Wpis z mikrobloga

623 + 1 = 624

Tytuł: Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077
Autor: Marcin Batylda
Gatunek: przewodnik / artbook
Ocena: ★★★★★★★

Moja 69. książka w tym roku.

Nie wiem czy to do końca spełnia tagowe kryteria "książki", ale wygasła strona z regulaminem z poprzednich edycji, a w obecnym nie ma o tym mowy. W każdym razie jest to liczące ok. 200 stron opracowanie o świecie gry Cyberpunk 2077 z solidnymi opisami historii przedstawionego świata, społeczeństwa, cyberpunkowych rozrywek, broni, samochodów i zasadniczo wszystkiego, co pozwoli lepiej wczuć się w klimat. Nie do końca jest to artbook, chociaż ilustracje zajmują z 50-60% objętości, bo reszta wypełniona jest stylizowanymi artykułami prasowymi, wywiadami i reklamami. Pozycja nie zawiera przy tym spojlerów.

Bardzo solidna robota z tą książką. Stanowi świetne wprowadzenie do świata gry i rzetelnie rozbiera na czynniki pierwsze mnóstwo jego aspektów. Grafiki są świetne, książka jest bardzo dobrze poskładana i urozmaicona.

Zakładam, że jest to tłumaczenie angielskiej wersji, bo w paru przypadkach zwroty zostały przetłumaczone dość dosłownie, co dla niektórych mogło zabrzmieć dość nienaturalnie. Poza tym język jest jednak na wysokim poziomie, chociaż żałuję, że jest to współczesna wersja języka polskiego (np. używa się zwrotu "influencerzy") - fajne byłoby przemycić kilka zwrotów z lat 70-tych czy 80-tych, bo to do tych czasów nawiązuje gra.

Na minus - zabrakło mi bardziej przejrzystego wprowadzenia do historii świata, bo niby są omówione główne konflikty zbrojne, które ukształtowały rzeczywistość to w dalszej części książki wymieniane są kolejne wojny, o których już nic nie wiemy. Przydałaby się oś czasu. Brakowało też nawet drobnej sugestii kiedy bieg historii w świecie gry zaczął odbiegać od tej "rzeczywistej".

Zdecydowanie brakowało mi szerszego opisu stylów (niby jest trochę o kiczu, ale prawie nic o neomilitaryzmie i całej ideologii za poszczególnymi stylami).

Poza tym znalazłem też kilka literówek i parę przekłamań w grafikach (np. użycie trzy razy na tej samej grafice tego samego wizerunku żołnierza z jedynie niewielkimi zmianami wyglądu, chociaż to wychwycą pewnie ci bardziej wnikliwi).

Ciekawostką jest, że w albumie nielegalne wykorzystano wizerunek trzy razy Izu Ugonoha (w zasadzie dwukrotnie, bo w tej samej grafice dość nieudolnie zduplikowali jego postać dając jej lustrzane odbicie i nieco ją pomniejszając), za co CD Projekt przeprosił pięściarza.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #cyberpunk2077
Pobierz Dziadekmietek - 623 + 1 = 624

Tytuł: Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o św...
źródło: comment_16090970953Kf68jLHPPvR7P1fffWYS0.jpg
  • 1