•  

  229 + 1 = 230

  Tytuł: Krwawy południk
  Autor: Cormac McCarthy
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆

  Po świetnych książkach Droga i To nie jest kraj dla starych ludzi przyszedł czas na zawód.

  Ta książka w porównaniu do wymienionych jest zdecydowanie obszerniejsza pod względem narracji. Jednak przedstawienie bohaterów i dialogów jest podobne, bohaterów prawie nie poznajemy, a rozmowy są dość sztywne.

  Nie spodobało mi się to, męczyło mnie czytanie ponad 400 stron o postaciach, których prawie w ogóle nie poznałem, przez co książka nie budziła żadnych emocji. Główny bohater przez większość fabuły jest tylko gdzieś w tle, a najciekawsza postać zaczyna być dobrze widoczna gdzieś w połowie książki.

  Duży plus za świetny klimat dzikiego zachodu, gdzie życie ludzkie i nie tylko ludzkie nie ma żadnej wartości. Książka jest bardzo brutalna. I plus za postać sędziego, kolejny raz wykreowanie postaci szaleńca autorowi bardzo się udało.

  Ale niestety fabuła była dość monotonna, a postacie bez wyrazu przez co ciężko się to czytało.

  #bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #cormacmccarthy

  źródło: 352x500 (6).jpg

  •  

   @smierdakow: tyle szukałeś a tak nisko oceniasz

  •  

   @smierdakow: też skończyłem to niedawno.
   Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony to jedna z tych książek które są na tyle skomplikowanymi i głębokimi dziełami, że zasługują na najwyższą ocenę. McCarthy bardzo się przyłożył, żeby dzieło było możliwie jak najbardziej autentyczne (tło, historia, wizja Ameryki i Meksyku w latach 1850~; co ciekawe, Glanton to postać historyczna, a sędzia Holden też pojawiał się we wzmiankach historycznych, choć McCarthy trochę podkoloryzował jego postać). Do tego umiejętnie wplótł mnóstwo motywów z literatury.
   Z drugiej strony odnoszę wrażenie że jeśli nie posiada się wykształcenia z literatury to ciężko cokolwiek z niej wyciągnąć. Sam bym nie wpadł na istnienie w niej chociażby połowy motywów, gdyby nie te wykłady z Yale:
   - https://youtu.be/FgyZ4ia25gg
   - https://youtu.be/7ZFmf4T5L3o

  •  

   @arctic6 to może też wina wydawcy, ja jednak byłem nastawiony na western, a twoj komentarz zmienia trochę sprawę, rzeczywiście niesprawiedliwa ocena, ale nie zmienia to faktu, że mi się ciężko czytało

   +: arctic6
  •  

   @smierdakow: też byłem tak samo nastawiony. Ponadto naczytałem się recenzji na Goodreads, gdzie ludzie wychwalali to jako najbardziej realistyczny western (a ja uwielbiam non-fiction i realizm) i ubolewali, że jeszcze nie nakręcono filmowej adaptacji. Nie wiem co palili ci ludzie, ale wg mnie próba ujęcia tego w scenariusz byłaby totalnym niewypałem.
   Tymczasem ta książka stoi chyba obok "Ulysses", "Moby-Dick" i Biblii. To znaczy może być arcydziełem albo gniotem, zależnie od nastawienia czytelnika. Dla mnie tym razem była gniotem, ale jak się dokształcę to na pewno przeczytam jeszcze raz.

  •  

   @smierdakow: @arctic6: pozwolę sobie zgłosić zdanie odrębne ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
   Nie czytałem opinii, ani nie słuchałem wykładów linkowanych przez @arctic6. Ja tę książkę odebrałem jako monumentalny opis zbrodni człowieka na ludzkości i naturze. Swoją drogą ciekawe porównanie do Ulissesa, rzeczywiście jest pewne podobieństwo w stylu narracji, McCarhty nie zaznajamia nas z intencjami bohaterów, a pozostawia nas z ich uczynkami bez wyjaśnień. Prowadzi nas przez pustkowia od jednej krwawej groteski powodowanej przez chciwość do następnej. Szubrawcy, mordercy, szabrownicy i hieny - oglądamy ich jak przez szkiełko kalejdoskopu, a wszystkich tych nikczemników i ich fantasmagoryczne wręcz, a jednak z kronikarską dokładnością odtworzone potworności spaja w całość postać Holdena; bez wątpienia najciekawsza w całej powieści. Z całą stanowczością nie zgadzam się, że Holden jest szaleńcem. Postrzegam go jako postać nierzeczywistą, na co zresztą wyraźnie w kilku miejscach wskazuje narracja: Holden twierdzi, że nie da się go zabić, że pląsa na Ziemi już bardzo długo. Myślę, że jest on ze swoją całą genialną mądrością i całym swym niezmąconym złem (pamiętacie jak kupił szczenięta od chłopca tylko po to, by za chwilę cisnąć je spętane w worku w fale potoku) czymś w rodzaju arche człowieka - tak jakby w jednym Holdenie, skupiały się uczynki wielu setek najemnych kowbojów, którzy przemierzyli prerie przed nim, a także, co wynika ze sceny finałowej, nie dającej nadziei na to, że człowiek może stać się lepszy - po nas.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Tymczasem Lukas Podolski mniej niż 10h temu zajebał bombę w Łęcznej a aktualnie siedzi sobie w Das Supertalent
  #mecz #ekstraklasa #gornikzabrze

  odpowiedzi (9)

 • odpowiedzi (30)

 • avatar

  Ciekawostka geograficzna: Mimo porównywalnego klimatu, Stany Zjednoczone znajdują się w większości na południe od Europy. Granica między USA i Kanadą znajduje się trochę na północ od Paryża, zaś Polska i Wielka Brytania są w całości na północ od tejże granicy.

  W wyniku tego typowo chłodne Amerykańskie miasta takie jak Chicago lub Detroit znajdują się na tej samej wysokości co Rzym czy Barcelona, zaś Huston i Miami są na tej samej wysokości co Egipt.

  Także z tego powodu przeciętny Polak doświadcza aktualnie średnio 1-2 godziny mniej słońca niż obywatel USA

  Dzisiaj słońce w Warszawie wzeszło o 07:16 i zaszło o 15:30, dając Warszawiakom 8 godzin i 13 minut słońca(nie uwzględniając zachmurzenia)

  Dla porównania:

  Seattle, jedno z najbardziej północnych dużych miast w USA - Wschód o 07:32 i zachód o 16:21, 8 godziny i 50 minut słońca.

  Nowy Jork - Wschód o 06:56, i zachód o 16:30, 9 godzin i 34 minut słońca.

  Miami - Najbardziej południowe duże miasto w kontynentalnych Stanach - Wschód o 06:47, zachód o 17:29, 10 godzin, i 42 słońca.

  Honolulu, stolica Hawajów - Wschód o 06:50 - zachód o 17:48, 10 godzin i 58 minut słońca. 2 godziny i 45 minut więcej niż w Warszawie.

  Podsumowując, Polacy nie tylko zarabiają ułamek tego co Amerykanie, ale nawet słońce jaśniej świeci za oceanem. Dobranoc.
  #mapy #mapporn #usa #ciekawostki #heheszki
  pokaż całość

  odpowiedzi (18)