•  

  58 + 1 = 59

  Tytuł: Gniew
  Autor: Tomasz Markiewka
  Gatunek: Esej polityczny
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  W swojej książce Tomasz Markiewka - filozof i publicysta - zastanawia się nad zjawiskiem gniewu i jego wpływem na kształt polskiej i zagranicznej polityki. Poprzez odniesienia do popkultury i historii próbuje pokazać czytelnikowi m.in. to, w jaki sposób wewnętrzny gniew człowieka może zostać przekształcony w siłę społeczną oraz jakie sztuczki ugrupowania polityczne wykorzystują, starając się tę siłę nakierować na konkretny obiekt lub konkretny obraz człowieka. Wskazuje przy tym na wyraźne paradoksy - zarówno te rządzące polityką na najwyższym jej szczeblu, jak i te, którymi naiwnie kieruje się przeciętny wyborca.

  Diagnozy wskazane przez Tomasza Markiewkę wydają się być wyjątkowo celne - dostrzega on destrukcyjny aspekt gniewnej polityki polskich partii głównego nurtu oraz wskazuje istotne problemy, które nie pozwalają na przekształcenie gniewu destrukcyjnego w złość tworzącą. Autor w książce nie unika osobistych wycieczek i często wyraża własne poglądy, aczkolwiek nie stanowi to większego problemu nawet dla osoby, która kompletnie się ze wskazanymi opiniami nie zgodzi - w ten sposób raczej inicjuje kontakt z czytelnikiem, zachęcając go do konfrontowania własnego zdania z treścią lektury.

  Esej czyta się lekko i szybko - język zaproponowany przez autora jest przystępny i zrozumiały, a nawiązania do kultowych filmów czy popularnych internetowych osobistości dodatkowo obrazują omawiane problemy, ułatwiając odbiór na pozór trudnej tematyki. Nie jest to książka, która zaimponuje bardziej obeznanemu czytelnikowi niezwykłą wnikliwością, ale z pewnością pozwoli nieco lepiej zrozumieć polityczną rzeczywistość ostatnich lat lub rzuci kompletnie nowe światło na zachodzące w społeczeństwie zmiany i zapadające w jego ramach decyzje.

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #polityka #czytajzwykopem

  źródło: czarne.com.pl

  Gorące dyskusje ostatnie 12h