Wpis z mikrobloga

@konstelacjaniesamowitosci:
funkcje, jak funkcje - musisz umiec wyciagnac jakies dane z innych (funkcje daty, zaokraglania, logiczne, itp itd, filtry...)
zeby potem moc je analizowac i budowac relacje miedzy nimi - a tu juz masz funkcje iferror, indirect, xlookup/vlookup, index, match, countif(s), sumif(s), sumproduct; niektore z nich czesto sa zastepowane: pivot tables, ktore z kolei sa wypierane (albo i nie) przez power query i inne narzedzia. o wykresach na poziomie zaawansowanym nawet
@konstelacjaniesamowitosci: Zadne. Zabierasz sie za to ze zlej strony. Excel w dzisiejszych czasach schodzi na drugi plan. Co wiec trenowac? SQL + BI Tool. Jak trenowac?

1. Wchodzisz na kaggle i sciagasz jakis skomplikowany dataset(skomplikowany = kilka tabel, zebys musial porobic joiny)
2. Laczy tabele (albo bezposrednio z poziomu tableau/powerbi albo w sql serwerze)
3. Tworzysz jakis dashboard.

Powodzenia!

PS. Jesli mimo wszystko chcesz skillowac Excela to poczytaj/poucz sie o Toolpaku
solver, szukanie wynikow, scenariusze. vba zeby automatyzowac sobie niektore zadania.

to jest absolutne minimum.


@taju: Solver tym minimum chyba - mam nadzieje - raczej nie jest? VBA tez raczej dla tych jak ja typu 'work smarter - not harder'.
Bardzo fajnie i konkretnie okresliles zagadnienia, jestem ciekawy gdzie pracujesz i co robisz.
Co masz na mysli piszac o "wykresach na poziomie zaawansowanym"?

@konstelacjaniesamowitosci
Reasumujac wypowiedz @taju i dodajac punkt 3 @
Bardzo fajnie i konkretnie okresliles zagadnienia,


dziekuje

jestem ciekawy gdzie pracujesz i co robisz.


@papapapuga: nie pracuje, czekam na emeryture i otwarte niebo do Maroko ;) A kiedy pracuje - zajmuje sie doradztwem, change/transformation management, szkoleniami...

Co masz na mysli piszac o "wykresach na poziomie zaawansowanym"?


cos ponad podstawowe wykresy liniowe i histogramy, np

- chociaz odrobine interaktywne, w sensie mozna wybrac cos z listy i wykres sie zmienia pokazujac inne
Pobierz
źródło: comment_1611105298YbLopM3dQeAxl9yY8hUE7f.jpg
@taju: Mireczku, niezwykle zacny wykres. Możesz polecić z czego się uczyłeś? Przyznam szczerze przez ostatnie 2 lata strasznie cofam się z excela i używam już tylko najprostszych formuł i myślę że mam problem z odtworzeniem 3/4 wiedzy jeszcze z przed 5 lat.

@papapapuga: Polecił byś któreś podcasty?

Mam trochę za cel na ten rok się podciągnąć i potrzebuje źródeł
@papapapuga szczerze mówiąc jeżeli chodzi o dashbordy jestem zupełnie początkujący. Tz coś tam robiłem ale na minimalnym poziomie.

Dzięki za linki, zacznę ogarniać.

Problem jest taki że nie mam też pojęcia o power bi. Z poprzedniej firmy odszedłem na etapie wdrażania a teraz to czysty prl i staram się podźwignąć tutejsze raportowanie z gówna.
Problem jest taki że nie mam też pojęcia o power bi


@Aiween: Nie szkodzi, poleciłbym zacząć od najstarszych postów na blogu Chandoo. Czytam go od czasów gdy nazywał siebie Pointy Haired Dilbert, jakieś lata 2010+, jestem pewien, że nie zawiedziesz się. Interaktywne wykresy, ciekawe użycie pivotów, rozwijane listy, generalnie dosyć nieszablonowe podejście do Excela bez zbędnych blablabla, samo mięsko.
Mireczku, niezwykle zacny wykres. Możesz polecić z czego się uczyłeś?


@Aiween:
Dziekuje. #2?

Z szeroko pojetego internetu. Nigdy nie czytalem ani nie ogladalem « kogos » lub « czegos ». Raczej mialem konkretne problemy do rozwiazania i jesli nie wiedzialem jak - wtedy szukalem. Wideo i tak rzadko ogladam - wole pisane. Ale chyba zobacze te rzeczy polecane tu przez mirka powyzej.