•  

  13 + 1 = 14

  Tytuł: Wydech
  Autor: Ted Choang
  Gatunek: fantasy
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  Zbiór 9 opowiadań z gatunku fantasy, fantastyki naukowej opowiadających o historiach dziejących się w teraźniejszości, niedalekiej przyszłości i mało prawdopodobnej przyszłości.
  Podsumowanie wszystkich opowiadań jedną oceną dość trudne, bo są one bardzo nierównej. Od świetnnych opowiadań jak "Kupiec i wrota alchemika" oraz "Cykl życia oprogramowania", po słabsze, ale dalej niezłe jak "Omfalos" czy "Wydech", aż do "Wielka cisza", które choć opisywało bardzo ciekawe zagadnienie, jak Pradoks Fermiego, to jego bardzo krótka forma średnio pasowała do reszty opowiadań.
  Po krótce opisze 2 z nich, któe zrobiły na mniej największe wrażenie:
  "Kupiec i wrota alchemika" - opisuje historię człowieka, który został pojmany przez strażników kalifa gdy opowiadał o magicznych drzwiach, za którymi kryje się świat oddalony od obecnego o 20 lat. Bardzo ciekawie ukazuje motywacje kierujące ludźmi, którzy mają możliwość sprawdzenia swojej przyszłości i wpłynięcia na przeszłość.
  "Cykl życia oprogramowania" - opowiada o grupie naukowców i zoologów, którzy opiekują się wirtualnymi stworzeniami w cyfrowym odpowiedniku ZOO. Opowiadanie pokazuje problemy jakie się pojawiają w takiej relacji oraz na co wskazuje tytuł, jak szybko starzeją się takie rozwiązania, jak napisane pod jedną platformę nie mogą być łatwo przystosowane pod inną i jak wiele rodzi to problemów, gdy macierzysta platforma upada, bo jest nierentowna.

  Zbiór bardzo nierówny i poruszający wiele tematów z różnych gatunków, trochę rodzi skojarzenia z serialem "Black Mirror".

  Moja 2 książka w tym roku

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #czytamzwykopem #legimi

  źródło: 794242-352x500.jpg