Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
Dlaczego na wykopie panuje przekonanie, że klasa średnia w społeczeństwie zaczyna się co najmniej od mitycznych 15k? Z przeliczania euro i dolarów na złotówki? To nie jest przecież pojęcie bezwzględne. Każde społeczeństwo ma swoją klasę średnią, która ma określone zarobki i status. Jedna klasa średnia jest bogatsza, inna biedniejsza. Traktując to pojęcie inaczej dochodzimy do absurdu, gdzie klasa średnia występuje w Polsce w liczbie kilku % społeczeństwa, a na świecie posiada ją może 10% społeczeństw. Bzdura.

Zresztą nie tylko o hajs chodzi. Ludzie tu zapominają o tym, że trzeba też "być" a nie tylko "mieć". Zdaniem wykopków np. większość lekarzy to nie jest klasa średnia, ale najprostszy Sebek co robi fizycznie w UK już tak. Coś mi tu nie pasuje.

#pracbaza #zarobki #ekonomia #socjologia
  • 30
@PositiveRate: Powiem tak. Realia są takie, że klasa średnia w polsce to jest bieda. Mówię to z perspektywy osoby zarabiającej lekko ponad średnią krajową (która i tak jest cholernie zawyżona). Nie mam dzieci, nie mam alimentów, także teoretycznie powinienem żyć jak pączek w maśle, bo wchodzę w drugi próg podatkowy (czyli jestem traktowany jako osoba zamożna XD).

Niestety tak nie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mrooczilla: @Czarna_ksiazka: Można też spojrzeć na inne kryteria. Np. na takie, które są dość uniwersalne na świecie. Można oceniać to pod kątem wykształcenia, klasy, pozycji społecznej itd. W innym razie trzeba zaakceptować, że Zenek Martyniuk mieści się w wyższej klasie od profesora Matczaka.
@TotalDisaster: no ale to jest właśnie przerażające, bo to nie są wcale duże pieniądze, a już jestem traktowany przez system jak jakiś bogol. Policzyłem sobie ostatnio ile bym zarobił na czysto przyjmując dodatkowe zlecenie na 10k netto i stwierdziłem, że nie warto.

Można też spojrzeć na inne kryteria. Np. na takie, które są dość uniwersalne na świecie.

@PositiveRate: muszę brać kredyt na 30 lat na mieszkanie. To jest klasa średnia?
@Czarna_ksiazka: No to jest super smutne. Ukryte opodatkowanie w połączeniu inflacji i progów które się nie zmieniają od lat. Ciekawe czy za 10-20 lat będzie już tak źle że na drugi próg będą się łapały zawody typu woźny, kasjer ( ͡° ͜ʖ ͡°)