•  

  101 + 1 = 102

  Tytuł: Fizjologia smaku albo medytacje o gastronomii doskonałej
  Autor: Anthelme Brillat-Savarin
  Gatunek: kulinaria
  Ocena: 7/10

  Lekka bardzo przyjemna książka. Opowiada o powstaniu gastronomi. Teorii przygotowania jedzenia jak i o samym smakoszostwie :). Wiele ciekawych anegdot z życia wyższych sfer w Paryżu z końca XVIII wieku. Niektóre uczty wydawały się mocno podkoloryzowane xD, ale i tak miło było przeczytać o tych kulinarnych perełkach. Z nieznanych wcześniej mi rzeczy często przewijała się w przepisach ambra xD

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter

  źródło: kwadryga.com

  •  

   Jakby ktoś był ciekawy ambry :)
   „Ambra (Ambergis Tincture) jest to woskowata, szarobrunatna substancja zapachowa, która powstaje z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Najprawdopodobniej jest wynikiem niestrawności bądź zaparcia wieloryba. Kiedyś sądzono, że jest wypluwana, dziś - że raczej wydalana. Ambrę można znaleźć na plażach, bądź dryfującą na morzu, poprzez swoją małą wagę unosi się na powierzchni wody, skąd też jest wyławiana.
   Kaszalot (Physeter macrocephalus) jest gatunkiem walenia z rodziny kaszalotowatych, które osiągają długość do 20 metrów (samiec do 20,5 m, samica do 13 m). Żyje w oceanach i w większości mórz, zasiedla przede wszystkim wody strefy tropikalnej i subtropikalnej. Przez długi czas ambrę pozyskiwano zabijając kaszaloty (sondując lancami zawartość jelit nieżyjącego już zwierzęcia). Z uwagi na zagrożenie wyginięciem gatunku, kaszaloty wpisano na listę zwierząt chronionych.
   Świeża ambra ma kruchą i miękką strukturę, z kształtu jest bryłą o masie 1 - 20 kg i wielkości pięści, a nawet ludzkiej głowy. Barwa ambry dostarcza nam informacji o jej wieku, rozpościera się od brunatnej poprzez żółtawą aż do białej. Najbardziej ceniona jest biała, sfosylizowana, to ona pływa najdłużej niesiona wiatrem, z udziałem soli morskiej oraz słońca ambra utlenia się, nabierając słodkich, żywicznych nut.
   Głównymi obszarami z których pozyskujemy ambrę są wybrzeża Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. Niektóre źródła podają, że ambra ma zapach morza i końskiego potu, inne uważają że pachnie żywicą i kadzidełkami.
   Wysuszoną i rozdrobnioną ambrę poddaje się działaniu alkoholu etylowego i przez długi czas (od sześciu do kilkunastu miesięcy) jej zawiesina jest nieustannie wstrząsana w butlach, umieszczonych w maszynowo napędzanych wstrząsarkach. Uzyskany wywar poddawany jest jeszcze oczyszczaniu i stężeniu, po takim procesie uzyskujemy roztwór wykorzystywany do perfum, który służy głównie do wzmocnienia i utrwalenia zapachu.
   Ambra znana była już w starożytności, Egipcjanie używali ją jako kadzidło, medycy stosowali na bóle głowy, przeziębienia i epilepsję. W średniowieczu stosowana była jako składnik napojów i potraw, wierzono że ambra dodaje sił witalnych i jest afrodyzjakiem. Stosowanie ambry w kuchni przetrwało we Francji aż do XIX wieku, dodawano ją m.in. do gorącej czekolady.”

  •  

   I taki fragment ma czasie.

   źródło: IMG_20210104_215616.jpg

  •  

   @nuj-ip: jprdl bogatym ludziom wystarczy wmówić że coś jest ekskluzywne to nawet gówno zeżrą

Gorące dyskusje ostatnie 12h