Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Całe moje nastoletnie i dorosłe życie mam problem z byciem "sobą". Co to znaczy? Nie wiem, co sprawia mi przyjemność, czym jestem zainteresowana, czym mogłabym się zajmować w wolnym czasie. Zawsze byłam definiowana przez jakąś rolę - najpierw "córka", później "przyjaciółka", "dziewczyna" itd. W momencie rozstań z różnymi ludźmi - czy to z przyjaciółmi, czy to z chłopakiem czułam, że tracę siebie. Nie miałam pojęcia, co ze sobą zrobić. Co z tym całym czasem, kiedy jestem sama, kiedy nikogo przy mnie nie ma? Konieczność przebywania sama ze sobą zżerała mnie od środka - znajdowałam ukojenie w bezmyślnych zajęciach jak scrollowanie fejsa czy instagrama, co przyczyniło się do tego, że mój attention span jest na poziomie szczeniaka i nie mogę się na niczym skupić na dłużej. Czuję, że nigdy, w swoim "świadomym" życiu (czyli od ~13 roku życia) nie byłam tak naprawdę "sobą" - i nie wiem w ogóle, co to znaczy "sobą" być. Wiem za to na pewno, że teraz, kiedy mam lat 26, bardzo mi tego brakuje.

Czuję, że obciążam sobą osoby, które mam wokół siebie i polegam na nich za mocno. Chcę dowiedzieć się, kim jestem. Chcę wyrobić sobie swoje zdanie na różne tematy, znaleźć pasje, być niezależna, czuć się dobrze ze sobą, nie być zdefiniowana przez "społeczne role", które obecnie pełnię. Chcę się tego nauczyć zanim będę mieć dzieci, bo boję się, że swoją zależnością i skupieniem się - wtedy - na roli matki zniszczę im życie i odbiorę im szansę na samodzielność.

Zaczęłam psychoterapię, ale miałam dopiero jedno spotkanie. Czy ktoś z Was miał podobny problem? Co Wam pomogło? Czy są jakieś książki, które mogę przeczytać lub ćwiczenia, które mogę robić?

#psychologia #rozwojosobisty #zwiazki #pytanie #kiciochpyta #przemyslenia #mirabelkopomusz #rozowepaski

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5ff5a61d8e1c8b000b7efb2d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
Pobierz
źródło: comment_1609953024IrPp61kK4YNcEcDxER3VZ5.jpg
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: brzmi trochę jak kryzys rozwojowy, a dokładniej konflikt tożsamość vs pomieszanie tożsamości/ niepewność ról. Kryzysy rozwojowe są częścią naszego życia i są okazją do rozwoju (jeśli tylko przejdziesz je pomyślnie).
Niestety nie znam żadnych konkretnych ćwiczeń/ książek. Jeśli jednak chcesz zgłębić temat to poczytaj o fazach rozwoju psychospołecznego Eriksona. Może akurat znajdziesz artykuły, w których będą jakieś praktyczne wskazówki odnośnie twojego problemu.