Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Czy ktoś zna jakąś dobrą książkę do matematyki, ale nie taką do rozwiązywania zadań, ale tłumaczącą co jest po co.
Jakie były i są praktyczne powody sensu obliczania danych rzeczy.
Teraz to się matematyki uczy tak:

Definicja
Wzór
Dwa przykłady
Liczcie dalej sami

Ja bym z chęcią sobie przypomniał swoją wiedzę ze szkoły i dowiedział się też w końcu czym są całki, macierze, pochodne, rachunek różniczkowy, ale nie na takiej zasadzie jak teraz wiem czym jest delta (4ab) - czyli że nic się wiem

#matematyka #ksiazki
M.....y - Czy ktoś zna jakąś dobrą książkę do matematyki, ale nie taką do rozwiązywan...

źródło: comment_1613571609D0uiMJbDASJP9cfBJbkqUo.jpg

Pobierz
  • 13
@Mikser_wieczorny: Nie ma takiej książki, tzn. są ale bardziej jako zajawka dla dzieci nie ma czegoś co tłumaczy podstawy od A do Z i podaje jeszcze praktyczne przykłady, taka książka to by była grubości 20 tomowej encyklopedii. Trzeba samemu rozkminiać, na tym polega właśnie matematyka a nie na czytaniu gotowych rozwiązań.
@r4do5: @wachlarz149: @Mikser_wieczorny: Ha, a o dziwo jest chyba coś takiego: "Droga do rzeczywistości" Rogera Penrose'a. To jest grube jak książka telefoniczna i stanowi samodzielny wykład - z ćwiczeniami! - całej matematyki, jaka jest potrzebna, żeby zrozumieć współczesną fizykę. Zaczyna łagodnie od potęg i logarytmów, a potem się zaczyna: liczby zespolone i hiperzespolone, pochodne, równania różniczkowe i całki, grupy, symetrie, zakrzywione przestrzenie (rozmaitości), rozkład Fouriera, wiązki włókniste, hierarchia nieskończoności
@Mikser_wieczorny: Np. Próbujesz wyprowadzić przekształcenie z postaci ogólnej na postać iloczynową funkcji kwadratowej i od razu widzisz czym jest delta.

Jak umiesz po algiersku to tutaj bardzo ładnie są wytłumaczone liczby zespolone: https://www.youtube.com/watch?v=T647CGsuOVU

Każdy szuka drogi na skróty ale nie ma jednej książki, trzeba włożyć trochę wysiłku, żeby zrozumieć podstawy matematyki. Jak zrozumiesz to zaczynasz widzieć zastosowania samemu.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LukaszLamza: o!!!

Jakiś czas temu, gdy kolejny raz osiągałem poziom ekspercki w danej dziedzinie - na podstawie filmików popularno naukowych ma YouTube - dochodziłem do wniosku że tak naprawdę umiem tylko opowiedzieć "bajkę" na dany temat, a w rzeczywistości to tak naprawdę nie wiem nic.
I zawsze, jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to żeby coś zrozumieć jest potrzebna matematyka i narzędzia które ona udostępnia.

Więc teraz wiem że żeby zaspokoić
@Mikser_wieczorny: "Co to jest matematyka?" Courant, Robbins. Rzeczowy przegląd różnych dziedzin, mini wprowadzenie do matematyki wyższej. Nacisk raczej na wyjaśnienie pojęć, a nie np ćwiczenie liczenia całek. Książka jest dość stara, może być ciężko dostać - ale pamiętam z czasów studenckich że ją ludzie polecali jako fajnie napisaną.

Można znaleźć pdf w necie.