•  

  225 + 1 = 226

  Tytuł: Na południe od Brazos
  Autor: Larry McMurtry
  Gatunek: literatura piękna
  ISBN: 978-83-7731-276-6
  Ocena: ★★★★★★★★★★

  Akcja powieści toczy się w późnych latach siedemdziesiątych XIX wieku. Głównymi bohaterami są dwaj kapitanowie: Woodrow Call oraz Augustus McCrae, którzy po około 20 latach walk z Indianami oraz meksykańskimi bandytami osiedlili się w Teksasie. Po przyjeździe ich dawnego kompana Jake'a Spoon'a decydują się zorganizować spęd bydła aż do Montany, tak aby zostać pierwszymi ranczerami na północ od Yellowstone. Choć główni bohaterowie mają różne motywacje i bardzo się od siebie różnią, Gus jest gadatliwy i wesoły, lubi spędzać czas w barach, Call wieczory woli spędzać w samotności, to jednak obu kusi perspektywa zobaczenia tej dziewiczej krainy. W tym celu zatrudniają kilku kowbojów i wraz z pozostałymi towarzyszami wyruszają na daleką północ. Po drodze napotykają wiele zagrożeń, co sprawia, że nie wszyscy będą w stanie dotrzeć do celu.

  Główną siłą tej powieści są jej bohaterowie i interakcje między nimi. Mamy kowbojów, bandytów, Indian, stróżów prawa, prostytutki, szulerów, żołnierzy, łowców bizonów, a więc wszystkich kojarzących się z Dzikim Zachodem. Ważniejsze jednak od tego są ich charaktery, a te autor wykreował wyśmienicie. Są osoby mocne i dominujące, osoby przyzwyczajone do wypełniania rozkazów, żądni przygód oraz tacy którzy wolą osiedlić się w bezpiecznym miejscu, bystrzy oraz niezbyt rozgarnięci życiowo. W dziele McMurtry'ego nie brakuje momentów zabawnych i wzruszających. Czytając je nie sposób oprzeć się wrażeniu, że każdy z bohaterów zmaga się ze swoimi rozczarowaniami czy tragediami jakie ich spotykają. Narracja prowadzona jest z perspektywy wielu osób, dzięki czemu jeszcze lepiej możemy poznać ich wewnętrzne rozterki. Poza wątkiem głównym obserwujemy dorastającego Newta, beznadziejnie zakochanego w prostytutce kowboja czy szeryfa poszukującego żony, która go zostawiła.

  Poza mnogością wątków i poruszonych w książce tematów warto pochwalić wydanie wzbogacone o posłowie oraz zdjęcia z serialu, który pewnie wkrótce obejrzę.

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazki #western

  źródło: brazos.jpg