szczycił, padały hasła "popieram piractwo", "oprogramowanie powinno być za darmo, a firmy powinny zarabiać na usługach z nim związanych", pojawiały się te kretyńskie porównania do kopiowania samochodów, gdzie postującym umyka fakt, że najpierw te samochody projektuje sztab inżynierów i za to też się płaci, pamiętam nawet manifest jednego z wykopków, który twierdził, że wszystko powinno być za darmo, bo jest tworzone za pomocą cyfr i liter, które wymyślił ktoś inny.

Dziś piraci są tu zjebywani i nazywani po imieniu - #!$%@? złodziejami. I fajnie.

#piractwo #gry #piratujo
  • 24
  • 11
@moja-lewa-stopa bo wzrosły nasze zarobki i możemy sobie pozwolić na gry. Gry też są łatwiej dostępne dzięki abonamentom. Przypomnij sobie złote czasy gdy trzeba było płacić 30-40 zł za jedną płytę, a teraz te 30 zł miesiąc i masz większość muzyki na abonamencie.

Popularność piractwa wynika przede wszystkim z biedy. I trochę w jego obronie jest racji. Oczywiście gry to jedno, ale są jeszcze windowsy, które też były relatywnie do zarobków drogie.
... jak pokażesz mi karę zgodnie z prawem za kradzież samochodu z ulicy i taką samą karę za skopiowanie tego auta gdyby to było możliwe oczywiście to wtedy może uwierze w te bzdury co napisałeś

więc może nie wypowiadaj się na tematy o których masz małe pojęcie

pozdr


@nuiarz123: gdy tylko będzie możliwe skopiowanie samochodu, to pewnie pojawią się też za to kary. Lepiej skup się na lekcji, bo jeszcze za
@moja-lewa-stopa: Spadek popularności piractwa zawdzięczamy raczej nowoczesnym sposobom dostarczania treści. Wydawcy postanowili być wygodniejsi niż piraci i to po prostu działa.

Usługi takie jak Spotify wykosiły właściwie piractwo muzyki i ograniczyły je do pasjonatów. VOD (np. Netflix) mocno uderzył w piractwo video, choć z moich obserwacji wynika, że ono się powoli odradza. Rynek dzieli się na coraz więcej platform i to stwarza realne ryzyko odwrócenia trendu.
Mnie np. od piracenia audiobooków
no to może twoim językiem osobiste wycieczki wsadź sobie w dupę:)

skoro masz taki problem żeby zrozumieć co ktoś do ciebie napisał


@nudziarz123: a co mam ci napisać, skoro wykazujesz się rozumowaniem trzylatka i nie rozumiesz, że źródłowy samochód do skopiowania też ktoś by musiał zaprojektować i zbudować, i nie pozwoliłby kopiować go za darmo?
@djtartini1 ... piractwo jako takie zanika na różnych rynkach z różnych powodów
natomiast jeżeli ktoś zarzuca działanie na temat prawo kara i tak dalej to trzeba się odnosić do konkretnych zapisów na konkretnym rynku dlatego wpis autora tego wątku był jednym słowem do kitu.
Kiedyś piractwo w Polsce było legalne, po prostu wyrosło zupełnie nowe pokolenie, które tego nie pamięta. Ba, nawet nie było praw autorskich jako takich usankcjonowanych.


@djtartini1: wiem, pamiętam czasy kopiowania na potęgę kaset i dyskietek na giełdach, i jak prawo było wprowadzane, ale jeszcze 5-10 lat temu podejście na przykład na Wykopie było zupełnie inne, niż dziś (moje zresztą też się zmieniło - kiedyś jechałem na pirackim Windowsie FCKGW RHQQ2, bo
Pewnie tą samą dumę czujesz wiedząc, że redzi wydają niedopracowaną grę (pełno błedów) aby tylko zdąrzyć przed świętami i naciągnąć graczy, w tym polskich i ich rodziny.


@Alosa-kiev: w dupie mam redów i ich grę, nie wyspałem się i tak mi się napisało, ale nikogo chyba do zakupów nie zmuszają ¯\_(ツ)_/¯