Wpis z mikrobloga

269 + 1 = 270

Tytuł: Paradyzja
Autor: Janusz A. Zajdel
Gatunek: science fiction
Ocena: ★★★★★★★★★

Trzecie spotkanie z Zajdlem, i mogę go już swobodnie nazywać mistrzem gatunku- i powieka mi nawet nie drgnie.

Paradyzja to sztuczna planeta-satelita zbudowana w pobliżu planety Tartar, będącej źródłem stałych dostaw drogocennych surowców na Ziemię. Jest domem, od przeszło stu lat, dla 150 milionów mieszkańców. Ziemia dostaje możliwość- pierwszy raz od dziesięciu lat- na wysłanie na nią swojego "korespodenta", aby mógł przekazać światu, że Paradyzyjczycy są najszczęśliwszymi żyjącymi ludźmi, a sama sztuczna satelita- idealnym miejscem do życia. Jak jest możecie się oczywiście domyślać, a nasz bohater w krótkim czasie przekonuje się, jak grubymi nićmi szyta jest legenda tego miejsca.

Zajdel znowu kreuje świetny świat, w który potrafimy wejść i zaangażować się od pierwszych stron. Znowu daje nam bohatera z krwii i kości, który jest nam głównym przewodnikiem i obiektem odniesienia do wszystkich rzeczy, jakie na Paradyzji się dzieją. Znowu wymusza na nas zadawanie sobie pytania odnośnie tego, czym jest faktycznie wolność jednostki, czym jest system, jak różne mogą być cele kolektywu i jednostki i jak bardzo kolektyw może doprowadzić do ubezkształtowienia jednostki.

Świetna historia, znowu- genialne- zwroty fabularne; zabawa przy odkrywaniu puzzli; wizjonersko przedstawiony aparat działania SI; ciekawa puenta i najpełniejsze zakończenie u Zajdla jakie miałem okazję, po "Limes Inferior" i "Cylinder van Troffa", przeczytać.

#ksiazki #czytajzwykopem #scifi #bookchallenge 8/24 #wykopkindleclub

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
FormalinK - 269 + 1 = 270

Tytuł: Paradyzja
Autor: Janusz A. Zajdel
Gatunek: science ...

źródło: comment_1612453029WSqFZOgztL556U1ML2QBSN.jpg

Pobierz
  • 19
@Cinkito: przystępność raczej nie powinna być problemem (czytałam już trochę sci-fi np. Lema), ale faktycznie zależy mi by zacząć od czegoś naprawdę fajnego. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzięki za odp!
@FormalinK: no w sumie ja bym mógł napisać, że Limes > Cylinder = Paradyzja, obie mi się bardzo podobały i zasadniczo też wszystkie wysokie cenie :) Cylinder to naprawdę nieznacznie bardziej mi się podobał od Paradyzji, ale tak jak piszesz, wszystkie są świetne
Paradyzja minimalnie lepsza od Limes a jeszcze można posłuchać pięknego audiobooka. W Limes nie podoba mi się treść na okładce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FormalinK: dzięki wielkie za ten wpis, już przeczytałem i podobnie jak polecone tu Limes, zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Nawet lepsze niż Limes, bo zakończenie było jakieś sensowniejsze, bardziej spójne, a ponadto mega zaskakujące. W takim przypadku nie pozostaje mi nic innego, jak brać się za wspomniany tutaj "Cylinder" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
dzięki wielkie za ten wpis, już przeczytałem i podobnie jak polecone tu Limes, zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Nawet lepsze niż Limes, bo zakończenie było jakieś sensowniejsze, bardziej spójne, a ponadto mega zaskakujące. W takim przypadku nie pozostaje mi nic innego, jak brać się za wspomniany tutaj "Cylinder" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Precypitat: uwielbiam takie informacje bo tylko o to tutaj chodzi- o więcej dusz, które