Wpis z mikrobloga

123 + 1 = 124

Tytuł: Emigracja
Autor: Malcolm XD
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★

Nie jestem fanem ani past, ani memów. Nie to, żeby miał coś przeciwko nim, zwyczajnie mnie nie bawią - może jestem freethinkerem? Dlatego z dystansem podchodziłem do tej książki. Ale - myślę - całkiem krótka, było o niej głośno, potrzebuję odskoczni od innych lektur, czegoś lekkiego, to spróbuję. W "Emigracji" znalazłem wszystko, co obawiałem się, że tam będzie. "Pastowy" język, momentami (chyba nawet przeważającymi) dość wulgarny, ale nie w sposób, który by mnie odrzucał. Absurdalne wydarzenia. Choć może nie do końca - bo wydarzenia całkiem prawdopodobne, choć przedstawione w groteskowy sposób. Przerysowane, ale całkiem płytkie postacie. Mnóstwo dygresji - niekiedy komicznych, często trafnych.
Ku mojemu zdziwieniu taka mieszanka okazała się całkiem dobra. Kilkukrotnie przy lekturze rżałem w głos, jak ogier przy kryciu klaczy, choć z zupełnie innych powodów. Kilkukrotnie też zgadzałem się z obserwacjami autora, a niekiedy dotyczyły one tematów i zjawisk całkiem poważnych. Mimo, że przedstawione w całkiem zabawny sposób. Cóż, na tym polega satyra i jest ciekawym, choć czasami trudnym w odbiorze sposobem przedstawienia rzeczywistości.

Książka opowiada o przygodach dwóch jeszcze nastolatków, którzy w czasie najdłuższych wakacji w życiu wyjechali do UK, żeby przywieźć trochę funtów szterlingów. Sama podróż zaczyna się mocną przygodą, a dalej to już z górki. Bohaterowie zmieniają miejsca pobytu, prace, pomysły dostosowując się do zmieniających się warunków i popadając w coraz to inne kłopoty.

Generalnie, jeśli szukacie łatwiej, lekkiej rozrywki, trochę w slapstickowych klimatach (o ile tego określenia można użyć do książki), to jest to dobra, fajna pozycja. I poza całą prostotą jest ona o czymś - o emigracji właśnie i o tym, jak ona często może wyglądać, szczególnie w przypadku niewykwalifikowanych pracowników z Europy (Środkowo) Wschodniej.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
George_Stark - 123 + 1 = 124

Tytuł: Emigracja
Autor: Malcolm XD
Gatunek: literat...

źródło: comment_1610968679ytbOyuvOhfBJgoBcqbfnTq.jpg

Pobierz
  • 3