Wpis z mikrobloga

@dredziarz: wejdź sobie na mojeppk i zobacz. Ogólnie polega to na tym, że z twojej wypłaty zabierają 1,5% i odkładają na twoje indywidualne konto w instytucji finansowej. Ale do tego zabierają również 2% od twojego pracodawcy i rząd róż w roku rzuca coś koło 200zl do tego.
Zgodnie z założeniami pieniądze te majakbyc inwestowane, tak aby rosły - jaki będzie tego skutek nie wiadomo.
To co ważne, to zebrany hajs podlega
@dredziarz: ogólnie imo cały pomysł na ppk jest fajny. Niestety rodzi się jedno malutkie pytanie: jaka jest gwarancja, że za te 30-40 lat to kasa dalej będzie na nas czekać.
I tutaj wchodzą ludzie z OFE twierdząc że zniknie jak OFE. Druga sprawa co się stanie jak instytucja finansowa która to prowadzi upadnie? Trzecia, co z inflacja, czwarta co jak inwestycja pójdzie źle i kasa zniknie? Ot takie rozterki.
@antkowa: Jak może zniknąć skoro to prywatne środki ? Jeśli upadnie instytucja finansowa, to i tak fundusz będzie dalej istniał. Inflacja istnieje i prawdopodobnie będzie istnieć dalej, gdyby tak na to spojrzeć to warto by przeżerać każde pieniądze już w momencie ich otrzymania. Inwestycja musiałaby pójść bardzo źle żeby być na tym stratnym wobec wariantu w którym nie uczestniczymy w ogóle tym samym zrzekając się 1,5% od pracodawcy, zawsze można wybrać
@dredziarz: jeśli będziesz wypłacał na bieżąco - co miesiąc - to w skrócie, będziesz dokładnie 1% miesięcznie do przodu (jak zarabiasz 5000 to będziesz miał 50zł więcej - ze trzy paczki fajek).
Jeśli nie będziesz wypłacał na bieżąco, i potraktujesz to jako faktycznie część swojego systemu emerytalnego - to chooj wie co się z tymi pieniędzmi stanie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat: może se znikną może se je państwo zabierze, może
@DeoLawson: to są pytania które zadaja mi pracownicy, a ja nie mogę za żadne z nich odpowiedzieć że stu procentową pewnością. Pomysł jest nowy, nieprzetestowany (jak, hehe, ze szczepionką) więc ciężko stwierdzić co będzie z nim za 10, 20 czy 30 lat. Ogólnie wygląda dobrze i to też napisałam na początku. Niestety rodzi wśród pracowników wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi.
Jak może zniknąć skoro to prywatne środki ?


@DeoLawson: jak czytam od paru tygodni pod tagiem #ppk komentarze przeciwników PPK to witki opadają i odechciewa się z kimkolwiek prowadzić rzeczową dyskusję. Zacytowałem twoje powyższe zdanie bo to powinien być jeden jedyny i prosty argument w dyskusji - bo to PRYWATNE ŚRODKI. Albo wierzysz we własność prywatną w tym kraju albo nie - jeżeli nie to nie zawracaj dupy pytaniami, bo nikt
@vinmcqueen: może. może nie. Środki z OFE tez miały byc moje, a tu nagle się okazuje 15% opłaty transferowej. Może za 20 lat ktoś zdecyduje się zlikwidować PPK i przenieść środki na jakieś inne konto. Za niewielką, 75% opłatą przekształceniową? Praktyka pokazuje, że ciągle ktoś przy tym systemie majstruje, i zapewne majstrować będą kolejne rządy.
@slapdash: twoja wątpliwość i przywoływanie przykładu OFE pokazuje, że nie wiesz o czym mówisz. Sorry, że brzmię jak nadęty #!$%@?, ale taka prawda. OFE nie były środkami prywatnymi. Nigdy, na żadnym etapie. Jedyną zaletą "majątkową" (brak lepszego słowa na ten moment) było to, że środki z OFE były dziedziczone po śmierci, ale one nadal są dziedziczone - te przetransferowane do ZUSu są zapisane na oddzielnym subkoncie, wystarczy się zalogować na konto
@vinmcqueen:

Bo te pieniądze na żadnym etapie nie były opodatkowane


Ale miały być przy wypłacie. Środki z IKE też mogą być opodatkowane w przypadku niespełnienia warunków a nie masz pojęcia jak rządzący zdecydują się te warunki zmienić.

Albo wierzysz we własność prywatną w tym kraju albo nie


Osobiście - nie wierzę w żadne deklaracje, zapewnienia i gwarancje tego państwa. Ono od setek lat jest nieudolne i niekompetentne (to akurat nam się
@DeoLawson: rozumiem. Ale rozumiem też że to nieopodatkowanie nie jest bezwarunkowe. A jego warunki mogą ci w każdej chwili zmienić.
Nie mówiąc o tym, że kto wie czy jakąś spec-ustawą znowu ci tych środków gdzieś nie przeniosą, np. za 20 lat.
@dredziarz: Moim zdaniem się opłaca. Jest to to produkt inwestycyjny jak ike czy ikze, a więc dostajesz zwolnienie z podatku belki po 60.
Możesz sobie zerknąć na kalkulator https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

A co do "rabunku" jak w OFE. To nie jest prawda, bo kasa z OFE została przesunięta do zusu (i to jako dziedziczna część). Ktoś może powiedzieć, że to oszustwo, że Tusk przesunął te środki do Zusu, ale ja uważam raczej za