Wpis z mikrobloga

Ubuntu 16.04 lts


@art212: O panie, ta wersja systemu jest już martwa.

można jakoś wyłączyć autoryzowanie swoim hasłem np blokadę ekranu, instalowanie ważniejszych rzeczy itp?


@art212: Np mieć bezhasłowego usera ale ogólnie wyłączenie autoryzacji dla czynności administracyjnych to bardzo #!$%@? pomysł.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: rozsądny kompromis to hasło np. "1", "a", itp. Spełnia zadanie "potwierdzenia" jakichś operacji administracyjnych, a silne hasło nie ma tu żadnego sensu (ale co się naklikasz wpisując to twoje). Sam mam jedno z ww. haseł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@art212:

1. @art212: Xerus ma darmowe wsparcie do kwietnia, więc nie jest martwy. Jest archaiczny.
2. W ustawieniach wyłączasz blokadę i logowanie po uśpieniu, a. wyłączasz uśpienie, a. instalujesz Caffeine.
3. Jak nowicjusz chce w dwa dni rospiepszyć system to może wyłączyć hasło administracyjne, a nawet dodać jakieś --yes czy --force-yes. Powinno być ssmiesznie.
4. No i co ty wyprawiasz z systemem, że ciągle musisz hasłem.
5. Google.
Wyłączenie uwierzytelniania hasłem w ssh to pierwsza rzecz co powinieneś zrobić.


@maisterwihaister: Tak, ale to nie ja piszę o jednoznakowym haśle jako "rozsądnym kompromisie". Biorąc to pod uwagę, nawet nie zakładałem, że mógłbyś korzystać z kluczy. Btw ciekawe czy klucze też szyfrujesz jednoznakowymi hasłami xD

A mocne hasło do lokalnego konta to bezsens.


Tak, ale ty poszedłeś w drugą skrajność. Hasło do systemu najlepiej mieć średnie. Ale brak hasła lub ultra
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: do kluczy to jest ssh-agent ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale tak na poważnie, to serio nie rozumiem przed czym by miało chronić hasło do systemu jak ma się zaszyfrowany dysk. Nie zostawiaj odszyfrowanego komputera w publicznych miejscach i dobrze, nie?
Ale tak na poważnie, to serio nie rozumiem przed czym by miało chronić hasło do systemu jak ma się zaszyfrowany dysk.


@maisterwihaister: przed uprzywilejowaniem dowolnego wykonywanego kodu na komputerze, na którym aktualnie pracujesz oraz jakbyś nawet przypadkiem zostawił komputer na minutę, to łatwiej podejrzeć 1 znakowe hasło niż np 10 znakowe proste hasło. Już zwłaszcza jakby ktoś wyrwał ci komputer siłą.

Nie zostawiaj odszyfrowanego komputera w publicznych miejscach i dobrze, nie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013:

przed uprzywilejowaniem dowolnego wykonywanego kodu na komputerze, na którym aktualnie pracujesz oraz jakbyś nawet przypadkiem zostawił komputer na minutę, to łatwiej podejrzeć 1 znakowe hasło niż np 10 znakowe proste hasło. Już zwłaszcza jakby ktoś wyrwał ci komputer siłą.

No w sumie.

A co do szyfrowania w linuksie to mniej więcej wiem, z tym że mam zaszyfrowany / (a w rzeczywistości to kilka partycji).
Mimo wszystko chyba zostanę przy wygodzie,
A co do szyfrowania w linuksie to mniej więcej wiem, z tym że mam zaszyfrowany / (a w rzeczywistości to kilka partycji).


@maisterwihaister: W skrócie jak masz kontener LUKS z partycjami w środku to każde uruchomienie systemu i wpisanie klucza dla LUKS odszyfrowuje ci partycje. Więc w praktyce nawet jak masz zablokowaną sesję to w praktyce masz odszyfrowany kontener i klucz do niego w ramie :P Jak juz chcesz się tak