Wpis z mikrobloga

214 + 1 = 215

Tytuł: Nanga Dream - opowieść o Tomku Mackiewiczu
Autor: Mariusz Sepioło
Gatunek: biografia, literatura górska
ISBN: 9788324055432
Ocena: ★★★★★★★

O tragedii na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku chyba nie trzeba nikomu mówić. Historia tej wyprawy, a w zasadzie późniejszej akcji ratunkowej, swego czasu była bardzo medialna, a dla mnie osobiście bardzo trudna. O osobie Tomka Mackiewicza słyszałem już wcześniej, bardziej w negatywnym świetle z perspektywy tzw. "środowiska", później, już po jego śmierci stał się bardziej człowiekiem z pasją, inspiracją.
Bałem się, że książka ta będzie zrealizowana w większości na kanwie tamtejszych tragicznych wydarzeń. Na szczęście tak nie było. W książce poznajemy Tomka od najmłodszych lat, głównie na podstawie opowieści jego ojca, żony Joanny i licznych przyjaciół. Dzieciństwo, wczesna młodość, narkotyki, odwyk, powrót do życia i wreszcie podróże, a później góry - wszystko to nie jest tutaj tylko suchą historią, ale też emocjami i opisem relacji z ludźmi wokół, problemami "środowiska wspinaczkowego", osobliwą jak na dzisiejsze czasy filozofią życia tego człowieka. I to ostatnie dla mnie jest w tej książce najważniejsze, coś dlaczego warto ją przeczytać, żeby zyskać kolejne odpowiedzi na podstawowe pytania typu: jak żyć, jak mieć i realizować swoje marzenia, jak być outsiderem.
Jak wspomniałem książkę szczerze polecam. Z czystym sumieniem dałbym jej 8/10, jednak jak dla mnie jest zbyt chaotyczna i milczy na temat kilku powszechnie znanych faktów. Za to zabieram jedną gwiazdkę. Dla osób zainteresowanych szczegółami ostatniej wyprawy tytułowego bohatera polecam książkę od Elizabeth Revol.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Pobierz
źródło: comment_1611923340oqpU5iCPGQA8Eqd4AzBh2O.jpg