Wpis z mikrobloga

  • 13
187 + 1 = 188

Tytuł: Wielki Gatsby
Autor: F. Scott Fitzgerald
Gatunek: powieść
Ocena: ★★★★★

Nie będę ukrywał, że w okolicach połowy książki chciałem odpuścić sobie dalsze czytanie, mimo że całość ma raptem 235 stron (w posiadanym przeze mnie wydaniu). Przemogłem się jednak, poświęciłem dodatkowe dwie godziny i o ile ostatecznie powieść oceniam neutralnie (stąd taka, a nie inna liczba gwiazdek), to nikomu jej nie polecę.

Narracja pierwszoosobowa powinna zbliżyć nas do wydarzeń, osadzić w ich centrum, co autor starał się dodatkowo zintensyfikować zarysowując osobę narratora w przydługich opisach. Miałkość tej, jak i innych postaci (może poza tytułową, choć też tylko do pewnego stopnia) sprawia, że dużą część treści określiłbym po prostu mianem daremnej. Gdyby okroić powieść o połowę, mogłaby moim zdaniem tylko zyskać, choć trudno wtedy byłoby to sprzedać jako samodzielną książkę.

Zakończenie ratuje całość i sprawia, że lektura nie wydaje się kompletną stratą czasu. Niestety, moim zdaniem motywy przedstawione w Wielkim Gatsbym, inne powieści i dzieła kultury zdążyły już ukazać lepiej, pełniej i ciekawiej, a sam warsztat autora też nie zasługuje na pochwałę.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Pobierz
źródło: comment_1611599694faiLWMwIW4uvYVbp8QcMBX.jpg
  • 1