Wpis z mikrobloga

Mirasy, może ktoś jak ja miał bądź ma dylemat którą konsolę zakupić. To poniżej napiszę kilka zdań swoich opinii na temat Xbox Series X, którego posiadam od grudnia 2020, oraz na temat PS5 które posiadałem kilka dni (tak, posiadałem, bo finalnie konsola wróciła do sklepu - dlaczego? szczegóły napiszę poniżej).

XSX jest praktycznie bezgłośny, wyjątkiem jest odczyt danych z napędu, ale na szczęście nie włącza się on co 20-30 min jak w PS5. Do tego jest o wiele chłodniejszy, temperatury praktycznie nie czuć wcale (na obudowie) podczas długiego grania (AC:Valhalla, Cod, Fifa, Mass Effect, Wiedźmin, StarWars i parę innych tytułów - zero jakiegoś nagrzewania), co jest ważne ponieważ wiatraka w ogóle nie słychać, a mimo to daje radę ochłodzić x-klocka.

Pady dla mnie wygodniejsze w Xbox, pomimo, że całe życie byłem za obozem niebieskich (prywatnie od premiery miałem PS4 Slim ale grałem na wszystkich konsolach PS od PSX aż do PS5), mniej się ślizgają palce bo tych "grzybkach" i samo ułożenie "na upośledzonego" wg mnie wygodniejsze. W PS5 są "bezdźwiękowe" przyciski, natomiast te w Xboxie "klikają" (chodzi o DPAD oraz o L1/LB,L2/LT, R1/RB,R2/RT) i jest to normalne (na początku mogło dziwić czy to poprawne zachowanie, ale później się człowiek przyzwyczaja, zważywszy na to, że wszystkie tak mają i tak ma być).
Mimo to kontrolery w PS5 i tak są o wiele lepsze niż pady w PS4, a adaptacyjne triggery to świetny ale męczący na dłuższą metę bajer.

Funkcja quick resume w XSX to jest serio deal breaker, nie wszystkie gry to obsługują, ale te które to mają to aż chce się je włączać :) Czasem jak mnie złapie złość bo coś się nie udaje w jakimś tytule to szybko przeskoczę do drugiego, bardziej relaksującego, a później wracam. Całość zajmuje kilka sekund.

System i UI: zdecydowanie wygrywa PS5, mimo, że interfejs w Xbox nie jest tragiczny, to mogliby troszkę nad tym popracować. Ktoś kto nie ogarnia zbytnio kwestii nowinek technologicznych, może mieć problem z poruszaniem. Sam mam już dwa miesiące XSX a czasem muszę chwilę pomyśleć gdzie jest jaka funkcja.

Dźwięk - tutaj za wiele się nie wypowiem, ale na słuchawkach brzmi chyba lepiej PS5, ale ja po prostu słyszę co tam ćwierka z głośników TV i to mi wystarcza.

O PS5 mówię w czasie przeszłym, ponieważ zwróciłem ją do sklepu. W moich poprzednich wpisach wstawiałem linki jak ona brzmi:
https://streamable.com/knci46
https://streamable.com/1cw7kv
https://streamable.com/jar292

I nie jest to odosobniony przypadek, mnóstwo ludzi ma ten problem. Żadne gumki czy regulacja śrubek wiatraka u mnie nie pomagała na tyle, aby problem był wyeliminowany (chociaż dało się go zniwelować). Od tego specyficznego "tu tu tu tu tu" bolała mnie głowa po kilkudziesięciu minutach grania...
Może ktoś w ogóle tego nie słyszy lub mu to nie przeszkadza, wtedy będzie zadowolony. Ja nie byłem i czekam aż mi się trafi dobra sztuka albo ogarną produkcyjnie kolejną rewizję.

To w sumie tyle z grubsza, jakby kogoś interesowało coś jeszcze to pytajcie.

