Wpis z mikrobloga

Kuglarz (Terathopius ecaudatus)
Kuglarz, zwany też akrobatą, jest jednym z najoryginalniejszych ptaków drapieżnych. Jedyny przedstawiciel rodzaju Terathopius (rodzina jastrzębiowate) osiąga 60-70 cm długości ciała i rozpiętość skrzydeł do 180 cm a masa ciała wynosi od 1,9 do 2,9 kg. Jego wygląd jest równie niezwykły jak zachowanie. Siedzący ptak wyróżnia się krępą, jakby nieproporcjonalną sylwetką z długimi skrzydłami i zaskakująco krótkim ogonem. Dziwaczność wyglądu podkreśla jeszcze naga, czerwona skóra wokół dzioba i oczu, krótka grzywa z tyłu głowy oraz rdzawy grzbiet i ogon, kontrastujące z czarnym upierzeniem. Kuglarz jest mistrzowskim lotnikiem. W powietrzu spędza wiele godzin patrolując swoje terytorium łowieckie. Dziennie może pokonać nawet 400 km latając z prędkością 50-80 km na godzinę. Chętnie trzyma się dróg, gdzie łatwo znaleźć padlinę, którą chętnie się żywi. Poluje przypuszczając ataki często z wysokości kilkuset metrów. Atakuje ssaki nie przekraczające wielkością zająca, oraz ptaki nie większe niż perlice i małe dropie. Często jego ofiarą padają warany i węże, w tym również jadowite żmije, co czasem kończy się śmiercią ptaka, gdyż nie jest odporny na ich jad.
O zdolnościach lotniczych kuglarza najlepiej świadczą jego loty tokowe. Tokujący samiec pikuje z dużej wysokości na samicę wykonując przy tym akrobatyczne ewolucje. Jeszcze bardziej widowiskowe są obroty o 360º wykonywane z głośnym furkotem skrzydeł podczas poziomego lotu. Para ptaków zajmuje duże terytorium o powierzchni nawet do 200 km². Czasami parze lęgowej towarzyszy trzeci ptak, zwykle jeszcze niedojrzały, który może sporadycznie pomagać w wysiadywaniu jaja, jednak zazwyczaj pojawia się on przy gnieździe, gdy grozi mu niebezpieczeństwo. Samiec jest bardzo agresywny, potrafi przegonić pawiany i nie boi się napastować nawet człowieka próbującego dostać się do gniazda.
Sylwetka kuglarza w locie wyróżnia się długimi, szerszymi u nasady i zwężającymi się ku końcowi skrzydłami. Ogon jest tak krótki, że palce nóg wystają poza niego. Kuglarz lata w linii prostej, energicznie #!$%@?ąc skrzydłami lub szybuje, zataczając łagodne łuki. Rzadko natomiast krąży, wykorzystując ciepłe prądy powietrza. Nie musi więc czekać, jak wiele innych ptaków drapieżnych, aż ogrzeje się i wyrusza na polowanie już wczesnym rankiem.
To monogamista na całe życie. Gniazduje na akacjach lub drzewach chlebowych, najczęściej w pobliżu dróg. (źródło1), (źródło2), (źróło3)
Autor
#photoexplorer #fotografia #ornitologia #ptaki #przyroda #natura #ciekawostki
Lifelike - Kuglarz (Terathopius ecaudatus)
Kuglarz, zwany też akrobatą, jest jednym ...

źródło: comment_161354772790gnsiJjbCgopEcTdTPxiw.jpg

Pobierz
  • 20
@Czarendze1r: U dalszych kuzynów wykryto, ale tych najbliższych nie. U niektórych jednak znaleziono cos innego. Pióra pozostawiają ślady na kościach w postaci bardzo małych dołków, a u niektórych gatunków tyranozaurowatych znaleziono cos co może być takimi śladami, więc wychodzi na to, że przynajmniej część gatunków posiadała pióra na grzbiecie i karku, chociaż prawdopodobnie były one szczątkowe jeśli faktycznie istniały. T-rex był dużym stałocieplnym zwierzęciem i pomimo ogromnego systemu odprowadzania ciepła na
orkako - @Czarendze1r: U dalszych kuzynów wykryto, ale tych najbliższych nie. U niekt...