•  

585 + 1 = 586

Tytuł: Srebrna droga
    Autor: Stina Jackson
    Gatunek: Thriller
    Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Trzy lata temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła córka Lellego. Mężczyzna poszukuje jej na własną rękę przemierzając zakątki północnej Szwecji, a dokładniej okolice, tzw. srebrnej drogi. Tymczasem nastoletnia Meja wraz z matką przybywa na szwedzką północ aby zamieszkać z nią i jej nowym kochankiem. Dziewczyna szybko poznaje nowych znajomych i znajduje nowego chłopaka, który sprowadza ją do swej komuny w której żyje wraz z rodzicami i braćmi z dala od wynalazków technologii. Wkrótce los ma sprawić, że połączą się drogi Lellego i Meji...
    Szczerze mówiąc po tytule myślałem, że książka będzie bardziej powieścią drogi. Tymczasem wg mnie trochę więcej jest w niej szwedzkiej małomiasteczkowości. Autorka dobrze oddała ponury klimat północnej Szwecji. Srebrną drogę czyta się bardzo szybko. Pomimo tego, że przez pierwszą część nie dzieje się generalnie nic kluczowego. W drugiej części książki akcja trochę przyśpiesza prowadząc do... dość przewidywalnego finału. Książkę czyta się szybko, ale nie ma w niej wielkiego napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Zakończenia można się bardzo szybko domyślić. Wydaje mi się, że finał również został potraktowany trochę po macoszemu. Generalnie jeśli chodzi o fabułę to jest to przeciętniak, choć reklamowany jako bestseller. Gatunkowo też ciężko mi jednoznacznie określić Srebrną drogę. Trochę thriller, trochę dramat? Raczej nie kryminał. Koniec końców lektura debiutanckiej powieści Stiny Jackson to poprawne, niewyróżniające się ponad przeciętność czytadło, które jednak trochę wciąga. Niezła rozrywka na góra dwa wieczory. Btw. świetna okładka!

#bookmeter

źródło: 756065-352x500.jpg