Wpis z mikrobloga

#podatki #nieruchomosci cześć Mirki, zamierzam sprzedać mieszkanie które kupiłem 3 lata temu na kredyt. Kwota ze sprzedaży będzie przeznaczona na spłatę pozostałego kredytu za sprzedane mieszkanie oraz na wkład własny do kredytu na nowe mieszkanie. Czy w takim przypadku muszę zapłacić podatek dochodowy 19% czy mogę skorzystać z ulgi? Może ktoś z Was był w takiej sytuacji?
  • 10
@kemot1988: z tego co ostatnio czytałam to ta kwota niestety podlega opodatkowaniu. Ale najlepiej będzie się chyba upewnić w urzędzie skarbowym (ponieważ jest przeznaczona na spłatę kredytu a nie cele mieszkaniowe - #!$%@?, wiem)
@kemot1988: u mnie było tak:
miałek kredyt hipoteczny w cześci spłacony.
sprzedałem mieszkanie > cześć poszła na rachunek techniczny, cześć (nadwyżka) na moje konto
kupiłem nowe mieszkanie za to co zostało, jako wkład własny, patrz wyżej
nie płaciłem podatków za to.
@naraya: 2019
masz w artukule:

Dziewczyna wyjaśniła, że swój udział w nieruchomości nabyła w 2015 r., kiedy zmarł jej ojciec. Sprzedała w 2016 r., a więc przed upływem pięciu lat od nabycia. To oznacza, że dochód podlega opodatkowaniu.


ja nie płaciłem, nikt mnie nie sciga, żyję szczęśliwy.
Co nie znaczy że nie będzie, bo przez tą samą księgową miałem ponad 2k w plecy na uldze na dziecko.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kemot1988: nie zapłacisz jeśli kasę przeznaczyć na cel mieszkaniowy. Niestety, spłata kredytu się w to nie wlicza i trzeba zapłacić od tego podatek. My właśnie czekamy aż minie 5 lat. ¯\_(ツ)_/¯
@luukasek: a mój znajomy sprzedał mieszkanie przed upływem 5lat od zakupu, częściowo spłacił hipotekę a częściowo miał na wkład własny na kolejną nieruchomość.
Też nie zapłacił podatku bo myślał, że to są cele mieszkaniowe.
Po czasie urząd skarbowy naliczył mu podatek od kwoty którą poszła na spłatę kredytu. Dodatkowo dostał karę, o ile dobrze pamiętam to chyba 5tys PLN mu naliczyli. Łącznie wpadło mu ponad 20tys do zapłaty...
Dopytaj się lepiej
Niestety, spłata kredytu się w to nie wlicza i trzeba zapłacić od tego podatek. My właśnie czekamy aż minie 5 lat. ¯_(ツ)_/¯


@belie: Czyli dobrze myślałam.
#!$%@? toto strasznie.