•  

47 + 1 = 48

Tytuł: Horyzont
    Autor: Jakub Małecki
    Gatunek: literatura piękna
    ISBN: 9788381295437
    Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

Witam w nowym roku.

Zaczynam od książki jednego z autorów młodego pokolenia, Jakuba Małeckiego. Jakoś rok temu ktoś mi ją polecił, dodałem na legimi i dopiero teraz po nią sięgnąłem. Typowe dla książek, które mi polecają. Trochę mnie odrzucało to, że Horyzont wydało SQN, czyli wydawnictwo, które wydaje każdą książkę sportową. O ile nauczyłem się już nie oceniać książki po okładce, tak muszę przestać z ocenianiem po wydawnictwie.

Horyzont to opowieść z perspektywy dwóch bohaterów - weterana wojennego z Afganistanu Mariusza Małeckiego i młodej pracownicy korporacji Zuzanny Krawczyk. Mariusz od powrotu z misji nie może ułożyć sobie życia. Mieszka w 20-metrowym mieszkaniu, opiekuje się żółwiem przywiezionym z kraju wojny, przyjął zlecenie na pisanie książki o swoich doświadczeniach, ale trauma i PTSD nie pozwalają mu działać. Zuza ma 23 lata i zamiast cieszyć się życiem, opiekuje się chorą na Alzheimera babcią. Są sąsiadami, łączy ich zagubienie, brak sensu życia i zajawka na... bułgarski rap. W tle zabiegana Warszawa i przeszłość bohaterów.

Obie postacie mają tajemnice, o których dowiadujemy się z biegiem stron. Powieść ma dobre tempo, zaczyna się dosyć ospale, ale z biegiem jest coraz lepiej i powoli jak się dowiadujemy o doświadczeniach Mariusza i rodzinie Zuzy robi się ciekawie. Postacie się rozwijają, powoli zaczynają sobie radzić ze swoim życiem a czytelnikowi chce się im kibicować. Horyzont ma dość wysoką ocenę na lubimyczytać.pl. To dobra książka, ale nie na moje osiem gwiazdek. Miło się czytało, ale nie zachwyciła.

1/52 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    #bookmeter #ksiazki

źródło: cdn-lubimyczytac.pl