Wpis z mikrobloga

@AgEnt-Of-cHaOS: Oczywiście, że chrześcijaństwo nie wywodzi się z judaizmu. Chrześcijaństwo to zupełnie nowa religia, której założyciel przy okazji był Żydem, i nawet nie do końca wiadomo czy Żydem wiernym tradycji. W czasach Jezusa, w ówczesnej prowincji rzymskiej, czyli w Palestynie istniały dwa liczące się stronnicwa religijne. Pierwsze to sadyceusze, czyli kapłani skupieni wokół świątyni. Drugie to faryzeusze, czyli nauczyciele prawa, którzy odpowiedzialni są za restaurację i podtrzymywanie tradycji i praktyk religijnych
@AgEnt-Of-cHaOS
Tym artykułem przypomniałeś mi, że ja tą debatę kiedyś oglądałem.
Tam było jeszcze spięcie Wildsteina z tym szurem Braunem.
Faktycznie, to są jego słowa. Teraz będę musiał sobie przypomnieć bardziej sylwetkę Terlikowskiego.
Nie jestem pewny, ale przestałem go obserwować chyba z powodu, iż miał coś wspólnego z TV Republika i Frondą, a przez to w jakimś stopniu tolerował różne niemiłe i antysemickie wrzutki, które gościły w tych mediach...

Ale prawdą jest
s.....s - @AgEnt-Of-cHaOS
Tym artykułem przypomniałeś mi, że ja tą debatę kiedyś oglą...
@AgEnt-Of-cHaOS: Co ten posoborowy kościółek wyczynia to ja nie wiem xD

Obrali drogę ekumenizmu, pacyfizmu opartego na wyrwanym z kontekstu tekście o nadstawianiu drugiego policzka, potępienia postaw nacjonalistycznych i dziwią się, że do kościoła chodzą tylko stare grzyby (z przyzwyczajenia).
@winokobietyiwykop: A nie wiem, czy taką dużą wiedzę. Po prostu nagromadzoną przez lata. Dla ciekawskich dodam, że najbardziej nurtująca jest kwestia przejęcia przez chrześcijan części tradycji faryzejskiej. Z jednej strony na kartach Nowego Testamentu, faryzeusze przedstawiani są jako ci, którzy nic tylko czają się jak tutaj ukatrupić Jezusa (z drobnym wyjątkiem w postaci rabina Gamaliela - jednego z najważniejszych autorytetów faryzejskich tamtych czasów - który w Dziejach Apostolskich przedstawiony został akurat