Wpis z mikrobloga

Cześć. Czy ktoś z Was przenosił kredyt hipoteczny z Ing do innego banku? Mam kredyt ze stałym oprocentowaniem i chcę zmienić ofertę na oprocentowanie zmienne. Na razie orientowałam się w Millenium i wychodzi korzystniej niż w ING. Jaka oferta jest teraz najlepsza na rynku? Z góry dzięki za pomoc. ( ͡° ͜ʖ ͡°) #kredythipoteczny #kredyt
  • 17
@marcpol: cześć Mateusz. Nieruchomość z rynku pierwotnego, oddana już do użytkowania.


@kfff: Jeśli nieruchomość ma już założoną KW i nie ma w niej wzmianek to warto zastanowić się nad bankiem Pekao BH.

Wadą przenoszenia kredytu będzie ubezpieczenie pomostowe - każdy bank ma znacznie droższe ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki niż bank ING. Czas wpisu hipoteki będzie zależał od konkretnej miejscowości.
@dociekliwyobserwator: zastanawiam się nad tym cały czas. Póki co bardziej opłaca się oprocentowanie zmienne. Kredyt wzięłam jeszcze przed pandemią i wtedy bardziej rozsądne wydawało mi się oprocentowanie stałe. Po 5 latach można przejść na zmienne albo przedłużyć stałe o kolejnych 60 miesięcy.
@kfff: Też mam oprocentowanie stałe prawie do końca 2025. Tracę ok. 100 zł za każde 100 tys. kredytu. Czy chcę to zmienić? Nie, bo jak Glapiński z nienacka podniesie wibor do 10% i więcej to wiem, że zrobiłem wszystko, abym spał jak najbardziej spokojnie.
@dociekliwyobserwator: czytałam, że Glapiński jest za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie. Ewentualnego wzrostu można się spodziewać pod koniec 2022. Nie sądzę, żeby podnieśli stopy jakoś radykalnie. Ale masz rację, ciężko to przewidzieć. :)
@kfff: @dociekliwyobserwator: Dodam, że według nowelizacji Rekomendacji S w czerwcu 2021 kredyty ze stałym oprocentowaniem powinny być dostępne we wszystkich bankach komercyjnych. Być może opłacalne będzie refinansowanie takiego kredytu nadal na stałą stopę procentową.
@marcpol: dzięki za info. :) @dociekliwyobserwator na razie zostaję w ING, nie mam jeszcze wpisu do KW a w moim mieście trwa to ok. sześć miesięcy. W Millenium do czasu wpisu trzeba płacić dodatkowo 220zł, w innych bankach chyba tez. Zobaczę za pół roku jak sytuacja będzie wyglądała i wtedy zdecyduję czy przenoszę kredyt. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcpol: Jak to wygląda technicznie. Mam kredyt ze stałym wiborem wziętym w lutym. Załóżmy płacę w banku w, którym aktualnie mam kredyt i potem przechodzę do innego banku i znowu mam 5 lat stałego wiboru?


@dociekliwyobserwator: Tak, wymagane będzie zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia (w ING można je pobrać z systemu banku za darmo w wersji uproszczonej), należy złożyć wniosek w innym banku o kredyt na refinansowanie kredytu mieszkaniowego w
@marcpol: Stosując taki myk można mieć przez cały kredyt stały wibor. A co jak będzie wpis do księgi wieczystej, że na hipotece siedzi bank. Wtedy już nie ma ubezpieczenia pomostowego?


@dociekliwyobserwator: Tak, wtedy nie ma już ubezpieczenia pomostowego. Oczywiście przy przenoszeniu kredytu cała sytuacja się powtarza.