Wpis z mikrobloga

Moje astrofotograficzne podsumowanie roku 2020 w postaci kolażu.

Nie był to zły rok, ale trochę zabrakło do pełni szczęścia.

Najlepsza decyzja ostatnich 12 miesięcy to wymiana Canona z matrycą APS-C na pełnoklatkowego Nikona. Największa porażka to fakt iż po raz kolejny nie udało mi się zrobić zdjęcia Galaktyki Trójkąta (M33) na którą poluję już od bodaj 3 lat. Tym samym punkt ten przechodzi na listę celów na 2021.

Tak czy owak, patrząc na jakość moich prac, 2020 wypada znacznie lepiej niż 2019 - a to chyba najważniejsze.

Korzystając z okazji już teraz życzę Wam wszystkim szczęśliwego nowego roku pełnego bezchmurnych nocy!

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Nedved - Moje astrofotograficzne podsumowanie roku 2020 w postaci kolażu.

Nie był ...

źródło: comment_1609139913wiVsOiTdirnGLJ5WylGH2Z.jpg

Pobierz
  • 56
@Nedved: Na jaką pełną klatkę wymieniłeś dokładnie? Bo sam stoję przed zmianą właśnie z Canona i myśle o Sony. Astrofotografia to coś w co chciałbym uderzyć, a Twoje prace tylko zachęcają, bo świetnie wyglądają.
@Nedved: jaki masz obiektywy czy tam teleskop? I jeszcze jak się robi takie zdjęcia mgławic? Kiedyś czytałem, że naświetla się po 25 sekund... no właśnie i co dalej? (chyba że coś pomyliłem to mnie popraw ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Gertrudamus: SW ED80 z redakcją ogniskowej (wychodzi jakieś 518 mm). Klatki naświetla się i po 20 min jedną - zależy od jakości nieba, umiejętności, możliwości sprzętu i obiektu, który się fotografuje. Potem zebrane klatki się "stackuje" tzn. łączy w jeden plik w taki sposób, że sygnał obiektu się "wzmacnia" a szum i artefakty znikają. Jeszcze dochodzi kalibracja klatek. Temat rzeka, można gadać godzinami.
Kiedyś czytałem, że naświetla się po 25 sekund...

@Gertrudamus: Ograniczenie ok. 20 sekund istnieje przy fotografii szerokimi obiektywami ze stacjonarnego statywu. Po dodaniu napędu pozwalającego podążać za ruchem sfery niebieskiej czasy naświetlania mogą być dowolnie długie (w granicach rozsądku - powyżej 20-30 minut zaczyna pojawiać się bardzo dużo szumu termicznego).