Wpis z mikrobloga

Wywołujące spory pytanie 29er czy 27,5 w XC??
Pytam bo im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości. Po prostu Ci co mają 27,5 zachwalają 27,5 a Ci co 29" - niespodzianka 29. Teoretycznie różnice są jasne. 29- szybkość a 27,5 zwrotność. Ale czytam skrajne opinie. Jak to jest w prkatyce?
Druga kwestia to coś widzę że jest w ofertach na 2021 mniej rowerów 27,5. Np. na stronie Meridy są z nowości są same Big Nine. Big Seven nie ma nic (wczesniej skłaniałem się głównie ku Big Seven 500). Całkowita rezygnacja z 27,5" w modelach ze średniej i wyższej pólki?

Za wysoki to ja nie jestem (171), ale z tego co czytam to ponoć obecnie już producenci ogarniaja ramy w mniejszym rozmiarze na kołąch 29". Obecnie mam jeszcze 26", dlatego skłaniam się bardziej 27,5, ale wiadomo ze wybór i tak jest mały (w ogóle to chciałbym się poprzymierzać od paru rowerków, ale w sklepach nic nie ma, więc cóż, poczekam jeszcze trochę), a 29ek wychodzi jakby więcej. Nie potrzebuje maszynki do ścigania się, po prostu lubie w weekend wjechać i zjechac z góry ( ͡° ͜ʖ ͡°), a że rower mam obecnie z klasy budżetowej (największy ból to wiadomka niezbyt działajacy uginacz, poza tym poprzednim razem nie do końca dobrze trafiłem z rozmiarem) to myślę o zmianie. Tylko podstawowe pytanie, jak to jest w praktyce z tymi kołami.
#rower
  • 4
@jacob1: w praktyce jest tak, że 27,5 pewnie podzieli los 26. Jeszcze chyba tylko w downhillu się jako taki trzyma, cała reszta ma #!$%@?. Na plus - jest to okazja do wyrwania używanych komponentów w dobrych cenach.
@jacob1: gdzieś ty wlazł na forum że ktokolwiek polecał Ci 27,5 w XC? Jakieś dałny szajbajki i tematy z przed 10 lat? Tera to już bitka jest czy 29" lepsze w downhillu od 27" xDD 26 i 27,5 zostało w sportach grawitacyjnych i nigdzie indziej nie ma prawa bytu. Na 27 żaden szanujący się producent już nawet rowerów XC nie wypuszcza. Co innego trail i enduro oczywiście. Uprzedzam pytanie: ja mam
@GrubyKociol: Wiesz jeszcze rok - dwa temu to normalnie było dużo rowerów XC 27,5, oprócz wpsomnianej Meridy np. Level 7.0, 8.0 chyba też. Teraz jeszcze też są jakieś niedobitki z zeszłego roku, no i Rockrider, ale on ma taką ramę że wchodzi 27,5 i 29 też przy okazji (na marginesie beka bo reklamują że rowery ich mają system "SWITCH AND RIDE " że można wypiąć koło i wpiąć inne, no wow)