Wpis z mikrobloga

245 + 1 = 246

Tytuł: Limes Inferior
Autor: Janusz Zajdel
Gatunek: science fiction
Ocena: ★★★★★★★★★

Książka wskoczyła na pierwsze miejsce moich ulubionych pana Zajdla. Nieprawdopodobnie ciekawa struktura powieści, czyta się w zasadzie sama. Świetnie zarysowane społeczeństwo, pomysły pokroju Klucza czy Aparatu trzeźwości w samochodach. Styl mistrza i swoboda przepływania między egzystencjonalnymi rozważaniami o pozycji ludzi we wszechświecie a akcją książki powoduje, że trudno się oderwać (nawet od audiobooka).
Zaskakujące twisty fabularne, których ilość jest wykładnicza w stosunku do czasu pozostałego w lekturze.
Zamiast nie mającego prawa działać społeczeństwa "Roku 1984" warto zobaczyć jak "działa" społeczeństwo pozornej Utopii- Argolandu. I jak nasz bohater, Sneer, odnajduje się w tej dżungli tragikomedii dla hipotetycznego obserwatora.

#czytajzwykopem #ksiazki #bookchallenge 5/24 #wykopkindleclub #scifi

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 245 + 1 = 246

Tytuł: Limes Inferior
Autor: Janusz Zajdel
Gatunek: sc...

źródło: comment_16121876257zBGO6Bmup1xJHjtCrWMwM.jpg

Pobierz
  • 11
@FormalinK: chyba moja ulubiona książka Zajdla.

Zamiast nie mającego prawa działać społeczeństwa "Roku 1984"


@FormalinK: i podoba mi się ten komentarz, wszyscy wspominają 1984 w kontekście antyutopii czy zmian w naszym świecie, gdzie tak naprawdę to Huxley czy Zajdel zdecydowanie bardziej trafili z tym w jakim kierunku może pójść nasze społeczeństwo
@FormalinK: warto dodać, bo nie każdy współczesny czytelnik może to wyłapać, że na pomysł "klucza" będącego połączeniem współczesnej karty płatniczej, z elektronicznym dokumentem tożsamości i smartfonem autor wpadł w momencie, gdy o kartach płatniczych w Polsce nikomu nawet się nie śniło, a w USA dopiero zaczynały się pojawiać ich pierwowzory, a elektroniczny identyfikator z zakodowanymi informacjami o właścicielu i z zabezpieczeniem działającym na "odcisk palca" to już było czyste Science Fiction.
@Alkreni: obecnie masz smartfony odblokowywane odciskiem palca, odblokowanym smartfonem często możesz płacić zbliżeniowo do wysokości bezpinowego limitu. Więc jakby nie patrzeć, dla zdziercy cośtam by się znalazło :D
Czy masz do polecenia jakiegoś innego autora który piszę książki o podobnej tematyce?

Wszystko od Zajdla przeczytałem (,)


@mrowa119: czytam akurat różaniec kosika. Smutna lektura ale fest na czasie.
Natomiast stylem może nie zbliżonym ale tematyką bardzo pisze John Brunner.
I to dużo wcześniej niż Zajdel. Gorąco polecam jego książki, bo czytając "wszyscy na zanzibarze" miałem wrażenie że gość opisuje obecną rzeczywistość.
Zdziwiło mnie gdy sprawdziłem datę
@FormalinK: właśnie zerknąłem ocb z serią bo nie podejrzewałem że to jakiś cykl.
Nie, to jakiś zbiór wydawnictwa złożony z 47 powieści. Widząc co wchodzi w jego skład, powieści nie mają żadnego związku ze sobą. Może to tylko jakieś odświeżone wydania, bo w końcu hajs się zgadzać musi.

W każdym razie obydwie powieści które przeczytałem nie są ze sobą powiązane.
Polecam bo lektura wydaje się z początku lekka i przyjemna, ale