#ps5 #playstation5 #xsx #xbox #xboxseriesx #playstation
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuta_senator: mam już XSX i zasotsniwam się nad zakupem PS5 do testów ale jak czytam, że jest PS jest słyszalny podczas rozgrywki to jakoś mnie to zniechęca. Pewnie nie jest to hałas jaki generuje PS4 Pro ale mimo wszystko wolę gdy konsola nie generuje zbędnego hałasu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@winne: wspomniałem już w którejś swojej wypowiedzi - nie chodzi o natężenie dźwięku od wiatraka tylko o jego specyficzny rodzaj, częstotliwość. U mnie powodowała ból głowy dosłownie. Słychać to na filmikach wyżej do których linki podałem, nie chodzi o to "brzęczenie" tylko jakby cykliczny gwizd (?), coś w ten deseń.
@kuta_senator: Z jednej strony są jakieś racje ale z drugiej strony zastanawiam się, czy przy nowej generacji należy konsoli używać jako poduszki bo ja chyba coś źle robię

Nie wiem jak to wyglądało z wcześniejszymi Xboxami ale użytkownicy Playstation przez 7 lat grali na odrzutowcach a teraz nagle w każdym obudził się akustyk i usłyszy każde brzdęknięcie w konsoli. Pewnie są jakieś trefne głośne egzemplarze ale ja do swojej PS5 muszę
@Danio_1992: widzisz, nie obraź się ale po prostu nie rozumiesz problemu :) Powtórzę - nie chodzi o natężenie dźwięku generowanego przez wiatrak tylko jego rodzaj, specyficzna częstotliwość (tzw. humming jak to się na YT określa, niektórzy mylą to z "coil whine"). Konsola jeśli chodzi o dB to jest o wiele cichsza niż moja poprzednia PS4 Slim, ale jednak generuje ten specyficzny dźwięk który doprowadza do szewskiej pasji... :)
@kuta_senator: Rozumiem sprawę natężenia tego dźwięku tylko zastanawiam się jak blisko musi niej ktoś być podczas grania, żeby stało się to uciążliwe

Ogólnie temat jest na dzień dzisiejszy ciężki, bo każdy egzemplarz jest inny i na podstawie swojego mogę stwierdzić, że wzorując się wrzuconymi filmikami z Twoim egzemplarzem coś było nie tak, bo w takiej odległości od konsoli ja prawie nic bym nie słyszał

Mimo wszystko szkoda, że Sony pozwala sobie
@kuta_senator potwierdzam, miałem to samo z tym gwizdaniem. Dźwięk nie jest mega głośny, ale jego brzmienie i częstotliwość, sprawiają, że przebija się przez inne dźwięki i jest naprawdę strasznie uciążliwy. Pisałem o tym wczoraj właśnie, że udało mi się to praktycznie wyeliminować do 0 wlaśnie przez podłożenie orignów i przede wszystkim przez odpowiednie dokręcenie śrubek. Namęczyłem się z tym, bo naprawdę milimetr obrotu jedną śrubką sprawiał, że dźwięk wracał, więc 4 śrubki
@StinkyPoljakTheWorm: PS ma raptem póki co niecałe 20 tytułów ekskluzywnych, z czego interesujące dla mnie jest dosłownie kilka (m.in. God of War czy Days Gone), więc jak komuś nie zależy na tych tytułach to większość zdecydowaną ogra na Xbox.

@zimnyZmarzlak: wiatrak na pewno, bo regulując jego dokręcenie i podkładając o-ringi pod śrubki mocujące wiatraka dało się to mocno zniwelować

@Danio_1992: chyba na ostatnim filmiku czyli jakieś 3-4m od konsoli
@DawidXO: Aż chętnie posłuchałbym na żywo takiego egzemplarza, ja mam konsolę jakieś 2m od siebie podczas grania i w nocy specjalnie wyciszałem telewizor i przy kompletnej ciszy słychać jakąś tam pracę ale to muszę skupić się bezpośrednio na tym dźwięku, żeby cokolwiek usłyszeć bo sam w sobie kompletnie nie zwraca mojej uwagi taka zwykła praca elektroniki
@Danio_1992 no to nic tylko się cieszyć, że Ci się trafił egzemplarz z lepszym wiatrakiem. Ja się przesiadłem z ps4, które chodziło jak odrzutowic i mimo wszystko mogę powiedzieć, że ten głośny szum ps4 był przyjemniejszym i mniej przykuwającym uwagę dźwiękiem niż to gwizdanie.