Wpis z mikrobloga

Na główną trafiły wczoraj dwa znaleziska ( pierwsze i drugie ) odnośnie plagiatów Bayer Full, to i ja od siebie dorzucę cegiełkę.

Mam na to papiery. Uważam, że nie mam za co przepraszać - tak Sławomir Świerzyński komentuje niekorzystny dla siebie wyrok. Sąd orzekł, że przez 25 lat zespół Bayer Full miał bezprawnie wykonywać nie swój utwór i łamać prawa autorskie.


Więcej o tym można przeczytać w tym artykule, dotyczącym wykonywania przez Bayer Full piosenki "Tawerna Pod Pijaną Zgrają".
https://teleshow.wp.pl/swierzynski-komentuje-niekorzystny-wyrok-sadu-mocne-slowa-6595042505132832a

Na początku grudnia 2020 tematem numer jeden z kolei były dotacje z ministerstwa dla artystów i słowa Sławomira Świerzyńskiego w rozmowie z Agnieszką Gozdyrą wyśmiewające Kult, bądź mówiące że chory w szpitalu też potrzebuje muzyki. Świerzyński był w centrum zainteresowania internautów co poskutowało choćby znaleziskiem naświetlającym wpisywanie sobie przez Bayer Full przy ich filmach na youtube fejkowej liczby wyświetleń
Na początku stycznia zaś portale rozpisywały się o wyroku sądu na temat plagiatu piosenki "Tawerna Pod Pijaną Zgrają", natomiast mnie na początku grudnia zeszłego roku zainteresowała inna piosenka tego zespołu, zdecydowanie bardziej znana, której melodia zwrotek bardzo wpada w ucho. Nieprzypadkowo, bo pewnie wiele osób już po usłyszeniu pierwszych wersów będzie miało z tyłu głowy "Skąd ja to znam", "Gdzieś to już kiedyś słyszałem".
Tym utworem jest "Blondyneczka" z roku 1992. Jest też wersja z 1995 roku z płyty Złote przeboje, która na kanale youtube zespołu znana jest pod tytułem "Blondyneczka 98 542 163 wyświetleń ogółem". Zapewne wiele osób skojarzy to z pieśnią religijną "O Ojcze Nasz", bądź "When a Child is Born".
Jednak oryginał powstał w 1974 roku jako utwór bez tekstu o tytule "Soleado", skomponowany przez Ciro Dammicco (znany też pod pseudonimem "Zacar"), który był wówczas członkiem grupy Daniel Sentacruz Ensemble powstałej w 1974. "Soleado" było ich pierwszym singlem, który sprzedał się w Europie w nakładzie 5 mln egzemplarzy. "Soleado" bazowało w dużej mierze na jeszcze wcześniejszym utworze Dammicco "Le rose blu" z 1972 roku.
Skoro jest takie podobieństwo to zapewne zespół Bayer Full zdawał sobie sprawę, że to słychać na "pierwszy rzut ucha" więc nie ma co z góry posądzać o plagiat.
W 1992 płytę "Blondyneczka" z tym utworem wydała firma Blue Star specjalizująca się w płytach z piosenkami disco polo. Jednak pod koniec lat 90tych zainteresowanie tym gatunkiem (na szczęście) malało i wytwórnia zakończyła działalność. Prawa do jej katalogu przejęła założona w 1990 roku Agencja Artystyczna MTJ, więc wszelkich informacji na temat bazy danych z lat 90tych firmy Blue Star zapewne tam należałoby szukać.
Tak więc postanowiłem uczynić i napisałem maila z zapytaniem odnośnie utworu "Blondyneczka" zespołu Bayer Full. Screen poniżej:
https://i.imgur.com/Vlasnbl.png

Odpowiedź dość lakoniczna, na dodatek z błędem w nazwisku, ale i tak to za wcześnie na wydawanie sądów. "Potrzebne informacje" chciałoby się rzec. A gdzież by można lepiej się dowiedzieć jak nie u źródła, czyli pytając zespołu Bayer Full. Na ich stronie internetowej jest zakładka Kontakt, tak więc z tego miejsca już prosta droga. Jednak zakładałem opcję, że jeśli powiem wprost o co chodzi, to mój mail może być rzucony w próżnię, bądź dostać maila zwrotnego z odmową udzielenia mi takiej informacji. Trzeba więc było posmarować trochę wazeliną ego Świerzyńskiego, by zachęcić do udzielenia odpowiedzi. I odpowiedź uzyskałem taką jak na screenie:
https://i.imgur.com/oDQ9Een.png

Wnioski pozostawiam wam ( ͡º ͜ʖ͡º)

#muzyka #bayerfull #polska #discopolo #januszebiznesu
Pobierz kopytko1234 - Na główną trafiły wczoraj dwa znaleziska ( pierwsze i drugie ) odnośnie...
źródło: comment_1612558593f6uY5sCzWogItmCnz78Vvg.jpg
  • 1