Wpis z mikrobloga

Hej, mamy w rodzinie tako dziwną sprawę, może ktoś jest w stanie coś doradzić.
Tata jest współwłaścicielem kawałka ziemi. Pozostali współwłaściciele są trudni da namierzenia, ponieważ ten kawałek ziemi jest od lat dziedziczony przez kolejnych spadkobierców. Mój tata jest jednym z takich spadkobierców, ponieważ ziemia należała wspólnie do jego ojca, wujka i kogoś jeszcze ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Z jakiegoś powodu to na niego spada obowiązek płatności podatku rolnego (sam nie umie powiedzieć czemu tak ustalili te 20 lat temu). Co roku przychodzi pismo z urzędu gminy o tym coby podatek płacił.
No i płaci. Pytanie moje jest takie:
1. Co zrobić żeby chociaż płacić część podatku a nie cały?
2. Czy naście lat płacenia podatku rolnego podlega pod zasiedzenie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nieruchomosci #podatki #kiciochpyta
  • 23
@antkowa: O ile mi wiadomo wszyscy współwłaściciele odpowiadają solidarnie za zobowiązania podatkowe a więc sorry. A w ogóle porad prawnych nie powinno się szukać na wykopie tylko znaleźć jakiegoś radcę prawnego/adwokata
@2xpapanalepiku: w jakimś starym piśmie wymienionych jest 15 spadkobiercow w tym tata. To było 20 lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Teraz pewnie jest ich drugie tyle a połowa nie wie że ma jakąś ziemię na zadupiu.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@antkowa: Jeśli przez ostatnie 15 lat płacił podatek od tego terenu, nikt się o niego nie ubiegał to może go spokojnie zasiedzieć w dobrej wierze. Sąd powinien to przyklepac. Ostatecznie to osoba która się nie interesowała ziemią traci.
@antkowa: ludzie odzyskują kamienice po 100latach i się da. W Twoim przypadku wchodziło by zasiedzenie w tzw. złej wierze bo wiesz że są spadkobiercy. Należy udowodnić że samodzielnie korzystało się z nieruchomości przez ostatnie 25 lat
@antkowa: @2xpapanalepiku: Zasiedzenie w złej wierze jest po 30 latach. Tutaj można spróbować zasiedzenia w dobrej wierze np. po 20 latach, ale 10 lat później jest pewniej. Dodatkowo można udokumentować dbanie o ten teren jakoś np. koszenie czy ogrodzenie etc.