Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie jesteśmy Izraelem Europy?

Leżymy pomiędzy Niemcami, a Rosją. Od setek lat prowadzimy z nimi wojny i od setek lat wiemy, że to nasi najwięksi wrogowie.
Dlaczego nie mamy bomb atomowych? Dlaczego nie mamy najlepszego wywiadu i wojska? Dlaczego nie inwestujemy w nowe technologie, które pozwolą nam mieć przewagę w razie konfliktu?
Dlaczego Izrael może w 50 lat być jednym z najpotężniejszych militarnie państw na świecie, a my tylko narzekamy i nie działamy?

Myślisz Izrael, widzisz zajebisty wywiad, zajebiste wojsko, uzbrojenie, technologie. Położenie geograficzne mają dramatyczne, jednak nikt im nie podskoczy.

Myślisz Polska widzisz wewnętrzne podziały w podstawowych kwestiach, gówno polityków, słabe wojsko, narzekanie i martyrologia.

Dlaczego nie możemy być jak Izrael?

#kiciochpyta #polska #izrael #wojsko #geopolityka
  • 9
Dlaczego nie możemy być jak Izrael?


@Sigurdsdottir: Przeciętny Polak nie rozpoznaje interesu narodowego. Przeciętny Polski nie angażuje się w nic co go bezpośrednio nie dotyczy. Przeciętny Polak żyje według maksymy: "Mój dom na skraju wsi, mnie to wszystko wisi".

Źródło? IDzD? Nie, moje przemyślenia po przeczytaniu kilkunastu książek o historii naszej państwowości, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów.