Wpis z mikrobloga

@akiko: Usuwanie, by precyzyjniej wyrazić swoją myśl ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A więc raz jeszcze:

a ja się zastanawiam, czy zdanie tak często wygłaszane w "Przeminęło z wiatrem" przez Scarlett O'Harę "Pomyślę o tym jutro" można podciągnąć pod tę lekcję stoicyzmu?


@akiko: Co prawda nie pytałaś mnie o zdanie, ale pomyślałem sobie: a czemu niby nie? Przynajmniej z pewną dozą humoru, albo i na całkiem poważnie,
@itakisiak: Przeczytałem tak pobieżnie, ale za chwilę wróciłem do tego cytatu. Jest bardzo silny w swojej prostocie, do tego bardzo celny. Nawet największe klęski to tylko nasza osobista percepcja, zdarzenie przepuszczone przez filtr ego; największe lęki i dreszcze przebiegające po kręgosłupie na widok czegoś, co nami wstrząsa.. to wszystko nasz subiektywny odbiór, myśli.

Niestety, finalnie, uważam go za ograniczony w zastosowaniu, niesprawiedliwy i nieludzki, jeśli miałbym go pojmować ostatecznie. Może na
@Vatnajokull: Wiadomo, że w obliczu tak ciężkich sytuacji nie zmienimy swoich myśli tak łatwo, jak podczas spraw codziennych. Stoicyzm ma nas nauczyć skupienia się na rzeczach, które możemy zmienić i rzeczywiście - tu pojawia się obojętność na pozostałe rzeczy, ale po to, żebyśmy skupili się na realnej pomocy, zamiast gdybania i odchodzenia od zmysłów.