Wpis z mikrobloga

Trochę #chwalesie To jest coś nad czym pracuję w wolnych chwilach (czyli mało). Karabinek Polon (nazwa pierwotną to Strzyga, by za granicą byli łatwo wymówić). W rzeczywistości jest to bardzo głęboko zmodernizowany AK, do tego stopnia, że zostały z niego tylko proporcje, używana amunicja oraz mechanizm spustowy i bezpiecznik. Te elementy też chciałbym zaprojektować nowe, ale jeszcze mi się to nie udało. Jest to jeden z pierwszych rysunków, więc większość detali jest niewidoczna, a jego forma zewnętrzna została lekko poprawiona. Głównymi celami projektu było zmniejszenie masy ogólniej, znaczne zmniejszenie masy elementów ruchomych, pozostawienie niezawodności i trwałości oryginału. Dodałem takie funkcje jak pełna oburęczność wszystkich elementów. Regulację przepływu gazów prochowych. Nieruchoma podczas strzelania dźwignia zamka. Oddzielny od zamka tłok gazowy podobny do tego z G36. Przedłużona linia celowania. Stale szyny montażowe po każdej stronie. Osłabiacz podrzutu z uciekających gazów prochowych. Zamek zostający w tylnej pozycji po wystrzeleniu ostatniego pocisku i jeszcze kilka innych rzeczy.

Chciałbym do końca 2021 zbudować funkcjonalny prototyp do sprawdzania ergonomii, a do końca 2022 strzelający. Nie ukrywam, że to tylko taka moja mała zajawka i produkcji seryjnej z tego nie będzie.

I mam do was takie pytania, co o tym myślicie i jakie macie uwagi?
#bron #strzelectwo
Pobierz DoktorVincent - Trochę #chwalesie To jest coś nad czym pracuję w wolnych chwilach (cz...
źródło: comment_1607792158ZDfyPAcf37MSI6QBzH8eYy.jpg
  • 30
@DoktorVincent: trzymam kciuki, sam myslalem nad jakims projektem jednak jak nie jest sie rusznikarzem to gra nie warta swieczki. Zacznij jakis projekt w CAD bez tego i tak nie zrobisz nic efektywnie. Wycinanie na maszynach sterowanych numerycznie to podstawa w dzisiejszych czasach - patrz udane tureckie produkcje.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@DoktorVincent: Zrób z tego model CAD. Części znormalizowane, części AK z których chcesz korzystać będziesz miał w rzeczywistym rozmiarze. Resztę elementów, które ma być Twoja możesz wtedy zamodelować w 3D i dzięki jednej z podstawowych funkcji po nadaniu częściom materiałów wirtualnie "zważyć" swój twór - sprawdzisz czy udało Ci się spełnić założenie odchudzenia wagi i będziesz mógł wykryć jakieś ewentualne błędy konstrukcyjne.
@Tranq: 1. tylko górna szyna ma być na stałe że względu na montowane na niej przyrządy celownicze
2. tak będzie, chciałbym tylko opracować kolbę która nie składa się na bok
3. Początkowo planuje na 7.62x39, uważam ten kaliber za bardziej użyteczny w warunkach bojowych, ale to tylko mój prywatny pogląd. Później chciałbym dodać właśnie .223 oraz .308
4. Też widzę podobieństwa do SIGa, ale już konstrukcja zamka będzie zupełnie inna
5.
@icanthelpthat: w ak-47 (który nigdy się tak nie nazywał) nie ma żadnego kompensatora, dopiero AKM go dostał.

@spiritus: planuję bardziej zaawansowany tłumik płomienia pełniący także funkcję kompensatora, ale zostawiłem to na później

A co do lufy to długość na tym rysunku jest identyczna z AK, można oczywiście zastosować krótszą, tutaj jeszcze miała to być tylko modyfikacja
@MMCyrus: nad tym projektem właściwie to pracuje 5 rusznikarzy, jest w naszej ekipie również specjalista od CNC, więc oczywiście wszystko idzie do komputera i tam będą dopracowywane szczegóły. Ja niestety jestem w te klocki za cienki, ale za to z ołówkiem sobie nieźle radzę i mam kogoś kto moje braki uzupełni. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MentorPL: żadna z części nie będzie zgodna z AK, reszta się zgadza i oczywiście tak zrobię.

Co do redukcji wagi to najważniejsza jest redukcja masy ruchomych części, całość ma być nieco lżejsza od AK, ale nie będzie to ogromna różnica czyli około 300 gram mniej
@kanarex: lubię założenia MSBSa, nie lubię efektu końcowego, choć wygląd jest niczego sobie.

A moja praca to miał być też dowód, że da się zrobić coś na bazie AK co będzie spokojnie dorównywało rodzinie AR bez wad Grota
@spiritus: osobiście szczyt moich marzeń to wykonanie strzelającego prototypu, mam nadzieję, że się uda.

Nad koncepcją pracują dwie osoby, ja jestem jedną z nich. Pozostałych trzech to technicy. Jeden od CNC, drugi od druku 3d, a trzeci to materiałoznawca.

Mamy cały niezbędny sprzęt i uprawnienia, żeby samemu wykonać prototypy, przetestować je, a nawet uruchomi produkcję w małych ilościach. No i nikt nie jest z Radomia.

Jak coś pójdzie do przodu to
Zajebiste! Tak na przyszłość ten system automatyki który zastosowałeś nazwa się 'tłokiem gazowym o krótkim skoku' podobny system jest też w sks.

Niestety co do niezawodności AK możesz jej nie dorównać bo AK jest niezawodny głównie przez to że jest przegazowany i ma dużą masę suwadla, co niestety z drugiej strony powoduje zbyt duży odrzut przy strzelaniu z AK.

Bardzo ciekawy projekt,, widzę inspirację niemieckim STG44, trzymam kciuki!