Wpis z mikrobloga

Wszystkiego najlepszego z okazji Peryhelium!

Orbita Ziemi nie jest kołowa, przez co odległość naszej planety od Słońca zmienia się w ciągu roku. Dzisiaj Ziemia znajduje się najbliżej Słońca. Podobnie orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest kołowa i ten jest raz bliżej (perygeum), a raz dalej Ziemi (apogeum). Na obrazku poniżej jest porównanie, jak zmieniają się widoczne rozmiary Słońca w ciągu roku i jak to się ma do zmiany widocznych rozmiarów Księżyca, w miarę jak ten orbituje wokół Ziemi.

Ktoś chce być zawołany w Apohelium, jak Ziemia będzie najdalej od Słońca? Wiecie jak to działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) zawołam plusujących ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#astronomiaodkuchni #astronomia #ciekawostki
Al_Ganonim - Wszystkiego najlepszego z okazji Peryhelium!

Orbita Ziemi nie jest ko...

źródło: comment_1609589008ZPEwOBptY8PCgwSytf4re0.jpg

Pobierz
  • 12
@Al_Ganonim: Są jakieś wyliczenia/szacunki ilości energii, dostarczanej przez Słońce w trakcie peryhelium i aphelium?
Bo znalazłem tylko do tej pory informację na stronie NASA, że Ziemia, paradoksalnie, jest cieplejsza w trakcie aphelium (przez nierówny rozkład kontynentów między półkulami), ale żadnych konkretnych liczb. Chociaż może źle szukałem.
@teh_m: Ilość energii jest akurat dość łatwa do obliczenia. Ponieważ ilość energii spada z kwadratem odległości, to stosunek energii będzie równy odwrotnemu stosunkowi kwadratów odległości w pery i w apo:

L_p ~ 1/(r_p)^2
L_a ~ 1/(r_a)^2
dL = L_p / L_a = (r_a / r_p)^2
Jak przyjmiemy, że w peryhelium Ziemia jest ~147 mln km od Słońca, a w aphelium jest 152 mln km od niego, to mamy:

dL = L_p
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Al_Ganonim: tak sobie pomyślałem teraz, że mogę nie mieć racji, ponieważ z kolei w okolicach naszego lata słońce też powinno mieć lokalnie minimalną odległość od słońca (ale większą od peryhelium) z racji poruszania się po elipsie, dobrze myślę?